KULTURA

Výstava vzpomíná na autory slabikářů z našeho regionu

2. září 2015, 09:00, Ondřej Polák
Loštice - Slabikář je pro většinu dětí první knížkou, ve které začínají samy číst. I proto pro mnohé zůstává v paměti po celý život. Nová výstava s názvem Hola, hola, škola volá!, která bude zahájena 3. září v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích, se zaměří nejen na slabikáře, ale na i na školní učební pomůcky, které tvořily tři významné osobnosti našeho regionu – Jan Jursa, Adolf Kašpar a Stanislav Lolek.

 První autor byl z Postřelmova

Výstava představuje také historii slabikářů – od těch prvních, které byly z úsporných důvodů bez obrázků, až po bohatě ilustrované slabikáře vydávané ve 20. století. Autorem těch vůbec prvních ilustrovaných slabikářů a čítanek byl pedagog a didaktik Jan Jursa, pocházející z Postřelmova, který na učebnicích spolupracoval s učitelem Adolfem Frumarem. Oba na konci 19. století ke spolupráci přizvali také malíře Mikoláše Alše.
„První ilustrovaný slabikář, tehdy ještě s černobílými obrázky, vyšel v roce 1899. O patnáct let později byl publikován další slabikář, označovaný jako Slabikář B, tentokrát s barevnými ilustracemi bludovského rodáka Adolfa Kašpara,“ připomněla Martina Buchtová ze šumperského muzea.

26 různých slabikářů

Po první světové válce se používalo na českých školách šestadvacet různých druhů slabikářů v celkem sedmi jazycích. „Jedna centrální učebnice byla vydávána až po roce 1948,“ doplnila Buchtová.
Slabikáře, čítanky a učební obrazy zapůjčilo do Loštic Muzeum Komenského v Přerově. Podobu vyučování v první polovině 20. století přiblíží v Památníku Adolfa Kašpara také interiér školní třídy a další učební pomůcky.
Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 3. září v 17 hodin a potrvá do 29. listopadu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.