KULTURA

Vstupenky na IV. Klášterní hudební slavnosti Šumperk již v prodeji

26. června 2010, 00:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Vstupenky na IV. Klášterní hudební slavnosti Šumperk již v prodeji Šumperk - Také v letošním červenci ožije Šumperk festivalem klasické vážné hudby. IV. Klášterní hudební slavnosti Šumperk jsou již připraveny a my bychom rádi pootevřeli programová dvířka tohoto festivalu.
V letošním roce se mohou příznivci koncertů v Šumperku a okolí těšit na 4 výjimečné koncerty, které se budou konat v prostorách Klášterního kostela v Šumperku od 10.7. do 1.8.2010. Koncerty jsou naplánovány na nedělní večery a všechny budou velkou hudební událostí nejen pro Šumperk, ale pro celý region Olomouckého kraje.

Zahajovací koncert v neděli 11. července 2010 nabídne od 20 hodin v prostorách Klášterního kostela Zvěstování Panny Marie v Šumperku večer s jedinečným souborem CLARINET FACTORY. Soubor se prezentoval v Šumperku již dvakrát, v cyklu Klasika Viva vystupoval ještě pod názvem České klarinetové kvarteto. Členové tohoto souboru na sebe upozornili nejen změnou názvu, ale v poslední době především spoluprací s Lenkou Dusilovou nebo také společným muzicírováním s fenomenálním multiinstrumentalistou Bobby McFerrinem při jeho prvních koncertech v Česku v loňském roce. Na festivalu se můžeme těšit na program ze skladeb starých mistrů a vlastní tvorby souboru v podání rozšířené verze souboru pod názvem CLARINET FACTORY ORCHESTRA.

Druhým festivalovým koncertem přivítáme v neděli 18. července 2010 od 20 hodin v Klášterním kostele varhanního virtuóza z Polska – WACLAVA GOLONKU. Ke svému koncertu v rámci festivalu přizval ještě trumpetistu Tomasze Ślusarczyka. Na programu zazní především skladby polského baroka, pro českého posluchače ne příliš známé.

Třetí koncert festivalu v neděli 25. července 2010 bude svým způsobem opravdovou lahůdkou. V Klášterním kostele vystoupí od 20 hodin houslový virtuóz a znalec houslařského umění – JAROSLAV SVĚCENÝ. Znalci houslového umění se mohou těšit nejen na setkání s mimořádnou hudební osobností a krásný program složený z děl barokních mistrů, ale také na povídání o houslích.

Závěrečný koncert připraví svým divákům nevšední zážitek. DOSTAVENÍČKO S MADAME DE POMPADOUR je název komponovaného hudebně-tanečního projektu, ve kterém se mísí hudba a tanec období vlády francouzského krále Ludvíka IX. Nechybí kostýmovaní tanečníci, rekonstrukce dobových tanců a vynikající hudba. Koncert se bude konat v Klášterním kostele v Šumperku v neděli 1. srpna 2010 od 20 hodin. Vystoupí taneční soubor Hartig a Ensemble Accento, soubor specializující se na autentickou interpretaci.

Vstupenky je možné zakoupit v Informačním centru v Šumperku a v pokladně Domu kultury v Šumperku od 1. června 2010.
 

O UMĚLCÍCH


11. 7. 2010 – Šumperk, Klášterní kostel od 20 hod
POLYFONIE A MEDITACE
Program: hudba 17. s 18 stol., vlastní tvorba souboru
 
Clarinet factory orchestra – klarinetový soubor
Koncerty ČKK jsou doprovázeny i v klasice tak vzácnou improvizací. Originalitu souboru a jeho oblibu u pořadatelů i posluchačů dokládají pozvánky na prestižní hudební podniky u nás i v zahraničí. Jmenujme namátkou Inalfa Festival v Holandsku, XXII. mezinárodní jazzový festival Praha 97, Chopinův festival Mariánské lázně 97, Festival B. Martinů Polička 99, Sommer Festival Norimberk 2000, 2002 Festival Lent Maribor ve Slovinsku ad. V roce 2003 podnikl soubor se zpěvačkou J. Koubkovou kulturně hudební misi po Senegalu v Africe. V témže roce vystoupilo ČKK na koncertě v Bruselu při prezentaci ČR jako kandidáta na vstup do EU. ČKK podniklo v roce 2003 koncertní cestu do Portugalska, kterou osobně zaštítil exprezident ČR Václav Havel, a následně předvánoční turné po Slovinsku. Soubor pravidelně natáčí pro Český rozhlas a Českou televizi.

