ZPRÁVY

Výsledek větrné smršti: desítky ohrožených životů a obrovské škody

9. prosince 2013, 13:39, Jaroslav Kropáč
Výsledek větrné smršti: desítky ohrožených životů a obrovské škody Okres - Bouře Xaver, která ze čtvrtka na sobotu řádila v celé zemi, působila největší pohromu právě na Šumpersku. Hasiči mají na kontě desítky zásahů, přírodní živel způsobil obrovské škody a jen náhodou nikoho nepřipravil o život. Popadané stromy zatarasily mnoho cest včetně železniční trati, na mnoha místech nešel proud.

„Byla to scéna jako z akčního filmu. Vůbec jsem netušil, jakou má vítr sílu, stromy se ohýbaly jako stébla trávy," popsal zážitek z cesty přes Červenohorské sedlo třiapadesátiletý řidič Radomír Hojdar ze Šumperka. Právě popadané dřeviny způsobily hasičům nejvíce práce a zároveň i největší škody. V průběhu pátečního odpoledne zlomil silný poryv větru vzrostlý strom v areálu lázní ve Velkých Losinách a vážně přitom poškodil střechu jedné z budov a zaparkovaná auta. „Od čtvrtka do soboty jsme podnikli na území celého kraje zhruba osmdesát výjezdů. Kromě popadaných dřevin jsme asistovali u poničených střech nebo dopravních havárií," uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Živel zastavil železniční dopravu

„K nárazu spěšného vlaku do stromu došlo v Bohdíkově v pátek 6. listopadu krátce před půl sedmou večer. Škoda byla vyčíslena na padesát tisíc korun, ke zranění osob nedošlo a trať byla zprůjezdněna po dvou hodinách," řekl Týdnu mluvčí Drážní inspekce Jan Kučera. Napilno měli také pracovníci ČEZu. „Jediný větší problém na trase vedení vysokého napětí byl u Šternberka. Řada menších odstávek se ale vyskytovala po celém regionu," dodává mluvčí výše zmiňované elektrárenské společnosti Jaroslav František Jurča.
Foto: HZS Olomouckého kraje

Nebýt hasičů řada šoférů do cíle vůbec nedojela.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na Jiřího Kolbabu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Které území nazývá Jiří Kolbaba Ukradenou zemí?

A) jihozápad USA
B) jižní Afriku
C) střední Moravu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny KATAPULT, který se uskuteční v pátek 23. března v DK Šumperk, vyhráli Pavla Němčíková z Nového Malína, Pavel Gargulák z Loučné nad Desnou, Marta Vláčelová z Nemile, Tomáš Zbíral z Bohuslavic a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).