SPORT

Senzační zpráva od protinožců - vítěz je ze Šumperka

11. července 2007, 09:53, Stanislava Marešová
Senzační zpráva od protinožců - vítěz je ze Šumperka Dubbo/Šumperk - V australském Dubbo začalo před pár dny Juniorské mistrovství světa orientačního běhu. Ve sprintu vyhrál šumperák Vojta Král z klubu Severka Šumperk.

Jako jediný závodník zaběhl  trať s osmnácti kontrolami dlouhou 3,3 km pod 14 minut. Vojta tak stanul na příčče nejvyšší. Mistrovství světa juniorů v orientačním běhu 8. července začalo sprintem. Po tomto závodě si  šel pro zlato český závodník Vojtěch  Král ze Šumperka.   Místem závodů je poprvé mimoevropská země. Běžci se orientují v krásné přírodě u australského města Dubbo. 

Druhý závod 9. července - běh na klasickou trať dlouhou  11,1 km s 27 kontrolami nezdolal žádný ze šesti Čechů.  Vojta Král skončil až jednadvacátý. 

 
  Český svaz orientačního běhu  označuje OB jako  moderní sportovní odvětví vytrvalostního charakteru, při němž je nutno se správně a rychle orientovat v neznámém terénu. Princip OB je velice jednoduchý - při závodě v terénu /nejčastěji lesnatém/ se hledají kontrolní stanoviště tzv. kontroly ve stanoveném pořadí a v  pokud možno co nejkratším možném čase. Výhodou je, že cestu mezi kontrolami si každý závodník určuje sám. Závistí to na jeho uvážení, k čemuž mu pomáhá mapa, buzola a stručný popis kontrol. O úspěchu v závodě tak tedy  rozhoduje zejména správná orientace a rychlý běh.


Kolébkou orientačního běhu je Skandinávie, která má pro něj ideální podmínky - rozlehlé lesy a orientačně náročné terény. První závod v OB se uskutečnil 31. října 1897 v norském Oslu. Zúčastnilo se jej 8 mužských startujících, kteří soupeřili na trati dlouhé 10,5 km se 3 kontrolami. Čas vítěze byl 1:41:07. 

Do České republiky se orientační běh dostal  až v  polovině 20.století. První závod se uskutečnil v roce 1950 v Chřibech. V roce 1952 již proběhlo první Mistrovství ČSR. Dnes Český svaz i další organizace uvádějí, že je v ČR skoro  na devět tisíc běžců, kteří se sdružují do více jak dvou set klubů. 

Mistrovství světa v OB se koná každý rok, i když  do roku 2002  se konalo pouze jednou za dva roky. První MS v OB se konalo v roce 1966

 

 Orientační běh má kromě pěší varianty také variantu na běžkách  LOB a variantu pro horská kola MTBO. Obměnou klasického orientačního běhu je „scorelauf“, při kterém mají závodníci stanovený časový limit, během kterého se snaží oběhnout co nejvíce kontrol zakreslených na mapě. OB se věnují i handicapovaní  v tzv. závodech Trail.


 

 

        Foto z ofic.stránek JWOC 2007 a  z www.aljosa.org 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.