SPORT

SEZNAMTE SE: Stanislav Gregora = legenda

2. března 2016, 14:00, Petr Fišer
SEZNAMTE SE: Stanislav Gregora = legenda Zábřeh - Konstruktér, mechanik, silniční závodník. A k tomu legenda, která úspěšně zasahovala do akcí mistrovství republiky a zároveň patřila mezi nejvýznamnější motoristické postavy celého regionu. Čas zastavit nejde, dnes je jí už 73 let. O kom je řeč? Seznamte se!

 STANISLAV GREGORA

Ve třinácti začal v rodné Nemili prohánět s kamarádem Otou Spanilým Jawu Pionýr. Společně se pustili do vylepšovacích úprav, čímž vznikl jeho první sportovní „kousek“. O dva roky později oba získali licenci a hned zkoušeli štěstí na závodnické scéně. I když se jim celkem dařilo, všechno museli podřídit finančním možnostem. Byly omezené a odvíjely se od toho, kolik si vydělají na nejrůznějších brigádách. Podpora ze strany sponzorů tehdy neexistovala.
Postupem času pošilhával po něčem silnějším. Protože byl velkým konstruktérským talentem, v roce 1966 si upravil pro terénní soutěže a motokrosové soupeření Čízu 175. Potkal se s Miloslavem Nadrchalem z Výzkumného ústavu motorových vozidel, který zrovna pracoval na vývoji závodního motocyklu pro mladé jezdce. Brzy vznikl soutěžní stroj o obsahu 100 ccm, s nímž úspěšně absolvoval seriál republikového šampionátu.
Ve stejné době ho začaly fascinovat silniční závody. Stále toužebnější přání svézt se a vyzkoušet si zápolení na okruhu se mu poprvé splnilo v Jeseníku v roce 1976. Premiérový start to byl dosti kuriózní. Na sever regionu dorazil s vypůjčeným podvozkem z Prahy, do něj namontoval svůj motor z ČZ 175, oblékl si šedou a pogumovanou kombinézu s minimálně padesáti různými kapsičkami a kapsami a všem tehdy vyprášil kožich! Vítězný debut se stal křižovatkou na dlouhé pouti, která se protáhla až do roku 1990.
Jak se dalo předpokládat, pustil se do stavění motocyklů vlastní konstrukce. Nesly značku GRS - Gregora Stanislav. Dohromady jich vytvořil nejméně deset, dalších šest pak ve spolupráci s kolegou Rathouským.
Následovala velmi úspěšná anabáze s rakouským ladičem Hummelem, od nějž přebíral válce, klikovky a hlavy motorů. Šel vlastní průkopnickou cestou. Jako jeden z prvních používal vodní i kombinované chlazení, rozvod rotačním
šoupátkem, klapky v sání nebo elektronické zapalování. Zaměřoval se na konstrukci a výrobu převodovek se speciálními ložisky, na podvozcích pak zkoušel protiponořovací zařízení při brždění. Všechny konstrukční úpravy se časem staly běžnou věcí, ale ve své době to bylo unikátní řešení.
Se svými jedinečnými „výtvory“ produktivně závodil v padesátkách, později i osmdesátkách. Následovaly dvouválcové a jednoválcové stroje GRS pro třídu 125 ccm. V jejich sedlech vyhrával prestižní závody na známých okruzích a motodromech. Postupně předával nasbírané zkušenosti svému synovi Stanislavovi mladšímu, jenž dodnes krouží po závodních tratích.
Gregora senior je v současnosti docentem pardubické univerzity, kde podporuje mladé adepty silničářského sportu, zvláště pak jezdce nově utvořené třídy
závodních Pionýrů. Jeho „pionýrské“ motory dosahují rychlosti až 130 kilometrů v hodině. Zatím poslední konstrukční počin v podání velkého zapálence souvisí s navázáním spolupráce s výrobním závodem v Týnci nad Sázavou, kde se podílí na vývoji nové čtyřdobé dvouválcové Jawy.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 3.3.2016 22:53
Titulek: pan S.Gregora
Autor: Anonym
80
Znám ho,velký odborník a zlatý člověk.
Reagovat

DO KINA ZADARMO


Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří šťastlivců, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kde se odehrává děj animované komedie Emoji ve filmu?

A) uvnitř mobilního telefonu
B) uvnitř mrazáku na zmrzlinu
C) uvnitř lidského těla

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební přehlídku REVIVAL INVAZE, která se uskuteční v pátek 25. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Pavlína Lešovská ze Šumperka, Martina Hejduková z Velkých Losin, Radka Pospíšilová z Kolšova, Petr Fišer ze Šumperka a Edita Mederová z Rejhotic.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.