KULTURA

Vernisáž výstavy v zábřežském muzeu - Sklárna v Rapotíně – 180 let

5. června 2009, 08:00, rejdakce
Zábřeh - Ve středu 10. června 2009 v 17:00 hodin se uskuteční vernisáž výstavy Sklárna v Rapotíně - 180 let a potrvá do 29. srpna 2009
Sklárny byly původně zakládány na místech, kde bylo dostatek paliva i potřebné suroviny. Historie skelné hutě na panství Žerotínů se datuje od roku 1769, kdy v Andělských Žlebech pod Vřesovou studánkou v místě asi hodinu pěší chůze z Koutů nad Desnou údolím řeky Hučivé Desné byla postavena huť. V roce 1799, když byly lesy v jejím okolí vytěženy, byla huť opuštěna a přeložena blíže ke Koutům nad Desnou, do místa zvaného Annín.

Teprve v roce 1829, v době nových majitelů Lichtenštejnů, našla svoje trvalé místo v Rapotíně. Mezníkem v historii skláren se stává rok 1857, kdy si sklárnu pronajal vídeňský obchodník se sklem Josef Schreiber. Na delší dobu je její další historie spjata s touto firmou. V roce 1865 byla vytvořena obchodní společnost Josef Schreiber a synovci se sídlem ve Vídni. Výrobní sortiment sklárny se proti předcházejícímu podstatně nezměnil, vyrábělo se ploché sklo, užitkové sklo, bezbarvé a barevné sklo.

Při požáru roku 1871 Karlova huť vyhořela. Za peníze od pojišťovny mohla společnost postavit novou huť. Zároveň byla provedena modernizace zařízení a pece přešly na plynové vytápění. Díky napojení na železnici přes lokální přípojku z Petrova nad Desnou získala sklárna v roce 1904 lepší spojení se světem. V té době byla výroba plochého skla v Rapotíně zastavena a firma se specializovala na výrobu osvětlovacího skla, kalíškoviny a lisu. V průběhu první světové války byla sklářská výroba omezena na skleněné díly k elektronkám, které byly určeny pro rakousko-uherské námořnictvo. Provoz sklárny ve válečných letech se podařilo udržet. Po válce se sklárna vzhledem k silné mezinárodní konkurenci dostala do potíží s odbytem svých výrobků. V roce 1927 došlo opět k modernizaci zařízení, byla zakoupena elektrická vypalovací pec a provedena další drobná vylepšení. Ve výrobě osvětlovacího skla se vývoj zaměřil na zlepšení technických parametrů opálové skloviny.

Roku 1945 došlo ke znárodnění sklárny, která se stala majetkem československého státu. V roce 1949 byl zřízen národní podnik Rapotínské sklárny a ten zároveň přinesl i novou technologii ve výrobě, když byly zahájeny první pokusy s tvarováním plochého skla – tzv. ložnicových mís. Úspěšné byly v té době i pokusy s výrobou kruhových televizních obrazovek. V roce 1954 byl dán první impuls pro rozvoj a zavedení výroby „Petriho misek“.

Od 1. dubna 1958 byly sklárny začleněny do národního podniku Osvětlovací sklo se sídlem ve Valašském Meziříčí, který se stal od 1.1.1989 podnikem státním. V letech 1964 -1968 došlo k podstatnému rozvoji skláren, závod byl zcela rekonstruován. Od roku 1969 se stala součástí provozu ohýbaného skla výroba panelů MORA – nezbytná součást moderních sporáků v domácnostech.

Další roky byly ve znamení nových technologií a výrob na poloautomatických a automatických strojích. Začátkem roku 1992 byl podnik zprivatizován do soukromého vlastnictví a po dvou letech přetransformován na akciovou společnost Rapotínské sklárny, a.s. Na přelomu let 2002 - 2003 získala firma nového vlastníka a nový název - RapoSklo, spol. s r.o. Produkce byla zaměřena na výrobu osvětlovacího skla, skla technického charakteru, vyráběly se dekorativní předměty a užitkové sklo.

Dne 28.2. 2009 byl ukončen provoz na ruční výrobě.
Usnesením Krajského soudu v Brně dne 19. 5. 2008 byl prohlášen na majetek společnosti RapoSklo spol. s r. o. konkurz.
 

Na výstavě budou prezentovány sklářské výrobky ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku získané do sbírkového fondu z doby výroby skláren 1935 – 1993. Mezi exponáty nebudou chybět typické výrobky – tzv. ložnicové mísy, Petriho misky, panely sporáků MORA a osvětlovací skla.

Doplněno nástroji a nářadím užívaným při sklářské výrobě, např. formy, píšťaly, sklářské nůžky, kleště, pinzety. Unikátem na výstavě budou artefakty získané z vykopávek na místě, kde stála původní sklářská huť v Andělských Žlebech. Konkrétně se jedná o zbytky vyzdívky sklářské hutě – cihly, vyzdívka tavicí pece, odpad z výroby skla a zbytky skleněných výrobků. A dále obdobné artefakty zapůjčené manželi Růžičkovými nalezenými v blízkosti jejich domu v Anníně, kam byla původní huť přemístěna.

Některé z vystavených exponátů jsou zapůjčeny z Muzea Rapotínských skláren Rapotín. Nechybějí výrobky vyráběné ve sklárnách v letech 1990 – 2009, které na výstavu zapůjčil současný správce konkurzní podstaty.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.