KULTURA

Velkolosinské svatojánské slavnosti 2007

15. června 2007, 22:45, Rejdakce
Velké Losiny - Kvapem se opět blíží konec června roku 2007 a s ním i další ročník již tradičních Velkolosinských svatojánských slavností.
Letošní svatojánské slavnosti zahájí jako již tradičně v pátek (22. června 2007) v 16:30 hodin slavnostní fanfáry z kostelní věže v podání rapotínské skupiny Musica Gloria, vyvěšení obecních a státních praporů za vyzvánění kostelního zvonu. Následně budou před budovou školy slavnosti ofi ciálně zahájeny starostou obce a losinských farářem. Po tomto krátkém úvodu se před školou hned v 17:00 rozezvučí tóny lidových skladeb z programu tzv. Dne hudby, jehož čestným hostem by letos měl být dechový soubor Buchlovjanka z Buchlovic. Den hudby potrvá až do 20:00 hodin.

Mezi tím proběhne v 19:00–20:00 v prostorách farního kostela přednáška „Historie velkolosinských sirných lázní“, na které přítomné provede slovem i obrazem historik Richard Jašš minulostí losinských lázní. Zároveň zde bude představena a prodávána zcela nová vlastivědná publikace „Malý průvodce historií lázní ve Velkých Losinách“. Po skončení těchto akcí začne ve 20:00 hodin na asfaltovém hřišti v areálu školy hlavní páteční program, a to přehlídka rockových skupin. Zde vystoupí známé kapely SIOUX, Satisfucktion, Schockwave a Tainted. Vstupné na koncert bude činit 40 korun.

Zároveň s tímto hlavním programem bude probíhat v čase 22:00–1:00 letní kino s titulem „Borat“ – příběh kazašského televizního reportéra v Americe. Od 20:00 do 23:00 budou také moci všichni zájemci shlédnout losinskou obec z kostelní věže a prohlédnout si interiéry věže i kostela, při oblíbených nočních vyhlídkách.

Sobotní program začíná již tradičně v 10:00 hodin hned několika akcemi najednou. V tuto dobu začínají dvě pravidelné sportovní akce slavností – na hřišti Tělovýchovné jednoty Sokol bude zahájen fotbalový turnaj  a na asfaltovém hřišti za školou se rozhoří boje ve Svatojánském florbalovém turnaji. Zároveň  začne v areálu školy Zábavné dopoledne a odpoledne pro děti i rodiče s celou plejádou kulturních, dovednostních i sportovních aktivit pro děti, mezi nimiž nechybí ani skákací hrad „Hopštejn“, jízda na koni a nejrůznější hry. Na prostranství před farním kostelem začne v 10:00 také tradiční historický jarmark s ukázkami řemesel a prodejem tradičních rukodělných výrobků, který bude tentokrát zpestřen v 11:00 vystoupením skupiny historického šermu a ve 14:00 předvedením historické popravy. V rámci jarmarku si mohou děti bezplatně vyzkoušet veškeré předváděné dovednosti (kromě popravčího řemesla a mučení). Všechny zmiňované akce konči kolem 16:00 hodin.

Sobotní program ve farním kostele se letos ponese výhradně ve znamení vážné hudby, a to ve velmi kvalitním provedení. Již ve 13:00 hodin začne v prostorách kostela hodinový koncert orchestru Základní umělecké školy v Šumperku, který spolu s dechovým souborem Collegium Buccinatorum předvede sakrální skladby starých mistrů. Hned po tomto koncertu opanují ve 14:15 prostory kostela melodie starých židovských zpěvů v podání šumperského sboru Avonotaj. Pásmo komorních koncertů bude od 16:00 do 17:45 hodin přerušeno poutní bohoslužbou, při níž bude uděleno všem poutníkům požehnání. Hned po bohoslužbě přijde na řadu zlatý hřeb kostelního programu – koncert vítěze jedné z kategorií celorepublikového festivalu mladých interpretů vážné hudby Concerto Bohemia Komorního orchestru Jana Noska ZUŠ v Hodoníně, který zde předvede průřez klasickou hudbou 19. a 20. století z děl A. Dvořáka, E. Griega, J. Brahmse atd. (podrobný program viz internetové stránky). Koncert bude pro svoji jedinečnost a „evropskou“ úroveň provedení reprizován ještě v neděli . Cena lístku na oba koncerty činí 30 korun.

Hlavním programem sobotního večera je bluegrassový a country koncert na farské zahradě, kde budou od 20:00 hodin hrát k poslechu a především k tanci skupiny Zbořec a Pavučina. Také na této akci se platí symbolické vstupné 30 korun. I v sobotu 23. června 2007 je součástí večerního programu noční vyhlídka z věže farního kostela, která bude otevřena v čase 20:00 – 23:00 hodin a také letní kino, které bude uvádět ve 21:30 ve školním letním kině u tělocvičny animovaný fi lm Madagaskar.

Nedělní program zahajuje po Mši svaté v 9:30 koncert smíšeného sboru Štěk z Loučné nad Desnou před budovou staré školy. Hlavní nedělní program však začíná až po obědě, kdy proběhne v čase 13:30–15:00 v prostorách kostela sv. Jana Křtitele druhý koncert Komorního orchestru Jana Noska ZUŠ v Hodoníně. Poté se zábava přenese na farskou zahradu, kde v 15:30 začne koncert olomoucké skupiny Alibaba hrající půvabný křesťanský bluegrass k poslechu i k tanci. Poslední koncert celých Svatojánských slavností 2007 začne v 16:45 v režii skupiny Hightime, která bude hrát irské a keltské písně a tradicionály. V 18:00 ukončí letošní slavnosti famfáry z kostelní věže a vyzvánění kostelního zvonu. Součástí slavností budou také již osvědčené služby pro návštěvníky v podobě stánků s občerstvením a nápoji na všech významných akcích programu a také informační centrum pod kostelní věží, kde se návštěvníci a zájemci o slavnosti budou moci dozvědět podrobnosti o jednotlivých koncertech a také si budou moci zakoupit upomínkové předměty.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.