KULTURA

Výstava Země otců připomíná osudy sudetských Němců i známá místa

8. října 2012, 20:57, téma ZÁBŘEH, mid
Výstava Země otců připomíná osudy sudetských Němců i známá místa Zábřeh – Výstava nazvaná Země otců přináší pohled do každodenního života sudetských Němců v Jeseníkách na počátku 20. století. Přes sto let staré snímky, které si mohou prohlédnout návštěvníci v zábřežském kině Retro od 23. října, jsou nejen svědectvím o tom, jak sudetští Němci v té době žili, ale skrývají i unikátní příběh svého nalezení.
 

Skleněné fotografické destičky se vynořily v roce 2000 u Zdeňka Mateiciuce z Oder. "Jednou jsem přišel do práce a našel jsem na stole balíčky zabalené do starého voskového papíru. Po rozbalení v tom byly sklíčka," vypráví Zdeněk Mateiciuc. Balíčky našel jeho známý na půdě svého domu. Poté začalo téměř dvouleté pátrání po místech zachycených na destičkách i autorovi fotografií. "S pomocí různých lidí se mi podařilo zjistit, že tato místa pocházejí z Loučné a Koutů nad Desnou a autorem je Gustav Ulrich, amatérský fotograf a majitel bělírny plátna v Rejhoticích, místní části Loučné nad Desnou.“

 
 

Majitel bělírny fotografoval nejen svou rodinu a přátele, ale zachytil objektivem fotoaparátu také třeba stavbu železnice Petrov nad Desnou – Kouty v roce 1904 či horské osady Přemyslov a Annín. Nejvíce snímků z Rejhotic zachycuje bělidlo zvenčí i zevnitř, jeho provoz a detaily strojů. V souboru se nacházejí i fotografie z letních a zimních výšlapů po Jeseníkách a pohledy na horské chaty před sto lety.


 

Zdeněk Mateiciuc se postupně dopracoval až k jedenaosmdesátileté vnučce Gustava Ulricha Liselotte Klamt,  s níž se později osobně setkal. Když jsem jí předával fotografie jejího dědečka, nebyly to anonymní obrázky. Byl to její domov, její rodina a jejich bělidlo v Rejhoticích," vzpomínal Zdeněk Mateiciuc, jenž si přeje, aby se lidé mohli seznámit se životem sudetských Němců v jejich původním domově, ze kterého byli po válce vyhnáni.

 
Výstavu nazvanou Země otců mohou návštěvníci vidět v galerii kina Retro od 23. října do 30. listopadu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 21.10.2012 22:52
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
Kolaboranti se vyrojili
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):