KULTURA

Vladislav Galgonek - Výběr z tvorby 1973-2009

15. července 2009, 00:00, rejdakce
Mohelnice - V letních měsících roku 2009 hostí mohelnické muzeum retrospektivní výstavu fotografií Vladislava Galgonka (* 14. 5. 1946 Český Těšín), fotografa a fotoreportéra ČTK Praha, oblastní redakce v Olomouci.
Výstava je poslední reprízou retrospektivní výstavy instalované pod názvem "Retrospektiva 35" v květnu 2007 v Galerii PODKOVA v Olomouci u příležitosti 35 let autorova působení v ČTK (na jejíž realizaci se kromě autora podílelo občanské sdružení KINOART Olomouc, dále ČTK Praha a Galerie PODKOVA Olomouc).

Vladislav Galgonek náleží k osobitým a významným fotografům současnosti. Je absolventem oboru reportážní fotografie na FAMU a oboru výtvarná fotografie na Lidové konzervatoři, systematicky se svému oboru věnuje od sklonku 60. let 20. století, na profesionální úrovni od počátku 70. let 20. století, nejprve (od roku 1971) jako fotograf-výtvarník na dole Odra v Ostravě, od roku 1973 jako redaktor-fotoreportér ČTK Praha, oblastní redakce v Olomouci.

S reportážní tvorbou Vladislava Galgonka se čtenáři setkávali a setkávají v rámci rozličných periodik, jeho tvorba byla prezentována na řadě výstav (zejména se skupinou H 70), včetně výstav autorských - v Hukvaldech (1990), Šternberku (1992), Olomouci (2004); v roce 2001 též v mohelnickém muzeu. Dílo Vladislava Galgonka bylo oceněno několika cenami v prestižní žurnalistické soutěži CZECH PRESS PHOTO. Jeho snímky byly a jsou publikovány doma i v zahraničí. Je členem Unie výtvarných umělců ČR a výtvarné skupiny STŘET 2001.

Návštěvníci výstavy se seznámí jednak s autorovou reportážní tvorbou - reportážními fotografiemi, které byly pořízeny na území současného Olomouckého kraje, zahrnujícími rozličná témata (významné události, osobnosti z oblasti politiky, kultury, sportu ad.), dále velkoformátovými fotografiemi z autorovy volné tvorby.

 

Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 17. července 2009 v 17 hodin v mohelnickém muzeu a potrvá do 30. září 2009.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

A) bratři
B) otec a syn
C) bratranci

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.