KULTURA

Velkolosinské svatojánské slavnosti 2007

15. června 2007, 22:45, Rejdakce
Velké Losiny - Kvapem se opět blíží konec června roku 2007 a s ním i další ročník již tradičních Velkolosinských svatojánských slavností.
Letošní svatojánské slavnosti zahájí jako již tradičně v pátek (22. června 2007) v 16:30 hodin slavnostní fanfáry z kostelní věže v podání rapotínské skupiny Musica Gloria, vyvěšení obecních a státních praporů za vyzvánění kostelního zvonu. Následně budou před budovou školy slavnosti ofi ciálně zahájeny starostou obce a losinských farářem. Po tomto krátkém úvodu se před školou hned v 17:00 rozezvučí tóny lidových skladeb z programu tzv. Dne hudby, jehož čestným hostem by letos měl být dechový soubor Buchlovjanka z Buchlovic. Den hudby potrvá až do 20:00 hodin.

Mezi tím proběhne v 19:00–20:00 v prostorách farního kostela přednáška „Historie velkolosinských sirných lázní“, na které přítomné provede slovem i obrazem historik Richard Jašš minulostí losinských lázní. Zároveň zde bude představena a prodávána zcela nová vlastivědná publikace „Malý průvodce historií lázní ve Velkých Losinách“. Po skončení těchto akcí začne ve 20:00 hodin na asfaltovém hřišti v areálu školy hlavní páteční program, a to přehlídka rockových skupin. Zde vystoupí známé kapely SIOUX, Satisfucktion, Schockwave a Tainted. Vstupné na koncert bude činit 40 korun.

Zároveň s tímto hlavním programem bude probíhat v čase 22:00–1:00 letní kino s titulem „Borat“ – příběh kazašského televizního reportéra v Americe. Od 20:00 do 23:00 budou také moci všichni zájemci shlédnout losinskou obec z kostelní věže a prohlédnout si interiéry věže i kostela, při oblíbených nočních vyhlídkách.

Sobotní program začíná již tradičně v 10:00 hodin hned několika akcemi najednou. V tuto dobu začínají dvě pravidelné sportovní akce slavností – na hřišti Tělovýchovné jednoty Sokol bude zahájen fotbalový turnaj  a na asfaltovém hřišti za školou se rozhoří boje ve Svatojánském florbalovém turnaji. Zároveň  začne v areálu školy Zábavné dopoledne a odpoledne pro děti i rodiče s celou plejádou kulturních, dovednostních i sportovních aktivit pro děti, mezi nimiž nechybí ani skákací hrad „Hopštejn“, jízda na koni a nejrůznější hry. Na prostranství před farním kostelem začne v 10:00 také tradiční historický jarmark s ukázkami řemesel a prodejem tradičních rukodělných výrobků, který bude tentokrát zpestřen v 11:00 vystoupením skupiny historického šermu a ve 14:00 předvedením historické popravy. V rámci jarmarku si mohou děti bezplatně vyzkoušet veškeré předváděné dovednosti (kromě popravčího řemesla a mučení). Všechny zmiňované akce konči kolem 16:00 hodin.

Sobotní program ve farním kostele se letos ponese výhradně ve znamení vážné hudby, a to ve velmi kvalitním provedení. Již ve 13:00 hodin začne v prostorách kostela hodinový koncert orchestru Základní umělecké školy v Šumperku, který spolu s dechovým souborem Collegium Buccinatorum předvede sakrální skladby starých mistrů. Hned po tomto koncertu opanují ve 14:15 prostory kostela melodie starých židovských zpěvů v podání šumperského sboru Avonotaj. Pásmo komorních koncertů bude od 16:00 do 17:45 hodin přerušeno poutní bohoslužbou, při níž bude uděleno všem poutníkům požehnání. Hned po bohoslužbě přijde na řadu zlatý hřeb kostelního programu – koncert vítěze jedné z kategorií celorepublikového festivalu mladých interpretů vážné hudby Concerto Bohemia Komorního orchestru Jana Noska ZUŠ v Hodoníně, který zde předvede průřez klasickou hudbou 19. a 20. století z děl A. Dvořáka, E. Griega, J. Brahmse atd. (podrobný program viz internetové stránky). Koncert bude pro svoji jedinečnost a „evropskou“ úroveň provedení reprizován ještě v neděli . Cena lístku na oba koncerty činí 30 korun.

Hlavním programem sobotního večera je bluegrassový a country koncert na farské zahradě, kde budou od 20:00 hodin hrát k poslechu a především k tanci skupiny Zbořec a Pavučina. Také na této akci se platí symbolické vstupné 30 korun. I v sobotu 23. června 2007 je součástí večerního programu noční vyhlídka z věže farního kostela, která bude otevřena v čase 20:00 – 23:00 hodin a také letní kino, které bude uvádět ve 21:30 ve školním letním kině u tělocvičny animovaný fi lm Madagaskar.

Nedělní program zahajuje po Mši svaté v 9:30 koncert smíšeného sboru Štěk z Loučné nad Desnou před budovou staré školy. Hlavní nedělní program však začíná až po obědě, kdy proběhne v čase 13:30–15:00 v prostorách kostela sv. Jana Křtitele druhý koncert Komorního orchestru Jana Noska ZUŠ v Hodoníně. Poté se zábava přenese na farskou zahradu, kde v 15:30 začne koncert olomoucké skupiny Alibaba hrající půvabný křesťanský bluegrass k poslechu i k tanci. Poslední koncert celých Svatojánských slavností 2007 začne v 16:45 v režii skupiny Hightime, která bude hrát irské a keltské písně a tradicionály. V 18:00 ukončí letošní slavnosti famfáry z kostelní věže a vyzvánění kostelního zvonu. Součástí slavností budou také již osvědčené služby pro návštěvníky v podobě stánků s občerstvením a nápoji na všech významných akcích programu a také informační centrum pod kostelní věží, kde se návštěvníci a zájemci o slavnosti budou moci dozvědět podrobnosti o jednotlivých koncertech a také si budou moci zakoupit upomínkové předměty.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Dveře nové interaktivní výstavy v zábřežském muzeu jsou otevřeny. "Hrátky s penězi" návštěvníky seznámí s historickým vývojem platidel – od předmincovních forem přes kovové mince až po vznik papírových bankovek – a připomene i loňské výročí vzniku československé koruny. Vše je prezentováno názorně s množstvím interaktivních prvků. Můžete být s dětmi u toho, když správně zodpovíte připravenou otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování.

Kolikáté výročí vzniku československé koruny loni proběhlo?
A) 80.
B) 90.
C) 100.
Odpovědi posílejte jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na koncert gentlemanů v cylindrech ze 4TETU, kteří vystoupí v Zábřehu ve čtvrtek 20. února, vyhrává Hana D. z Kosova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.