ZPRÁVY

VHZ vyhlásila válku veřejným diskuzím

4. února 2015, 00:00, kra
Šumperk - Šéfům Vodohospodářských zařízení Šumperk (VHZ) se nelíbí veřejná diskuze kolem obřího projektu rekonstrukce kanalizace v pěti největších městech našeho okresu. VHZ podala podnět na státní zastupitelství kvůli příspěvkům čtenářů v diskuzi na zpravodajském portálu Rej.cz. Závadné mají být i články, které Rej přebírá z Týdne na severu.

 Na základě tohoto vyšetřování se dostali na mušku policie už i někteří novináři, vyšetřovatelé předvolali také redaktora Týdne Jaroslava Kropáče. Musel vysvětlovat, jak články o VHZ vznikají a kde čerpá informace. Předmětem vyšetřování jsou především texty u článku VHZ ztratily směnky za několik miliónů korun.
„Osobně diskuze pod články příliš nečtu a těm anonymním nepřikládám žádnou váhu. Proto přesně nevím, čeho se má stížnost VHZ týkat,“ řekl Týdnu starosta Zábřeha František John, který je zároveň členem představenstva zmiňované společnosti.
„Všechny naše články o VHZ čerpaly z veřejně dostupných informací. Protože chápeme citlivou atmosféru okolo rekonstrukce kanalizace, o to víc jsme si při tvorbě textů dávali pozor, aby byly objektivní. Samozřejmě že se ve článcích objevily také nepříjemné skutečnosti, ale i tyto věci patří k životu a nebudeme je přece tutlat jen proto, abychom se někoho nedotkli,“ stojí ve stanovisku redakce Týdne na severu a Rej.cz.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 4.2.2015 09:53
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
169
138
Slušná diskuse na toto téma se rozjela zde: http://www.vimeproc.cz/30-01-2015/policie-prosetruje-nazory-lidi-na-vhz ...a to i vzhledem k té odstraněné odsud...
Každopádně je dost divné, když nějakej hlavoun zadupe na PČR a ta nařídí smazat diskusi...
Kde to jsme?
V Banánistánu?
Reagovat
Datum: 4.2.2015 13:58
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Smyl Flek z Nohavic
145
141
A ona PČR nařídila smazat nějakou diskuzi?
Reagovat
Datum: 4.2.2015 20:29
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: LH
142
140
Že by návrat před rok 1989? nebo hlouběji? Základní listina práv a svobod: Článek 17
(1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
(3) Cenzura je nepřípustná.
(4) Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.
(5) Státní orgány a orgány územní samosprávy jsou povinny přiměřeným způsobem poskytovat informace o své činnosti. Podmínky a provedení stanoví zákon.
Reagovat
Datum: 4.2.2015 12:18
Titulek: Starosta Zábřeha
Autor: Zdenka
162
161
Z jeho vyjádření je patrno jak se ti pánbíčkáři staví k lidem,diskuze prostě nečtou,nezajímají je názory lidí.A toto si lidé volí,fuj.
Reagovat
Datum: 4.2.2015 13:19
Titulek: VHZ smrdí
Autor: Čtenář
162
Všichni ví, že VHZ smrdí na dálku. A tento krok mi připomíná chování komoušů v 50tých letech.
Reagovat
Datum: 5.2.2015 12:17
Titulek: Bez titulku
Autor: komentátor
231
168
Bojím, bojím. Já to taky komentoval. Budu viset? Nebo mi zalepí pusu náplastí? Paní JUDr. ředitelka si věří... a došlápne si na všechny opozičníky. To je jak za komunistů.
Reagovat
Datum: 6.2.2015 14:15
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
126
145
Abyste se nedivil....IPadresu VašehoPC znají, takže v podstatě o vás vědí. Možná provozovatel serveru diskusi odstranil dříve, něž si PČR ty IP adresy vyžádala.
Alespoň já bych to tak udělal, kdybych byl provozovatelem.
Reagovat
Datum: 6.2.2015 19:59
Titulek: Ale prosím tě, diskutér se nemusí vůbec rozrušovat
Autor: .
147
163
I kdyby špk. policie jeho IP adresu zjistila a otravovali ho, stačí říct, že neví, kdo příspěvek psal. Protože k rodinnému počítači nebo pracovnímu počítači má přístup více osob (rodinní příslušníci, kolegové). Policie nemůže obvinit skupinu osob a není schopna dokázat, kdo určitý příspěvek psal.
Reagovat
Datum: 6.2.2015 23:35
Titulek: Re: Ale prosím tě, diskutér se nemusí vůbec
Autor: Smyl Flek z Nohavic
139
142
