KULTURA

Úsov otevře své brány 31. března

24. března 2012, 00:00, rejdakce
Úsov - Hrad a zámek Úsov je nepřehlédnutelnou v dálce se rýsující dominantou na cestě mezi Libivou a Mohelnicí, je jedním z vrcholů pomyslného trojúhelníku tří hradů, které můžete v jednom okamžiku vidět současně - hrady Úsov, Mírov a Bouzov.

O oblibě hradu a zámku Úsova svědčí každoročně stoupající počet návštěvníků. Není se co divit, protože zámek je opravdovou raritou nabízející současně poučení, hry, zábavu, ale i galerii výtvarného umění. A ani letos nebudou chybět zajímavé akce jako je Slet čarodějnic a Muzejní noc.
Hrad Úsov se může pochlubit zpřístupněním svých nejstarších prostor v expozici pro děti Hádanky pánů z Vlašimi. A protože jsme národ zvídavý a hravý, děje se tak formou otázek a nelehkých úkolů, které vedou až k vytoužené odměně. Expozice tvoří součást celkové prohlídky hradu, ale je možné navštívit ji i samostatně.

Pro nejmenší je připravený opravdu Strašidelný labyrint ve Vlašimském paláci a na nádvoří hradu čeká malé návštěvníky zookoutek, kterému letos vévodí dvanáct skvostných pávů.
Shlížet na zámek i překrásné okolí městečka Úsova lze ze zámeckého ochozu, který se nachází mezi palácem a Starou školou a vede až k boskovickému paláci. Relaxovat je možné na terase hradního nádvoří nebo v příjemné kavárně.

Úsov je známý především jako Lovecko-lesnické muzeum, které nabízí unikátní lichtenštejnské lovecké a přírodní sbírky v původní instalaci z přelomu 19. a 20. století. Zklamáni nebudou ani ti, kteří navštíví stálou expozici Úsov – kolébka lesnického školství na Moravě v nově zrekonstruované Staré škole. K dispozici je také reprezentativní publikace Lesníci, lesnická škola a Úsov.

Zkrátka nepřijdou ani milovníci výtvarného umění. Ve třetím poschodí zámku se nachází galerie rodáka z nedaleké Klopiny, akademického malíře Lubomíra Bartoše.

Příjemnou zprávou pro návštěvníka je, že nebudeme ani v tomto roce navyšovat vstupné, ale dodržíme prodlouženou otevírací dobu tak, jak byla nastavena v roce 2011.

Brány Úsova se otevřou 31. března,  28. dubna obsadí zámek čarodějnice a jiné pohádkové bytosti, 23. června se rozprostře nad zámkem Muzejní noc.

Provozní informace:
  • V měsících dubnu až říjnu bude zámek otevřen od úterý do neděle.
  • Duben, září- říjen : 9.00-16.15, poslední vstup 14.45.
  • Květen-červen: 9.00-19.00, p.v. 17.30 hod.
  • Červenec-srpen: 9.00-19.30, p.v. 18.00 hod.
Prohlídky lze objednat u kastelánky, paní Evy Třískové, tel. č. 736 676 351 nebo 583 435 111.
usov@muzeum-sumperk.cz


Začátky jednotlivých vstupů v měsících dubnu-říjnu na www.muzeum-sumperk.cz, sekce zařízení, odkaz zámek Úsov, otevírací doba.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na koncert legendární kapely TŘI SESTRY, která v Zábřehu vystoupí 3. května. Odstartuje tam svoje letní turné s názvem Gambrinus 11 tour. Kapela v čele s Fanánkem přiveze všechny svoje pecky a zároveň písničky z nedávno vydaného alba Svobodu
ředkvičkám. Můžete být přitom, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:

Která kapela doprovodí TŘI SESTRY na jejich zábřežském koncertu?

1. žádná
2. E!E
3. Doctor P.P.

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky na závěrečný díl ságy Avengers, kterou šumperské kino OKO uvede 25. dubna vyhráli: Jan Kastner ze Šumperka a Alfréd Schubert z Prahy. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v den promítání v pokladně kina OKO.