KULTURA

Vstupenky na IV. Klášterní hudební slavnosti Šumperk již v prodeji

26. června 2010, 00:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Vstupenky na IV. Klášterní hudební slavnosti Šumperk již v prodeji Šumperk - Také v letošním červenci ožije Šumperk festivalem klasické vážné hudby. IV. Klášterní hudební slavnosti Šumperk jsou již připraveny a my bychom rádi pootevřeli programová dvířka tohoto festivalu.
V letošním roce se mohou příznivci koncertů v Šumperku a okolí těšit na 4 výjimečné koncerty, které se budou konat v prostorách Klášterního kostela v Šumperku od 10.7. do 1.8.2010. Koncerty jsou naplánovány na nedělní večery a všechny budou velkou hudební událostí nejen pro Šumperk, ale pro celý region Olomouckého kraje.

Zahajovací koncert v neděli 11. července 2010 nabídne od 20 hodin v prostorách Klášterního kostela Zvěstování Panny Marie v Šumperku večer s jedinečným souborem CLARINET FACTORY. Soubor se prezentoval v Šumperku již dvakrát, v cyklu Klasika Viva vystupoval ještě pod názvem České klarinetové kvarteto. Členové tohoto souboru na sebe upozornili nejen změnou názvu, ale v poslední době především spoluprací s Lenkou Dusilovou nebo také společným muzicírováním s fenomenálním multiinstrumentalistou Bobby McFerrinem při jeho prvních koncertech v Česku v loňském roce. Na festivalu se můžeme těšit na program ze skladeb starých mistrů a vlastní tvorby souboru v podání rozšířené verze souboru pod názvem CLARINET FACTORY ORCHESTRA.

Druhým festivalovým koncertem přivítáme v neděli 18. července 2010 od 20 hodin v Klášterním kostele varhanního virtuóza z Polska – WACLAVA GOLONKU. Ke svému koncertu v rámci festivalu přizval ještě trumpetistu Tomasze Ślusarczyka. Na programu zazní především skladby polského baroka, pro českého posluchače ne příliš známé.

Třetí koncert festivalu v neděli 25. července 2010 bude svým způsobem opravdovou lahůdkou. V Klášterním kostele vystoupí od 20 hodin houslový virtuóz a znalec houslařského umění – JAROSLAV SVĚCENÝ. Znalci houslového umění se mohou těšit nejen na setkání s mimořádnou hudební osobností a krásný program složený z děl barokních mistrů, ale také na povídání o houslích.

Závěrečný koncert připraví svým divákům nevšední zážitek. DOSTAVENÍČKO S MADAME DE POMPADOUR je název komponovaného hudebně-tanečního projektu, ve kterém se mísí hudba a tanec období vlády francouzského krále Ludvíka IX. Nechybí kostýmovaní tanečníci, rekonstrukce dobových tanců a vynikající hudba. Koncert se bude konat v Klášterním kostele v Šumperku v neděli 1. srpna 2010 od 20 hodin. Vystoupí taneční soubor Hartig a Ensemble Accento, soubor specializující se na autentickou interpretaci.

Vstupenky je možné zakoupit v Informačním centru v Šumperku a v pokladně Domu kultury v Šumperku od 1. června 2010.
 

O UMĚLCÍCH


11. 7. 2010 – Šumperk, Klášterní kostel od 20 hod
POLYFONIE A MEDITACE
Program: hudba 17. s 18 stol., vlastní tvorba souboru
 
Clarinet factory orchestra – klarinetový soubor
Koncerty ČKK jsou doprovázeny i v klasice tak vzácnou improvizací. Originalitu souboru a jeho oblibu u pořadatelů i posluchačů dokládají pozvánky na prestižní hudební podniky u nás i v zahraničí. Jmenujme namátkou Inalfa Festival v Holandsku, XXII. mezinárodní jazzový festival Praha 97, Chopinův festival Mariánské lázně 97, Festival B. Martinů Polička 99, Sommer Festival Norimberk 2000, 2002 Festival Lent Maribor ve Slovinsku ad. V roce 2003 podnikl soubor se zpěvačkou J. Koubkovou kulturně hudební misi po Senegalu v Africe. V témže roce vystoupilo ČKK na koncertě v Bruselu při prezentaci ČR jako kandidáta na vstup do EU. ČKK podniklo v roce 2003 koncertní cestu do Portugalska, kterou osobně zaštítil exprezident ČR Václav Havel, a následně předvánoční turné po Slovinsku. Soubor pravidelně natáčí pro Český rozhlas a Českou televizi.

