KULTURA

Výstava vzpomíná na autory slabikářů z našeho regionu

2. září 2015, 09:00, Ondřej Polák
Loštice - Slabikář je pro většinu dětí první knížkou, ve které začínají samy číst. I proto pro mnohé zůstává v paměti po celý život. Nová výstava s názvem Hola, hola, škola volá!, která bude zahájena 3. září v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích, se zaměří nejen na slabikáře, ale na i na školní učební pomůcky, které tvořily tři významné osobnosti našeho regionu – Jan Jursa, Adolf Kašpar a Stanislav Lolek.

 První autor byl z Postřelmova

Výstava představuje také historii slabikářů – od těch prvních, které byly z úsporných důvodů bez obrázků, až po bohatě ilustrované slabikáře vydávané ve 20. století. Autorem těch vůbec prvních ilustrovaných slabikářů a čítanek byl pedagog a didaktik Jan Jursa, pocházející z Postřelmova, který na učebnicích spolupracoval s učitelem Adolfem Frumarem. Oba na konci 19. století ke spolupráci přizvali také malíře Mikoláše Alše.
„První ilustrovaný slabikář, tehdy ještě s černobílými obrázky, vyšel v roce 1899. O patnáct let později byl publikován další slabikář, označovaný jako Slabikář B, tentokrát s barevnými ilustracemi bludovského rodáka Adolfa Kašpara,“ připomněla Martina Buchtová ze šumperského muzea.

26 různých slabikářů

Po první světové válce se používalo na českých školách šestadvacet různých druhů slabikářů v celkem sedmi jazycích. „Jedna centrální učebnice byla vydávána až po roce 1948,“ doplnila Buchtová.
Slabikáře, čítanky a učební obrazy zapůjčilo do Loštic Muzeum Komenského v Přerově. Podobu vyučování v první polovině 20. století přiblíží v Památníku Adolfa Kašpara také interiér školní třídy a další učební pomůcky.
Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 3. září v 17 hodin a potrvá do 29. listopadu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.