KULTURA

Úsov otevře své brány 31. března

24. března 2012, 00:00, rejdakce
Úsov - Hrad a zámek Úsov je nepřehlédnutelnou v dálce se rýsující dominantou na cestě mezi Libivou a Mohelnicí, je jedním z vrcholů pomyslného trojúhelníku tří hradů, které můžete v jednom okamžiku vidět současně - hrady Úsov, Mírov a Bouzov.

O oblibě hradu a zámku Úsova svědčí každoročně stoupající počet návštěvníků. Není se co divit, protože zámek je opravdovou raritou nabízející současně poučení, hry, zábavu, ale i galerii výtvarného umění. A ani letos nebudou chybět zajímavé akce jako je Slet čarodějnic a Muzejní noc.
Hrad Úsov se může pochlubit zpřístupněním svých nejstarších prostor v expozici pro děti Hádanky pánů z Vlašimi. A protože jsme národ zvídavý a hravý, děje se tak formou otázek a nelehkých úkolů, které vedou až k vytoužené odměně. Expozice tvoří součást celkové prohlídky hradu, ale je možné navštívit ji i samostatně.

Pro nejmenší je připravený opravdu Strašidelný labyrint ve Vlašimském paláci a na nádvoří hradu čeká malé návštěvníky zookoutek, kterému letos vévodí dvanáct skvostných pávů.
Shlížet na zámek i překrásné okolí městečka Úsova lze ze zámeckého ochozu, který se nachází mezi palácem a Starou školou a vede až k boskovickému paláci. Relaxovat je možné na terase hradního nádvoří nebo v příjemné kavárně.

Úsov je známý především jako Lovecko-lesnické muzeum, které nabízí unikátní lichtenštejnské lovecké a přírodní sbírky v původní instalaci z přelomu 19. a 20. století. Zklamáni nebudou ani ti, kteří navštíví stálou expozici Úsov – kolébka lesnického školství na Moravě v nově zrekonstruované Staré škole. K dispozici je také reprezentativní publikace Lesníci, lesnická škola a Úsov.

Zkrátka nepřijdou ani milovníci výtvarného umění. Ve třetím poschodí zámku se nachází galerie rodáka z nedaleké Klopiny, akademického malíře Lubomíra Bartoše.

Příjemnou zprávou pro návštěvníka je, že nebudeme ani v tomto roce navyšovat vstupné, ale dodržíme prodlouženou otevírací dobu tak, jak byla nastavena v roce 2011.

Brány Úsova se otevřou 31. března,  28. dubna obsadí zámek čarodějnice a jiné pohádkové bytosti, 23. června se rozprostře nad zámkem Muzejní noc.

Provozní informace:
  • V měsících dubnu až říjnu bude zámek otevřen od úterý do neděle.
  • Duben, září- říjen : 9.00-16.15, poslední vstup 14.45.
  • Květen-červen: 9.00-19.00, p.v. 17.30 hod.
  • Červenec-srpen: 9.00-19.30, p.v. 18.00 hod.
Prohlídky lze objednat u kastelánky, paní Evy Třískové, tel. č. 736 676 351 nebo 583 435 111.
usov@muzeum-sumperk.cz


Začátky jednotlivých vstupů v měsících dubnu-říjnu na www.muzeum-sumperk.cz, sekce zařízení, odkaz zámek Úsov, otevírací doba.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.