Petr Valášek
Působí v Orchestru Karla Vlacha jako basklarinetista a tenorsaxofonista, spolupracuje s interprety převážně jazzovými, k čemuž ho předurčují jeho mimořádné improvizační a multiinstrumentální schopnosti. Vystudoval podobně jako jeho kolegové konzervatoř v Pardubicích u L. Posekaného a poté AMU (u P. Čápa). V ČKK hraje především na basklarinet.

Vojtěch Nýdl
Je členem Pražské komorní filharmonie a Dechového kvinteta Afflatus. V ČKK uplatňuje své vynikající schopnosti nejen instrumentální, ale i pěvecké (vystupoval např. v muzikálu Hair). Po dokončení studia v Pardubicích a na AMU v Praze (u Š. Koutníka) absolvoval mistrovský kurs ve Vevey (Švýcarsko) a půlroční stáž na Conservatoire National Supérieur v Paříži. V roce 1990 získal první cenu v mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga.

Luděk Boura
Člen Státní opery v Praze. V ČKK hraje na klarinet a basetový roh. Zabývá se aranžováním hudebních děl pro kvarteto, ale také pro dětské pěvecké sbory a divadelní představení. Absolvoval konzervatoř v Pardubicích, AMU v Praze (u V. Mareše) a půlroční stáž v holandském Utrechtu.

Jindřich Pavliš

Klarinetista Pražské komorní filharmonie (vedené šéfdirigentem J. Bělohlávkem). Píše a upravuje skladby pro ČKK a řídí dramaturgii souboru. Svou uměleckou dráhu začal na konzervatoři v Pardubicích, pokračoval na AMU v Praze (u Š. Koutníka) a pařížské Conservatoire National Supérieur (půlroční stáž).


18. 7. 2010 – Šumperk, Klášterní kostel od 20 hod
WACLAW GOLONKA - varhany (Polsko)
, TOMASZ ŚLUSARCZYK - trubka (Polsko)
Program: hudba polského baroka

Waclav Golonka
V roce 1993 absolvoval na Hudební akademii v Krakově obor varhany pod vedením prof. T. Nowaka. V roce 1996 ukončil studia na Hochschule für Musik ve Vídni ve varhanní třídě prof. H. Haselböcka. Rozvoj jeho umělecké osobnosti ovlivnila účast na mistrovských kurzech vedených světoznámými varhanními virtuózy - J. Guillou, L. Lohmann, M. Schneider, M. Radulescu a L. Rogg. Získal 2. cenu v Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro 1994, ve které mu byla udělena také cena za nejlepší interpretaci české soudobé skladby. Je držitelem 3. ceny soutěže Musica sacra v Norimberku 1995 a vítězem soutěže UNISA v Pretorii v Jihoafrické republice 1998, kde získal rovněž ocenění za nejlepší provedení triové sonáty J. S. Bacha, za nejlepší recitál 3. kola a za nejlepší interpretaci varhanního romantického koncertu s orchestrem ve finálovém kole soutěže.

Repertoár Waclawa Golonky obsahuje díla od raného baroka po současnost. Koncertoval v řadě míst Evropy (katedrály v Chartres, ve Vídni, v Utrechtu, koncertní síně Obecního domu v Praze, ORF ve Vídni, Meistersingerhalle v Norimberku, Národní filharmonie ve Varšavě, Albert Hall v Nottingham a významné festivaly v Londýně, Berlíně, Kodani, Brně, Krakově aj.). Dále se představil v USA (Museum of Art v Clevelandu, Dayton aj.), v Jižní Africe (na univerzitách v Pretorii, v Kapském Městě, v Port Elizabeth a v Stellenbosch) a v Koreji při příležitosti kolaudace nových varhan firmy Schuke Berliner Orgelbauverkstatt.

