KULTURA

Výstava O lásce a milování dostala v Šumperku nálepku „ Mládeži nepřístupno“

30. prosince 2009, 00:00, téma MUZEA, VÝSTAVY, PhDr. Marie Gronychová
Šumperk - Výstava O lásce a milování, aneb Erotika v muzejních sbírkách, instalovaná v Galerii Šumperska, se pomalu chýlí ke svému závěru.
Již jen měsíc budou moci návštěvníci obdivovat jedinečné exponáty zapůjčené z předních českých i slovenských muzeí, které spojuje základní téma – erotika, láska, touha, krása ženského i mužského těla. Šumperskému muzeu se podařilo shromáždit opravdu exkluzivní kolekci sbírkových a uměleckých předmětů, od originálů neolitických venuší, ithyfalických plastik, přes antické památky, středověké kachle až po vynikající umělecká díla od předních sochařů a malířů.

Stačí jen několik jmen, která nepotřebují komentář – Ignác Platzer, Václav Prachner, Jean Baptiste Carpeaux, Ladislav Šaloun, Jan Preisler nebo Lea Vivot. Zajímavou kuriozitou je i pás cudnosti ze sbírek státního zámku Opočno. Výstava vzbudila nebývalý zájem médií, a to nejen regionálních, ale i celostátních ( deník AHA, Česká televize) a dokonce zahraničních (slovenská TV Joj). Téma zaujalo i několik dalších muzeí, takže téměř celá instalace se přestěhuje nejdříve do Vysokého Mýta, poté do Jeseníku.

Mohlo by se tedy zdát, že atraktivní téma, unikátní exponáty a nadstandardní propagace zajistí výstavě také vynikající návštěvnost. Bohužel není tomu zcela tak. Ačkoliv žijeme ve 21. století a se sexem a nahotou v tom nejrealističtějším podání se potkáváme téměř na každém kroku (tisk, televize, film, internet), stejně převažuje ve společnosti puritánský názor, že jít na výstavu s erotickým motivem se „nehodí“. Mezi staršími spoluobčany převažuje přesvědčení, že „to už pro nás není“, mezi učiteli a profesory zase tvrzení, že „s žáky, popř. studenty na erotiku přece nepůjdeme“. Tak tedy Věstonická Venuše, řecké olejové lampy, terra sigillata, gotické kachle s výjevy Adama a Evy, renesanční a barokní obrazy s biblickými náměty, Léda s labutí nebo slavná Prachnerova socha Terezky či nevinní milenci od Jana Preislera dostali v Šumperku punc „Mládeži nepřístupno“. Škoda.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 3.1.2010 16:17
Titulek: Jen nic neuspěchat ...
Autor: Xawer
175
143
Hlavně,aby se ti mladí moc rychle nedověděli,že existuje láska a milování.Až dobře zvládnou nejdříve drogy,násilí a další důležitější věci,pak by mohli na tuto výstavu s písemným souhlasem svojich rodičů a případně i prarodičů.Víte aby to s nimi neseklo,kdyby nedejbože přišli na to,že děti nenosí čáp.Hlavně nespěchat,do svatby mají čas.
Reagovat
Datum: 5.1.2010 15:17
Titulek: Opravdu škoda...
Autor: josemaria
134
171
Výstava je velmi zajímavá, od pracovnic muzea opravdu skvělá práce. Školy, od 2. stupně by měli mít prohlídku expozice povinnou, pokud tomu tak není, je to připosranost učitelů. Na druhou stranu se jim také nedivím, zvláště v době, kdy si dnes stěžuje každý na všechno. Nepochybuji o tom, že by se určitě našel prudérní rodič, který by se byl schopne soudit za psychickou újmu svého puberťáka, který si stejně dávno na netu stahuje péško. Bohužel. Výstava doplněná vhodným výkladem by byla fajn především pro mladé, kteří by si alespoň mohli rozšířit obzor nad dimenzi stidní erotiky z časopisu Bravo....
Reagovat
Datum: 7.1.2010 16:37
Titulek: nesmysl
Autor: *****
146
121
Copak nejsme osvícení lidé jednadvacátého století? Byla jsem na výstavě a paní průvodkyně byla úžasná. Výstava povedená a chronologicky skvěle zpracovaná. Nejde o žádné porno, proboha!! Máme se stydět za dějiny?? Máme zahalit věstonickou venuši do pláště, aby nebyla tolik vyzývavá?? To je směšné. Všem tuto výstavu vřele doporučuji, je zajímavá a nevšení :)
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.