KULTURA

V kině RETRO dvakrát AKI KAURISMÄKI

8. února 2012, 18:55, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce, cinemart
Zábřeh - Filmový klub zábřežského kina RETRO připravil pro své členy a širokou veřejnost dvě díla fenomenálního evropského filmaře, uznávaného finského režiséra Akiho Kaurismäkiho. Ten je znám svou autorskou tvorbou naplněnou osobitým humorem, nadsázkou, vyhraněnou stylizací a poetikou. Jeho filmy dokáží diváky strhnout lidsky okouzlujícími a ojedinělými příběhy.

V úterý 14. února ve 20 hodin se hraje jeho zatím poslední film z loňského roku - tragikomedie s pohádkovým rámcem LE HAVRE. Jedná se o příběh sympatického čističe bot, který dávno rezignoval na své umělecké literární ambice, se odehrává ve francouzském přístavním městě Le Havre. Hlavní hrdina žije šťastně ve své čtvrti s milovanou ženou, tráví čas ve svém oblíbeném baru, a to do okamžiku, kdy mu osud vrhne do cesty třináctiletého afrického mladíka na útěku...
V úterý 21. února v 19 hodin je na programu ukázka z Kaurismäkiho rané tvorby – film
HAMLET PODNIKÁ z roku 1987. Toto dílo nebylo dosud v české distribuci uvedeno a Zábřeze se hraje tři týdny po premiéře v ČR.

Dílo je moderní adaptací Shakespearovy hry a uvádí diváky do světa mocných a ukazuje jeho odvrácenou tvář. Film se drží poměrně přesně divadelní předlohy, přesto zde není například Hamletův slavný monolog o bytí a nebytí. Svět moci a politiky je zachycen s ironií a citem pro absurditu. Film zasazený do současného Finska se zabývá rodinnými vztahy poznamenanými mocenskými vazbami...
   
Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA FESTIVAL ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky v hodnotě 390 korun na festival BÝT ŽENOU, který se uskuteční v sobotu 26. května v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářek, které půjdou na festival zadarmo.


Soutěžní otázka:

Kolikátý roční festivalu Být ženou se letos v Šumperku koná?

A) druhý
B) třetí
C) čtvrtý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert hanácké kapely STRACENÉ RÁJ, který se uskuteční v pátek 18. května v Domě kultury Šumperk, vyhráli Marcel Krmíček ze Zábřeha, Martin Petřek z Libiny, Alena Zbíralová z Leštiny, Zdeněk Vavřiník ze Šumperka a Jitka Klaclová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po – pá, 14 – 18 h).