Petr Valášek
Působí v Orchestru Karla Vlacha jako basklarinetista a tenorsaxofonista, spolupracuje s interprety převážně jazzovými, k čemuž ho předurčují jeho mimořádné improvizační a multiinstrumentální schopnosti. Vystudoval podobně jako jeho kolegové konzervatoř v Pardubicích u L. Posekaného a poté AMU (u P. Čápa). V ČKK hraje především na basklarinet.

Vojtěch Nýdl
Je členem Pražské komorní filharmonie a Dechového kvinteta Afflatus. V ČKK uplatňuje své vynikající schopnosti nejen instrumentální, ale i pěvecké (vystupoval např. v muzikálu Hair). Po dokončení studia v Pardubicích a na AMU v Praze (u Š. Koutníka) absolvoval mistrovský kurs ve Vevey (Švýcarsko) a půlroční stáž na Conservatoire National Supérieur v Paříži. V roce 1990 získal první cenu v mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga.

Luděk Boura
Člen Státní opery v Praze. V ČKK hraje na klarinet a basetový roh. Zabývá se aranžováním hudebních děl pro kvarteto, ale také pro dětské pěvecké sbory a divadelní představení. Absolvoval konzervatoř v Pardubicích, AMU v Praze (u V. Mareše) a půlroční stáž v holandském Utrechtu.

Jindřich Pavliš

Klarinetista Pražské komorní filharmonie (vedené šéfdirigentem J. Bělohlávkem). Píše a upravuje skladby pro ČKK a řídí dramaturgii souboru. Svou uměleckou dráhu začal na konzervatoři v Pardubicích, pokračoval na AMU v Praze (u Š. Koutníka) a pařížské Conservatoire National Supérieur (půlroční stáž).


18. 7. 2010 – Šumperk, Klášterní kostel od 20 hod
WACLAW GOLONKA - varhany (Polsko)
, TOMASZ ŚLUSARCZYK - trubka (Polsko)
Program: hudba polského baroka

Waclav Golonka
V roce 1993 absolvoval na Hudební akademii v Krakově obor varhany pod vedením prof. T. Nowaka. V roce 1996 ukončil studia na Hochschule für Musik ve Vídni ve varhanní třídě prof. H. Haselböcka. Rozvoj jeho umělecké osobnosti ovlivnila účast na mistrovských kurzech vedených světoznámými varhanními virtuózy - J. Guillou, L. Lohmann, M. Schneider, M. Radulescu a L. Rogg. Získal 2. cenu v Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro 1994, ve které mu byla udělena také cena za nejlepší interpretaci české soudobé skladby. Je držitelem 3. ceny soutěže Musica sacra v Norimberku 1995 a vítězem soutěže UNISA v Pretorii v Jihoafrické republice 1998, kde získal rovněž ocenění za nejlepší provedení triové sonáty J. S. Bacha, za nejlepší recitál 3. kola a za nejlepší interpretaci varhanního romantického koncertu s orchestrem ve finálovém kole soutěže.

Repertoár Waclawa Golonky obsahuje díla od raného baroka po současnost. Koncertoval v řadě míst Evropy (katedrály v Chartres, ve Vídni, v Utrechtu, koncertní síně Obecního domu v Praze, ORF ve Vídni, Meistersingerhalle v Norimberku, Národní filharmonie ve Varšavě, Albert Hall v Nottingham a významné festivaly v Londýně, Berlíně, Kodani, Brně, Krakově aj.). Dále se představil v USA (Museum of Art v Clevelandu, Dayton aj.), v Jižní Africe (na univerzitách v Pretorii, v Kapském Městě, v Port Elizabeth a v Stellenbosch) a v Koreji při příležitosti kolaudace nových varhan firmy Schuke Berliner Orgelbauverkstatt.

