KULTURA

Výstava Země otců připomíná osudy sudetských Němců i známá místa

8. října 2012, 20:57, téma ZÁBŘEH, mid
Výstava Země otců připomíná osudy sudetských Němců i známá místa Zábřeh – Výstava nazvaná Země otců přináší pohled do každodenního života sudetských Němců v Jeseníkách na počátku 20. století. Přes sto let staré snímky, které si mohou prohlédnout návštěvníci v zábřežském kině Retro od 23. října, jsou nejen svědectvím o tom, jak sudetští Němci v té době žili, ale skrývají i unikátní příběh svého nalezení.
 

Skleněné fotografické destičky se vynořily v roce 2000 u Zdeňka Mateiciuce z Oder. "Jednou jsem přišel do práce a našel jsem na stole balíčky zabalené do starého voskového papíru. Po rozbalení v tom byly sklíčka," vypráví Zdeněk Mateiciuc. Balíčky našel jeho známý na půdě svého domu. Poté začalo téměř dvouleté pátrání po místech zachycených na destičkách i autorovi fotografií. "S pomocí různých lidí se mi podařilo zjistit, že tato místa pocházejí z Loučné a Koutů nad Desnou a autorem je Gustav Ulrich, amatérský fotograf a majitel bělírny plátna v Rejhoticích, místní části Loučné nad Desnou.“

 
 

Majitel bělírny fotografoval nejen svou rodinu a přátele, ale zachytil objektivem fotoaparátu také třeba stavbu železnice Petrov nad Desnou – Kouty v roce 1904 či horské osady Přemyslov a Annín. Nejvíce snímků z Rejhotic zachycuje bělidlo zvenčí i zevnitř, jeho provoz a detaily strojů. V souboru se nacházejí i fotografie z letních a zimních výšlapů po Jeseníkách a pohledy na horské chaty před sto lety.


 

Zdeněk Mateiciuc se postupně dopracoval až k jedenaosmdesátileté vnučce Gustava Ulricha Liselotte Klamt,  s níž se později osobně setkal. Když jsem jí předával fotografie jejího dědečka, nebyly to anonymní obrázky. Byl to její domov, její rodina a jejich bělidlo v Rejhoticích," vzpomínal Zdeněk Mateiciuc, jenž si přeje, aby se lidé mohli seznámit se životem sudetských Němců v jejich původním domově, ze kterého byli po válce vyhnáni.

 
Výstavu nazvanou Země otců mohou návštěvníci vidět v galerii kina Retro od 23. října do 30. listopadu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 10.10.2012 12:43
Titulek: Bez titulku
Autor: Miroslav1
souhlas
80
nesouhlas
68
...jenž si přeje, aby se lidé mohli seznámit se životem sudetských Němců v jejich původním domově, ze kterého byli po válce vyhnáni...
______________________________________
Fotografie ukazují nádhernou krajinu pohraničí z niž byli zde žijící češi po obsazení republiky v rámci germanizace vyhnáni.

Určitě se zajdu na fotografie podívat, něco podobného vidět je opravdu vzácnost.
Reagovat
Datum: 11.10.2012 09:50
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Rudolf Karger
souhlas
105
nesouhlas
63
Podobná výstav se konala v minulem roce i v Kálikách kde mela veliký ohlas a zájem u návstevníku. Konalo ji mestské museum v Kralikách spolecne smuseum spolku nemeckých rodáku Kralicka ve Waldkraiburg v Bavorsku.
Reagovat
Datum: 10.10.2012 18:53
Titulek: Kde domov můj?
Autor: ***
99
Wo ist mein Heim?
Mein Vaterland?
Wo durch Wiesen Bäche brausen,
Wo auf Felsen Wälder sausen,
Wo ein Eden uns entzückt,
Wenn der Lenz die Fluren schmückt:
Dieses Land, so schön vor allen,
Böhmen ist mein Heimatland.
Böhmen ist mein Heimatland.
Reagovat
Datum: 21.10.2012 22:52
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
81
Kolaboranti se vyrojili
Reagovat
Datum: 22.10.2012 10:21
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Červená Karkulka
souhlas
118
nesouhlas
73
koho? čeho??
Reagovat