ZPRÁVY

Sklizeň obilí komplikuje déšť, ovocnáři čekají na dopady ruského embarga

2. září 2014, 12:00, Martina Buchtová
Sklizeň obilí komplikuje déšť,  ovocnáři čekají na dopady ruského embarga Okres - Deštivé počasí posledních týdnů kazí náladu nejen lidem, kteří si na přelomu srpna a září vybírají letní dovolenou. Také zemědělci ve výše položených oblastech našeho regionu s obavami sledují předpovědi.
 „K dnešnímu dni máme sklizeno 58 hektarů pšenice ozimé a 67 hektarů žitovce,“ uvedl v polovině minulého týdne Vladimír Světlík ze společnosti ZEAS Březná. Ředitel štíteckého podniku odhadoval, že nesklizeno zůstává ještě asi 220 hektarů. Během nejdeštivějších dnů nemůže žací technika kvůli podmáčenému terénu vyjet vůbec. Když už vyjede, stroje musí postupovat pomalu. Zemědělci se také obávají, že kvůli vysoké vlhkosti zrna budou muset obilí pracně dosoušet. To by pro ně znamenalo náklady navíc.

Ovocnáři vyčkávají

I když Agrární komora už zveřejnila první odhady dopadu ruského embarga na potraviny pocházející z Evropské unie, místní pěstitelé zatím s vyčíslováním případných škod nespěchají. Jak moc ovlivní výkupní cenu ovoce z Polska, se teprve ukáže. Už na začátku srpna v souvislosti s ruskými sankcemi apeloval ministr zemědělství Marian Jurečka na státní správu, aby preferovala tuzemské potraviny. „Všechny organizace od ministerstev až po obecní úřady vyzývám, aby podpořily české zemědělce a potravináře, které tyto sankce ohrožují,“ nechal se slyšet Jurečka.


Foto: Jaroslav Kropáč

Zemědělcům teď není do smíchu. Žací technika má velké problémy se zdoláváním podmáčeného terénu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.