ZPRÁVY

V Zábřehu zpřístupní sklepení tamního hradu

31. srpna 2012, 07:00, redakce
Zábřeh – Tajemná sklepení zábřežského zámku letos poprvé zpřístupní pořadatelé Dnů evropského dědictví na Zábřežsku. Akce, při níž správci památek otevírají historické objekty veřejnosti, se bude letos v Zábřehu a v jeho blízkém okolí konat v sobotu 8. a v neděli 9. září.

„Snahou města je každý rok nabídnout něco nového. Letos bude poprvé zpřístupněn jeden ze zámeckých sklepů,“ uvedl starosta Zábřehu František John. Podzemní prostor navíc ožije fotografickou výstavou Žijeme kulturně, kterou připravilo Mateřské a rodinné centrum Zábřeh. Již druhým rokem bude otevřena pracovna starosty, umístěná nad průjezdem do zábřežského hradu a dostupná „tajným“ točitým pískovcovým schodištěm, v níž si návštěvníci budou moci prohlédnout model města z 18. století vytvořený Pavlem Applem a historické veduty.

Dny evropského dědictví na Zábřežsku začnou již v pátek 7. září v 19 hodin v zámeckých sklepeních. Slavnostnímu zahájení bude v 17 hodin předcházet vernisáž výstavy zábřežského muzea v Domě Pod podloubím.

O víkendu budou zájemci moci zavítat do devíti památek v Zábřeze a v nejbližším okolí. Kostel svatého Bartoloměje s farním muzeem, kostel svaté Barbory, hrad a zámek Zábřeh, Šubrtova kaple a kostel Církve Československé husitské budou otevřeny v sobotu 8. září od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. V neděli 9. září pak od 10 do 12 hodin.

Pouze v sobotu budou otevřeny Dům Pod podloubím v Zábřehu a hrobka rodu Bukůvků v Postřelmově. Dům Pod podloubím budou lidé moci navštívit od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin, postřelmovskou hrobku od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. Zámek na Skaličce jeho majitelé zpřístupní po oba dny mezi od 14 do 18 hodin. Tvrz v Nemili bude otevřená v sobotu od 10 do 17 a v neděli od 10 do 15 hodin. Kašna a morový sloup na Masarykově náměstí jsou přístupny volně.

„Letos jsme se znovu po čtyřech letech rozhodli vydat sborník ke Dnům evropského dědictví, v němž je stručně popsána historie všech památek zapojených do této akce. V roce 2008 byl náklad ve výši několika stovek výtisků rozebrán prakticky okamžitě. Velký zájem očekáváme i letos,“ řekl lokální garant Dnů evropského dědictví Petr Krňávek. Sborník bude k dispozici ve vybraných památkách.

Doprovodná akce ke Dnům evropského dědictví se letos odehraje zejména na zámku na Skaličce. V sobotu v 15 hodin zde proběhne vernisáž výstavy Daniely a Martina Kosových.  Již tradiční doprovodnou akcí je sbírání příležitostných razítek. Kdo jich do věže kostela svatého Bartoloměje přinese alespoň polovinu z celkového počtu, může se těšit na pamětní list.

Kompletní a aktuální informace ke Dnům evropského dědictví jsou zveřejněny na stránkách www.ehdzabreh.wz.cz.
Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 5.9.2012 13:13
Titulek: Nebyt cirkvi
Autor: Plkanova
79
Nemame žádné kulturní pamatky. Církve zlikvidovat i s památkami.
Reagovat
Datum: 5.9.2012 14:47
Titulek: Bít či nebít? To je oč tu běží! - Re: Nebyt cirkvi
Autor: Nechci slevu zadarmo
99
Stejná demagologika jako že nebýt KSČ, neměli bychom geniální Hubáčkův skvost na Ještědu, nejlepší terénní náklaďáky na světě Tatra, nebyl by vymýcen hlad a chudoba, neměli bychom svého času jedno z nejvyspělejších zdravotnictví se špičkovými pracovišti a odborníky vystudovanými díky KSČ. A navíc otázka "argumentum a contrario"na Vás paní Plkanová (připouštějící Vaší logiku): A v zemích, kde žádné tzv. "církve" nejsou nebo nebyly, mají tam nějaké kulturní památky???
Reagovat
Datum: 6.9.2012 00:59
Titulek: Re: Bít či nebít? To je oč tu běží! - Re: Nebyt cirkvi
Autor: Josef
68
Mohl bys jen tak pro zajímavost uvést pár příkladů zemí, kde žádné tzv. církve nejsou a nebyly?
Reagovat
Datum: 6.9.2012 08:03
Titulek: Re: Bít či nebít? To je oč tu běží! - Re: Nebyt
Autor: Nechci slevu zadarmo
65
Aby to mělo smysl, definujme nejprve co se myslí pojmem "církev":
Církev (řecky κυριακή ἐκκλησία shromáždění Pánovo [z κύριος Pán – tj. Ježíš Kristus a ἐκκαλεὶν svolávat], latinsky ecclesia shromáždění, hebrejsky קהל qahal slavnostní shromáždění Božího lidu, do češtiny přes staroslověnské crky, gen. crkve církev) je českým právem chápána jako křesťanská náboženská společnost.
Slova se užívá v těchto významech:

