ZPRÁVY

S opravami měst a obcí je zřejmě konec

17. listopadu 2015, 10:00, Jaroslav Kropáč
S opravami měst a obcí je zřejmě konec Okres - Doba mohutných oprav náměstí, návsí a dalších veřejných prostranství tímto rokem patrně končí. Obce a města, která nestihla revitalizovat do konce tohoto roku, už to nejspíš v dalších pěti letech neudělají. A nebo je to bude stát daleko více peněž než v minulém dotačním období Evropské unie. Nový program Bruselu, který má do Česka poslat další miliardy korun, už totiž s podporou oprav nepočítá.

 „Nové nastavení dotací považuji za krok špatným směrem. Plánovali jsme revitalizovat náměstí, ale předtím, než bude dokončena kanalizace, jsme opravu samozřejmě dělat nechtěli. A teď, když se stavba kanalizace blíží do finále, končí evropské projekty, které nám s rekonstrukcí centra mohly pomoci,“ neskrývá zklamání starosta Zábřeha František John. Za evropské peníze modernizovaly centra měst například radnice v Šumperku a Mohelnici, především však desítky menších obcí. „V minulém dotačním období dělaly peníze vyplacené obcím na obnovu veřejného prostranství zhruba jednu třetinu z objemu všech dotací,“ uvedla Michaela Linhartová z Regionální rady Střední Morava, která přerozdělování evropských peněz zajišťovala. „Mám pocit, že to, co bylo dobré, z nového programovacího titulu vypadlo. Doufali jsme, že bude možné čerpat dotace na opravu místních komunikací, ale bohužel to možné nebude. Stejně tak nám bylo přislíbeno, že bude podporována modernizace veřejného osvětlení, ani to v nových podmínkách není,“ dodává starosta Libiny Tomáš Kobza.

Mění kurz

Na rozdíl od původního dotačního období se nová podpora Bruselu více soustřeďuje třeba na dotování vzdělávání. V programu zůstanou dotace na opravu silniční sítě druhé a třetí třídy. Města dostanou možnost pořizovat nízkoemisní vozidla, zůstává podpora zateplování bytových domů a nově je do programu zařazeno například budování osvětlených přechodů a rekonstrukce památek. „Takže možnosti, které přináší Integrovaný regionální operační program, jsou skutečně široké. V každém kraji jsme připraveni konzultovat projektové záměry s žadateli o dotace,“ shrnuje Veronika Škutová z oddělení Centra pro regionální rozvoj České republiky pro Olomoucký kraj.


Foto: red

Díky evropským dotacím opravila svoje centra řada měst a obcí v okrese.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).