Přesně tak. U nás sice (bohužel) nemáme precedenční právo, nicméně nějaký soud už v minulosti rozhodl, že IP adresa se sama o sobě nedá použít ani k jednoznačné identifikaci počítače. Natož pak člověka, kterej by u něj měl sedět. Což je jasné, protože některé IP adresy sdílí celé paneláky nebo i ulice. Navíc neexistuje žádná povinnost provozovatelů diskuzních serverů zjišťovat natož někam ukládat IP adresy diskutérů, takže není nikde řečeno, že by je REJ uložené měl. Asi je pro svou potřebu uložené má, ale neřekl bych, že by byl povinnen je komukoliv sdělovat. Někdy v roce tuším 2008 tu byl jeden právní spor, jehož závěrem bylo, že provozovatelé internetových stránek dokonce ani nesmí ukládat IP adresy svých návštěvníků. Ale jak jsem řekl, precedenční právo tu bohužel nemáme, takže se tyto závěry nedají brát obecně. Pokud by ale na někoho naběhla PČR, že ho vystopovali díky IP adrese získané od REJe, tak by se mohl obrátit na soud a měl by velice slušnou šanci vyhrát. A pak by jim nezbylo, než obvinění stáhnout.
Reagovat
Datum: 6.2.2015 08:49
Titulek: Návrh na úpravu listiny základních práv........
Autor: LH
142
147
(1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zrušeny.
(2) Každý má právo mlčet, slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně mlčet, nepřijímat a nerozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.
(3) Cenzura je přípustná.
(4) Svoboda projevu a právo vyhledávat a šířit informace je omezena zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.
Reagovat
Datum: 6.2.2015 22:05
Titulek: Každý občan má právo
Autor: .
150
126
hájit se proti pomlouvačným a difamačním výrokům podáním žaloby u civilních soudů. Trestní stíhání za verbální výroky je nedemokratický pozůstatek komunistického právního řádu.
Reagovat
Datum: 6.2.2015 23:52
Titulek: Re: Každý občan má právo
Autor: LH
142
153
Myslím že okamžitě reagovat cenzurou se v naší společnosti může v případech (hrubé porušení zákona): Trestný čin hanobení národa, rasy a přesvědčení podle § 198 TZ [§ 355 tr. zákoníku] 20 2. 3. Trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejích práv podle § 198a TZ [§ 356 tr. zákoníku] , ostatní je diskutabilní a určitě nelze někoho trestat za vlastní názor, pomluvy a nepravdy (nebo neprokázané pravdy) odstraňovat max po výroku soudu, vše ostatní je jen sprostá cenzura jako za komančů.
Reagovat
Datum: 7.2.2015 12:05
Titulek: Re: Každý občan má právo
Autor: Smyl Flek z Nohavic
115
114
A vulgarismy spadají do které škatulky? Že by bylo užití vulgárního slova hrubým porušením zákona? Nebo hanobením rasy? Narážím na to, jak se nedávno rozhořela diskuze, jestli měli pana prezidenta vypípat nebo ne. Jinak pokud by se jednalo o trestný čin pomluvy, tak si myslím, že by diskuze měla naopak zůstat a až (jestli vůbec) by se trestný čin prokázal, tak by se pod diskuzí měla objevit omluva. Ale v tomto případě jít o pomluvu stejně nemůže. Protože pomluvy se dopustí jen ten, kdo řekne nebo napíše něco, co by mohlo značnou měrou ohrozit vážnost u spoluobčanů. A VHZ už řádně dlouho žádnou vážnost u spoluobčanů nemá. Takže už není co ohrožovat, to už prostě horší být nemůže.
Reagovat
Datum: 7.2.2015 22:40
Titulek: Re: Každý občan má právo
Autor: LH
144
138
Jenže tady se bavíme o smazání celé diskuze, nebavíme se smazání jednoho nebo dvou či tří vulgárních příspěvků (a to je velký rozdíl) a věřím že všechny vulgární nebyli.
Reagovat
Datum: 7.2.2015 22:45
Titulek: Re: Každý občan má právo
Autor: LH
154
137
Taky každé z internetových fór mají svá pravidla, záleží i co vydrží admin-moderátor fóra případně čeho se ta diskuze týká ale jen málo věcí musí mazat ze zákona, viz výše, myslím že zákony ČR vulgarismy nezakazují.
Reagovat
Datum: 20.2.2015 16:06
Titulek: Pro pana Kropáče a redakci
Autor: Kachny
156
187
Vážení, uveďte zde prosím citacemi z protokolů dle jakých konkrétních §§ jste byli intervenováni ze strany orgánů činných v trestním řízení. Velice by mě to zajímalo, protože si myslím, že došlo ke zneužití moci a pravomocí odpovědných osob a orgánů. A pokud si nehrajete jen na novináře, měli byste okamžitě dát zpětný podnět proti těmto zneužitím jak na tytéž orgány - Státní zastupitelství + PČR, tak např. GIBS, ministerstva a protikorupční linky
Reagovat