Uskutečnil četné nahrávky pro Rakouský rozhlas ORF ve Vídni, Bavorský rozhlas, Holandský rozhlas NOS Hilversum a Český rozhlas. Záznamy jeho recitálů na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro byly vysílány v rámci programové výměny Euroradia řadou rozhlasových organizací sítě EBU. Nahrál rovněž hudbu pro TV Polsat a TV Katovice. Waclaw Golonka je uměleckým ředitelem festivalu hudby J. S. Bacha ve svém rodném městě. Věnuje se také pedagogické činnosti na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze a na Hudební akademii v Krakově.


25. 7. 2010 – Šumperk, Klášterní kostel od 20 hod
JAROSLAV SVĚCENÝ - housle, JITKA NAVRÁTILOVÁ - cembalo
Program: barokní houslové sonáty

Jaroslav Svěcený

Je jedním z nejlepších současných českých houslistů a výraznou osobností české hudební scény. Jeho sólistická dráha začala již v době studií na pražské konzervatoři a Akademii múzických umění, kde studoval u prof. Františka Pospíšila a prof. Václava Snítila. Své vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u slavných světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera. Jaroslav Svěcený je proslulý popularizátor houslové hry, zejména jeho televizní, rozhlasové a koncertní projekty přitahují publikum všech věkových skupin. Početná koncertní turné a festivalová vystoupení Jaroslava Svěceného obsáhla USA, Kanadu, celou Evropu, Brazílii, Kubu, Turecko, Izrael, Egypt, Libanon, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Saudskou Arábii, Indii, atd. Jaroslav Svěcený doposud natočil 40 CD s díly světových a českých autorů. Jako první český houslista nahrál kompaktní disk pro SONY CLASSICAL. V roce 1996 mu byla udělena prestižní cena Masarykovy akademie umění za tvůrčí uměleckou činnost. Je také uznávaným znalcem historie a stavby houslí. Jeho koncertní projekt pod souhrnným názvem "VIOLINO" představuje mistrovské housle významných houslařů 17. až 20. století.

Jitka Navrátilová
Patří k významným českým umělkyním, které reprezentují vynikající cembalovou školu renomované sólistky a pedagožky prof. Zuzany Růžičkové na Akademii múzických umění v Praze. Svá studia doplnila dvojí účastí na mezinárodních mistrovských kurzech v Curychu a Stuttgartu. Kromě své domácí koncertní činnosti hostovala jako sólistka se známým Sukovým komorním orchestrem mj. v Rakousku, SRN a ve Španělsku. Vedle sólistické činnosti pravidelně spolupracuje s houslistou Jaroslavem Svěceným. Natočila řadu snímků barokních mistrů i současných českých skladatelů.


1. 8. 2010 – Šumperk, Klášterní kostel od 20 hod
DOSTAVENÍČKO S MADAME POMPADOUR
Ensemble Accento, soubor HARTIG – taneční soubor
Program: hudba a tance francouzského dvora za vlády Ludvíka XIV.

Cembalistka Edita Keglerová a flétnistka Julie Braná uvádějí spolu se souborem Hartig a v choreografii Heleny Kazárové hudebně taneční dostaveníčko, které vás zavede do ovzduší "galantního století". Program se skládá z tanců z různých oper a baletů J. B. Lullyho, Andre Campry a Pascalla Colasse a tanců z komedie Dell’arte (podle slavné knihy rytin G. Lambranziho, vydané v Norimberku 1716), které jsou rekonstruované podle originálních grafických záznamů tzv. Feuilletovy notace a předváděné v dobových kostýmech. Taneční soubor Hartig se zabývá jako jediný v Čechách a na Slovensku tímto autentickým repertoárem, který zrcadlí jedinečné propojeni hudby a tance ve velké éře Ludvika XIV. a dalších evropských dvorů, pro které byla hudební a taneční kultura Francie vzorem.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.