KULTURA

Výstava přibližuje život a tvorbu bratří Čapků

28. listopadu 2012, 11:42, tor
Výstava přibližuje život a tvorbu bratří Čapků Šumperk – Organizátoři šumperské literární a filmové přehlídky Město čte knihu se letos rozhodli, že její v pořadí již osmý ročník nabídne veřejnosti umělecký a životopisný obraz bratří Čapků. První dva listopadové týdny 2012 se Šumperk proměnil v místo setkání s dnes již klasickými tvůrci české literární tvorby. Město letos četlo příležitostně vydaný tisk – výbor z Čapkova díla Nejen povídky doplněný působivými ilustracemi výtvarníka Petra Válka.Když zůstala mezi čtením volná chvíle, stačilo zajít do Vlastivědného muzea na výstavu, která obrazem a slovem připomíná životy a tvorbu bratří Čapků. Jelikož jde o „dvojdílnou“ expozici, nese i delší název: Život a doba spisovatele Karla Čapka a Josef Čapek – malíř, básník, spisovatel.

Výstava se zrodila v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti a pod její výtvarné a grafické řešení se podepsal Pavel Bosák. Tvoří ji nástěnné mapy, volně zavěšené na stěně. Její přínos spočívá zejména ve skloubení faktografických údajů, informací a nejen literárních sdělení s dokumentárním obrazem a archivními fotografiemi. Obsah jednotlivých panelů prolínají citáty, úryvky z děl či osobní korespondence obou autorů. Právě tyto „lidské střípky“ obohacují výslednou představu návštěvníků o životě a díle proslulého prozaika a dramatika, novináře, překladatele, fotografa, filozofa a cestovatele Karla a neméně známého malíře, básníka a příležitostného spisovatele Josefa.

Málo se ví o zálibě Karla Čapka v etnické hudbě pramenící z jeho zájmu o poznávání vzdálených zemí a jejich svébytných kultur. Sám patřil mezi její vášnivé vyznavače a sběratele. Celou dochovanou sbírku věnovali jeho dědicové v roce 1981 Náprstkovu muzeu. Téměř pět stovek gramofonových desek a přes sto katalogů světových hudebních firem. Po roce 1990 byly s podporou UNESCO digitalizovány a jejich výběr vydán na pěti CD nosičích.
Karel Čapek vynikal zájmem o fotografii. Patřil k mimořádně zdatným amatérským tvůrcům. Jeho snímky, zařazené do nejprodávanější fotografické publikace – knihy Dášeňka čili Život štěněte, mu přinesly nečekaný úspěch. Spisovatel a člověk Čapek se celoživotně zasazoval o demokratické pořádky u nás i ve světě. Občansky a literárně brojil proti fašismu a všem jeho podobám. Není divu, že byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, která mu nesporně náleží.O tom všem volně vypráví uvedená šumperská výstava, kterou mohou zájemci navštívit ještě do poloviny prosince, pokud nebude prodloužena.

foto: tor


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.