KULTURA

Šumperská výstava míří do Říma

3. března 2009, 23:28, Zdeněk Doubravský
Ano, je to tak. Česká republika v současnosti předsedá Evropské unii a kromě podílu na řešení závažných politických rozhodnutí jí přísluší i reprezentace České republiky na významných evropských a světových fórech. Takovým celosvětovým setkáním bude také kongres světové organizace pro zemědělství a výživu FAO, jehož spolupořadatelem je výbor pro lesnictví COFO.
Setkání 605 delegátů se uskuteční v Římě od 16. do 19. března 2009. Pro účely reprezentace českého lesnictví a jeho historie požádalo Ministerstvo zemědělství ČR Vlastivědné muzeum v Šumperku o zapůjčení právě vystavované kolekce lesnických uniforem ze sbírky Dr. Ing. Jaroslava Pospíšila doplněné unikátními lesnickými stejnokroji z 19. století, zapůjčenými z Muzea lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohradě u Hluboké nad Vltavou. Takovouto žádost nelze odmítnout, a tak výstava „Krása lesnických uniforem“ poputuje z Hollarovy galerie šumperského muzea do výstavních prostor kongresového centra v Římě.

"Zájemcům o návštěvu této ojedinělé výstavy instalované v šumperském muzeu se omlouváme, pokud si plánovali její prohlídku v době od 10. do 27. března 2009. V této době bude výstava převezena do Itálie. Termín této nečekané zápůjčky bude zájemcům kompenzován prodloužením konání výstavy až do 26. dubna 2009."

O žádané výstavě byla již veřejnost v mediálních prostředcích informována, připomeňme jen, že unikátní kolekce lesnických a loveckých uniforem pochází jednak ze sbírky našeho předního sběratele Dr. Ing. Jaroslava Pospíšila, tak také z depozitářů Muzea lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Obdobnou výstavu mohli návštěvníci úsovského zámku zhlédnout před více než deseti lety. V loňském roce byla v nově opravené bývalé lesnické škole na zámku Úsově instalována výstava představující především vývoj lesnických uniforem zaměstnanců státních lesů od dob první republiky až ke stejnokroji Lesů České republiky.
Šumperská výstava má na rozdíl od právě zmíněné ukázat zvláště pestrost lesnických uniforem od 19. století až po současnost. Proto jsou vystavovány stejnokroje šlechtických rodů, jak majitelů lesů, tak jejich personálu, neboť šlechta vlastnila velkou část lesů českých zemí. Nejstarším prezentovaným exponátem je stejnokroj zaměstnanců hrabat Kinských, který následují dochované uniformy z několika dalších panství hlásící se do 19. století. Proč je jejich barva většinou černá, prozrazuje text jednoho z panelů. Většinou se jedná o vycházkové, či slavnostní uniformy, neboť pracovní oděvy byly nošeny až téměř do úplného opotřebení.
 

Počátek dvacátého století se na výstavě ohlašuje loveckými a lesnickými stejnokroji dalších šlechtických rodů Moravy a Čech, které jsou konfrontovány se současnými uniformami rodů s modrou krví. A těm je věnováno čelo výstavy. Zaujme soubor stejnokrojů hrabat Šternberků z Jemniště s uniformou lesního, porybného a dalšího personálu. Zajímavostí je dnes užívaný stejnokroj Lesní správy Lány, který mohou návštěvníci porovnat s někdejší lánskou uniformou z doby prezidenta Masaryka, pokračující v tradicích bývalých majitelů panství knížat Fürstenberků. Závěr putování po historii lesnického a mysliveckého ošacení připomíná několik málo vzácných exemplářů lesnických uniforem státních lesů bývalého Československa a současný stejnokroj Lesů České republiky.

Výstava Krása lesnických uniforem, instalovaná v Hollarově galerii Vlastivědného muzea v Šumperku, bude návštěvníkům přístupná do 8. března 2009. Poté potěší účastníky světového kongresu FAO v Římě a do Šumperka se vrátí koncem měsíce března. Pro zájemce, nejen o lesnictví a myslivost, bude opět otevřena od 28. března a její trvání bude prodlouženo do 26. dubna 2009.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.