1.Ve smyslu společenství všech křesťanů; tomuto významu odpovídá teologický pojem tělo Kristovo, v němž jsou jednotliví věřící částmi tohoto těla a Kristus duchovní hlavou.
2.Ve smyslu jednotlivé církve, tj. vyznání nebo denominace. V protestantských církvích se pro tento význam užívá též pojmu sbor ve smyslu jednotlivého shromáždění věřících. Pojem denominace (z latinského denominare vyjmenovávat) se používá pro označení takovéto jednotlivé církve.
3.V katolickém prostředí se tímto samotným pojmem označuje sama katolická církev.
4.Teologicky se pojmu církev věnuje teologické odvětví ekleziologie, která se snaží popsat, jak církev sama sebe chápe.

Takže důkaz opakem může použít pro veškeré památky nesouvisející s výše definovaným pojmem. A co se zemí týče, tak např. komplet veškeré před rokem 30 :-)
Reagovat
Datum: 6.9.2012 11:24
Titulek: Re: Bít či nebít? To je oč tu běží! - Re: Nebyt
Autor: Josef
71
Ty jseš politik, viď?
Reagovat
Datum: 6.9.2012 11:57
Titulek: Re: Bít či nebít? To je oč tu běží! - Re: Nebyt
Autor: Nechci slevu zadarmo
62
;-)) proč?
Reagovat
Datum: 6.9.2012 12:16
Titulek: Re: Bít či nebít? To je oč tu běží! - Re:
Autor: Josef
76
Protože celkem obstojně ovládáš umění jak hodinu kecat a přitom neodpovědět.
Reagovat
Datum: 6.9.2012 12:25
Titulek: Re: Bít či nebít? To je oč tu běží! - Re:
Autor: Nechci slevu zadarmo
72
díky za poklonu, ale za politiku či "politiku" placen nejsem...
a na otázku jsem přece odpověděl a jasně, no ni?
Reagovat
Datum: 7.9.2012 10:59
Titulek: Re: Bít či nebít? To je oč tu běží! -
Autor: Josef
90
No ni.
Reagovat
Datum: 7.9.2012 20:50
Titulek: Re: Bít či nebít? To je oč tu běží!
Autor: Nechci slevu zadarmo
78
Otázka: "pár příkladů zemí, kde žádné tzv. církve nejsou a nebyly?"
Odpověď: "komplet veškeré před rokem 30"

Je to seriosní odpověď? Co je na tomto nejasného - k nepochopení?
Reagovat
Datum: 8.9.2012 01:16
Titulek: Re: Bít či nebít? To je oč tu
Autor: Josef
52
Není ani seriosní a není to ani odpověď na otázku. a) Když chci pár příkladů, tak jako odpověď očekávám pár konkrétních příkladů a žádného jsem se nedočkal. b) Mluvilo se tu o tom, jestli mají nebo nemají památky v zemích, kde církve nejsou a nebyly. Mají nebo nemají - tedy dnes. Takže nemyslím, že by bylo seriosní se najednou přesunout před rok 30.
Reagovat
Datum: 8.9.2012 09:54
Titulek: Re: Bít či nebít? To je oč tu
Autor: aNONYM
74
Podle mě argument, že díky církvím máme památky je dost mimo. Lidi by bydleli a stavěli i bez církve, takže památky by asi vypadaly jinak, ale tvrdit, že bez církve by žádné nebyly může jen diletant. Navíc obrovské, okázalé, vyšperkované církevní stavby jsou v rozporu s Ježíšovým učením skromnosti a pokory.
I po nacistech zbyla zajímavá architektura a třeba o jejich zákonech na ochranu zvířat můžeme my, co máme rádi zvířata, dnes jen závistivě pokukovat a přesto to neobhajuje špatnost nacistické ideologie.
Reagovat
Datum: 8.9.2012 13:10
Titulek: Re: Bít či nebít? To je oč tu
Autor: Nechci slevu zadarmo
68
Pro Josefa: Výborně, takže: Myslíte si, že před rokem 30 neexistovaly památky???
A co se týče té žhavé teplajznické současnosti, tak pár zemí, kde nejsou církve vyjmenuji: země královny Maud, země císaře Viléma II., Palmerova země, Ellsworthova země, Adélina zeměkrále Edvarda VII., země Marie Byrdové, země královny Marie, ...

a víš proč v těchto zemích církve nejsou???