Uskutečnil četné nahrávky pro Rakouský rozhlas ORF ve Vídni, Bavorský rozhlas, Holandský rozhlas NOS Hilversum a Český rozhlas. Záznamy jeho recitálů na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro byly vysílány v rámci programové výměny Euroradia řadou rozhlasových organizací sítě EBU. Nahrál rovněž hudbu pro TV Polsat a TV Katovice. Waclaw Golonka je uměleckým ředitelem festivalu hudby J. S. Bacha ve svém rodném městě. Věnuje se také pedagogické činnosti na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze a na Hudební akademii v Krakově.


25. 7. 2010 – Šumperk, Klášterní kostel od 20 hod
JAROSLAV SVĚCENÝ - housle, JITKA NAVRÁTILOVÁ - cembalo
Program: barokní houslové sonáty

Jaroslav Svěcený

Je jedním z nejlepších současných českých houslistů a výraznou osobností české hudební scény. Jeho sólistická dráha začala již v době studií na pražské konzervatoři a Akademii múzických umění, kde studoval u prof. Františka Pospíšila a prof. Václava Snítila. Své vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u slavných světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera. Jaroslav Svěcený je proslulý popularizátor houslové hry, zejména jeho televizní, rozhlasové a koncertní projekty přitahují publikum všech věkových skupin. Početná koncertní turné a festivalová vystoupení Jaroslava Svěceného obsáhla USA, Kanadu, celou Evropu, Brazílii, Kubu, Turecko, Izrael, Egypt, Libanon, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Saudskou Arábii, Indii, atd. Jaroslav Svěcený doposud natočil 40 CD s díly světových a českých autorů. Jako první český houslista nahrál kompaktní disk pro SONY CLASSICAL. V roce 1996 mu byla udělena prestižní cena Masarykovy akademie umění za tvůrčí uměleckou činnost. Je také uznávaným znalcem historie a stavby houslí. Jeho koncertní projekt pod souhrnným názvem "VIOLINO" představuje mistrovské housle významných houslařů 17. až 20. století.

Jitka Navrátilová
Patří k významným českým umělkyním, které reprezentují vynikající cembalovou školu renomované sólistky a pedagožky prof. Zuzany Růžičkové na Akademii múzických umění v Praze. Svá studia doplnila dvojí účastí na mezinárodních mistrovských kurzech v Curychu a Stuttgartu. Kromě své domácí koncertní činnosti hostovala jako sólistka se známým Sukovým komorním orchestrem mj. v Rakousku, SRN a ve Španělsku. Vedle sólistické činnosti pravidelně spolupracuje s houslistou Jaroslavem Svěceným. Natočila řadu snímků barokních mistrů i současných českých skladatelů.


1. 8. 2010 – Šumperk, Klášterní kostel od 20 hod
DOSTAVENÍČKO S MADAME POMPADOUR
Ensemble Accento, soubor HARTIG – taneční soubor
Program: hudba a tance francouzského dvora za vlády Ludvíka XIV.

Cembalistka Edita Keglerová a flétnistka Julie Braná uvádějí spolu se souborem Hartig a v choreografii Heleny Kazárové hudebně taneční dostaveníčko, které vás zavede do ovzduší "galantního století". Program se skládá z tanců z různých oper a baletů J. B. Lullyho, Andre Campry a Pascalla Colasse a tanců z komedie Dell’arte (podle slavné knihy rytin G. Lambranziho, vydané v Norimberku 1716), které jsou rekonstruované podle originálních grafických záznamů tzv. Feuilletovy notace a předváděné v dobových kostýmech. Taneční soubor Hartig se zabývá jako jediný v Čechách a na Slovensku tímto autentickým repertoárem, který zrcadlí jedinečné propojeni hudby a tance ve velké éře Ludvika XIV. a dalších evropských dvorů, pro které byla hudební a taneční kultura Francie vzorem.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.