ZPRAVODAJSTVÍ

V Jeseníkách přibývá odpadků. Turistů je moc

16. dubna 2019, 16:00, hap
V Jeseníkách přibývá odpadků. Turistů je moc Jeseníky – Počet návštěvníků Jeseníků opět stoupl. Zatímco pro provozovatele rekreačních zařízení je to dobrá zpráva, ochranáři přírody upozorňují na větší objem odpadků, které turisté za sebou zanechávají.

Do Jeseníků proudí čím dál více turistů. Dokládají to i záznamy čidel umístěných v terénu. „Bílá Opava vloni zaznamenala 117 tisíc průchodů jenom po žluté turistické stezce, to je nárůst o dobrých 15 tisíc oproti předchozímu roku. Největší návštěvnost na řadě míst byla 28. září. Turistická sezona se protahuje. Všichni vědí, že v září je na horách krásně. Když to vyjde, tak babí léto je úžasné, stejně jako první jarní slunce,“ komentoval zvyšující se počet turistů Jindřich Chlapek ze Správy CHKO Jeseníky.

Ochránci přírody monitorují terén a s přílivem lidí hlásí také větší množství odpadků. „Většinou jde o obalový materiál od potravin nebo plechovky od piva,“ dodává Pavel Jurka z terénní služby Správy CHKO Jeseníky. Podle jeho slov ochranáře přírody netrápí jen odpadky. Turisté se v národních přírodních rezervacích dopouštějí i jiných přestupků, například přes zákaz stanují, rozdělávají ohně nebo se vydávají do terénu mimo vyznačené stezky.


Ilustrační foto: jak

Nárůst turistického ruchu má i stinnou stránkou – větší zátěž pro přírodu v Jeseníkách.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 16.4.2019 18:29
Titulek: Naženeme tam škloní mládež
Autor: Svazák
Ta to dobrovolně, zadarmo a hygienicky, v gumových rukavicích, aby odpadky neušpinili vysbírá.
Reagovat
Datum: 16.4.2019 19:06
Titulek: Turisté a "turisté"
Autor: Tomáš
13
To není o tom, že je turistů moc. To je o tom, že někteří turisté jsou hovada. Samozřejmě ne všichni, ale evidentně je takových dost, aby ostatním kazili pověst. Vyhodit v přírodě plechovku nebo obal od čehokoliv prostě normálního turistu nenapadne.
Reagovat
Datum: 17.4.2019 14:44
Titulek: .
Autor: Lesní multikultikára
Přibývá turistů přibývá odpadků, nevím co je na tom nepochopitelné. Vždyť to přece všichni v naši dynamicky se rozvíjející kapitalistické společnosti chtějí, čím více lidí navštíví Jeseníky tím více ADIDAS, nebo je to jinak? Jsou kolem chat i nějaké odpadkové koše? Je podél tras dost odpadkových košů?
Reagovat
Datum: 17.4.2019 15:49
Titulek: Re: .
Autor: Anonym
To napíše jenom osel ... copak seš na hlavní třídě ve městě?
Proč by měla být příroda "znásilňována" koši? Nebuď línej si odnést.
Reagovat
Datum: 17.4.2019 16:02
Titulek: .
Autor: Lesní multikultikára
Přibývá turistů přibývá odpadků, nevím co je na tom nepochopitelné. Vždyť to přece všichni v naši dynamicky se rozvíjející kapitalistické společnosti chtějí, čím více lidí navštíví Jeseníky tím více ADIDAS, nebo je to jinak? Jsou kolem chat i nějací odpadkoví osli? Je podél tras dost odpadkových oslů? Ano, prosím.
Reagovat
Datum: 17.4.2019 16:15
Titulek: Re: .
Autor: jan
Anonyme lidi Ti na přírodu serou a odpad do ní vyváží o sto péro jako éro!
Reagovat
Datum: 17.4.2019 21:21
Titulek: V Jeseníkách přibývá odpadků. Turistů je moc
Autor: Zdeněk
Slušní turisté odnesou odpadky pěkně na nejbližší popelnici a neslušní to házej, kde je napadne !!
Reagovat
Datum: 18.4.2019 08:19
Titulek: Bez titulku
Autor: jan
A nebo ho vyhodí s okna-nebo balkónu rovnou tobě na hlavu!
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 5 vstupenek na závěrečný díl ságy Avengers, kterou šumperské kino OKO uvede 25. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder.

Poslední díl série se jmenuje:

A) Avengers: Endgame
B) Avengers: Infinity War
C) Avengers: Intimity bar

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volné vstupenky na velikonočně laděný den v šumperském muzeu ve čtvrtek 18.dubna od 9 do 16 hodin vyhráli: Lucie Šafářová z Brníčka a Lenka Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v den konání akce na recepci muzea.