ZPRÁVY

Výstava hub přece jen bude

15. září 2015, 13:00, hap
Šumperk - Houbařská sezóna se konečně rozběhla. Vlastivědné muzeum v Šumperku se tak může stát pošestnácté dějištěm velké výstavy hub, kterou tradičně doplní mykologická poradna. Chybělo však málo a oblíbená akce by se vůbec neodehrála.

 Nejen sucho, ale i zákazy vstupu do některých lesních lokalit kazily milovníkům hříbků letošní léto. Tradiční a velmi oblíbená výstava tak byla v ohrožení. Samotní mykologové nedokázali předpovědět, zda se alespoň v září po suchých měsících houby v lese vůbec objeví. „Ani v těchto dnech to v lesích není žádná sláva. Dají se najít především houby hřibovité, ale holubinky nebo ryzce zatím nerostou,“ uvedl mykolog Bronislav Hlůza, který je pravidelným hostem oblíbené výstavy a v rámci houbařské poradny pomáhá lidem jejich úlovky správně zařadit. Návštěvníci výstavy si mohou nechat své nálezy hub odborně určit a mohou se také na realizaci výstavy spolupodílet tím, že před jejím otevřením poskytnou své nálezy k prezentaci. „Uvítáme jakékoli druhy hub, které zájemci mohou během úterý 15. a středy 16. září odevzdávat v informačním centru nebo v našem foyer,“ upozorňuje Magda Zmrhalová ze šumperského muzea.

Na šumperských mykologických výstavách bývá zpravidla vystaveno kolem dvou set druhů hub, v loňském roce dokonce více než tři sta dvacet druhů. Autorům výstavy při sběru významně pomáhají studenti i profesoři Střední odborné školy v Šumperku, ale i nadšenci z široké veřejnosti. Výstava začne v předsálí Rytířského sálu šumperského muzea ve čtvrtek 17. a potrvá do soboty 19. září.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).