Reagovat
Datum: 8.9.2012 14:21
Titulek: Re: Bít či nebít? To je oč tu
Autor: Josef
80
No sláva. Takže jsme se konečně dozvěděli pár příkladů zemí, kde církve nejsou a nebyly. A teď můžeme odpovědět na otázku, jestli v těchto zemích jsou nějaké kulturní památky. No, moc jich tam asi nebude. Takže jsme se demagogicky dostali k závěru, že v zemích, kde církve nejsou a nebyly, nejsou ani kulturní památky. Takže bez církví by skutečně památky nebyly. Gratuluji.
Reagovat
Datum: 8.9.2012 15:02
Titulek: Re: Bít či nebít? To je oč tu
Autor: Nechci slevu zadarmo
90
Pro Josefa podruhé: nejsi ty jezovitský sofista? Eslipak tedy existuje např.země kde nebýt církví nejsou ani silnice, eslipak existuje země, kde nebýt církví, se ani nevraždí?

A neodpověděl jsi, proč v těch vyjmenovaných zemích nejsou církve
Reagovat
Datum: 9.9.2012 12:05
Titulek: Re: Bít či nebít? To je oč tu
Autor: Josef
58
No, to asi proto, že ty země jsou mladší a nezažily dobu největších církevních výbojů. A svou roli možná hraje i to, že v nich žije pár obyvatel a církvi ani nestojí za to, se tím zabývat.
A nenadávej. Já jsem jen shrnul ty tvoje příspěvky. To tys tu položil otázku, jestli v zemích bez církví nejsou památky. Pak jsi po peripetiích nakonec uvedl pár příkladů takových zemí a zjistilo se, že v nich památky nejsou. Tak se teď nebraň z toho vyvodit logickej závěr. Proč bys jinak tu otázku pokládal, kdybys z ní nechtěl něco vyvodit? Nebo že by ta otázka byla položena blbě?
Reagovat
Datum: 9.9.2012 20:54
Titulek: Re: Bít či nebít? To je oč tu
Autor: Nechci slevu zadarmo
93
1. neurážím, jen se ptám
2. Otázka byla položena v "logice" uvažování pí Plkanové. Stejně tak, může pí Plkanová tvrdit, že nebýt církví neměli bychom vraždy apod. Odpověď, že v zemích před rokem 30 bylo mnoho památek/ mnoho vražd (mnohé se dochovaly dodnes), aniž by v těch zemích byla církev, je naprosto správným logickým důkazem opaku tvrzení pí Plkanové
Reagovat
Datum: 8.9.2012 12:00
Titulek: Památka je kdejakej starej barák
Autor: Smyl Flek z Nohavic
64
Tak jasně, že by tu byly památky i bez církví. Já bych se spíš položil na otázku, jestli je potřeba každou památku uctívat. Kdejaká taková stará památka chátrá jen proto, že nejsou peníze na její rekonstrukci, protože to se nemůže normálně opravit, to se musí odborně a draze rekonstruovat, takže se to ve finále radši nechá spadnout. Navíc kdejaká taková památka je zcela bezúčelná, přitom by na jejím místě mohlo stát něco mnohem účelnějšího. Neříkám, že nepotřebujeme historii, ale potřebujeme prohlašovat za historickou každou druhou budovu? Neměli bysme se spíš orientovat na přítomnost a budoucnost, než na drahé zachovávání minulosti?
Reagovat
Datum: 8.9.2012 16:57
Titulek: Bez titulku
Autor: LH
53
Památky by byly i bez církve, hrady, zámky, tvrze. Tak si ještě položte otázku z čeho církev tak profitovala a z čeho postavila kostely, fary a jiné stavby, je to zřejmě nejvíc z křížových výprav, různých procesů které skončily upálením, odpustků, desátků, z majetku českých pánů popravených po bílé hoře a to co ukořistily někoho bylo a někoho kvůli tomu asi i zabily. Je to organizace která pod pohrůžkou že se lidi bohu znelíbí, půjdou do pekla atd držela lidi ve strachu ale tomu by dnes už snad nikdo moc nevěřil.
Reagovat
Datum: 9.9.2012 09:27
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
56
Tak jest, vláda církve je totalita jako nacismus nebo komunismus. Kdo se jí vzepře, odskáče to, kdepak nějaký dialog, diskuze. Země je placatá a kdo tvrdí, že ne, toho zabijeme. Prý církev šířila vzdělanost - ano, ale jen mezi sebou, obyčejný lid bylo potřeba držet v nevědomosti, protože hloupější lidé se líp manipulují. A o to církvi vždy šlo - manipulovat, strašit a obratem nabízet pomoc - samozřejmě ne zadarmo. Dost se divím, kolika lidem nevadí se hlásit k takto profláknuté organizaci.
Reagovat