ZPRAVODAJSTVÍ

S křížkem po funuse

6. září 2016, 07:30, Jaroslav Kropáč
Okres - Od prosince nebude v Zábřeze zastavovat devět rychlíků. Čtenáře jsme o tom informovali zhruba před měsícem. Mezitím vyšly najevo nové skutečnosti, které s tímto nepopulárním opatřením souvisí. Zarážející je například to, že krajský úřad byl o navrhovaných změnách informován už v únoru, zatímco regionální politici začali situaci řešit až teď. Vznikla také petice, která za zachování rychlíků bojuje. Ministerstvo dopravy však na zrušení rychlíků trvá s tím, že by se musel předělat celý jízdní řád. Snahy místních politiků i petice tak zřejmě přišly s křížkem po funuse.

 „O tom, že v Zábřehu nebudou zastavovat rychlíky na jižní Moravu, jsme se dozvěděli náhodou, a to když jsme řešili s krajem regionální spoje. Hned v červnu jsem psal na ministerstvo email, ale měsíc zůstal bez odezvy. Až po oficiálním protestu jsme se dočkali odpovědi. Nikdo nám neřekl kam a dokdy máme námitky poslat,“ řekl Týdnu starosta Zábřeha František John. Pod petici, která za zachování rychlíkového přípoje R18 bojuje, se podepsala už tisícovka lidí. Zvrátit rozhodnutí ministerských úředníků se otevřeným dopisem snaží i šumperská radnice.
Šance na to, že by ministerstvo dopravy potažmo České dráhy zastavování rychlíku R18 v Zábřeze obnovily, je však téměř nulová. „V takovém případě by totiž došlo v železniční dopravě k celé řadě technických a konstrukčních problémů v Olomouckém, Zlínském i v sousedním Pardubickém kraji. Navíc by se muselo řešit nové vedení vlakových tras a došlo by ke ztrátě přípojů,“ stojí ve vyjádření ministerstva dopravy.

Politické téma

Ze zrušení zastavování rychlíku R18 v Zábřehu se stalo velké předvolební téma. Hlavně prostřednictvím sociálních sítí se teď jednotliví politici obviňují z toho, kdo za situaci může. Ostrá výměna názorů proběhla například mezi politiky z KDU-ČSL a ANO, které má ministerstvo dopravy na starosti.
Devět rychlíkových přípojů má ze Zábřeha zmizet od nového jízdního řádu, který začne platit na konci roku. Ministerstvo svůj krok obhajuje tím, že se takto zefektivní a zrychlí doprava a cestující budou moci využít jiných spojů. Kritici upozorňují, že kvůli změnám budou muset lidé dojíždět na nádraží v Olomouci a České Třebové.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 6.9.2016 08:00
Titulek: Jízdní řády
Autor: Jarda
126
109
Velmi smutný výsledek práce Olomouckého kraje. Jeho práce je katastrofální i na jiných úsecích. Nekompetentní lidé, neznalost a nezájem o problémy lidí. Je to i výsledek činosti, lépe nečinnosti, politických stran. Jsou to uzavřené kluby několika desítek prospěchářů, bez zájmu o voliče.
Reagovat
Datum: 6.9.2016 11:04
Titulek: Re: Jízdní řády
Autor: aNONYM
souhlas
70
nesouhlas
86
Tak hlavně, že nám prosperují ty lázně...
Reagovat
Datum: 6.9.2016 13:28
Titulek: Re: Jízdní řády
Autor: Nemo Pštrosmajer
108
Tak hlavně, že Kocourkovská holubička John je taktéž zastupitelem Olomouckého kraje... A kdopak je tam z Krásna a Frývaldova?
Reagovat
Datum: 6.9.2016 16:24
Titulek: nápad
Autor: Nanosekunda ®
109
sežeňte si šaška z třebové a z olomouce, nechte je pendlovat rychlíkama přes zábřeh, a při průjezdu zábřehem ať zátáhnou ruční záchranou brzdu. flastr zatáhne město a máte zastávku zpátky.
Reagovat
Datum: 8.9.2016 04:51
Titulek: zrychlení dopravy
Autor: emil
146
136
Nevím o jakém zrychlení je řeč? Ať rychlíky v Zábřehu zastaví nebo nezastaví, stejně nepřijedou do cílové stanice podle jízdního řádu. Dráhy se asi inspirují písničkou J. Štědroně:"... mám rád vlaky co někam jedou, mám rád vlaky co nikde nestaví...".
Reagovat
Datum: 8.9.2016 10:22
Titulek: Rychlíky v Zábřeze
Autor: laďa
97
Nebojte, pan Brož to vyřeší.
Reagovat
Datum: 8.9.2016 12:04
Titulek: Lidi pamatujte na to při krajských volbách
Autor: Pavel
107
Na to lze naspat jediné, nevolit nikoho, kdo byl v krajském zastupitelstvu. On kraj se vůbec moc nestará o železniční dopravu na svém území. Kdyby se po volbách na svá koryta nikdo ze stávajích nedostal, možná další garnitura bude nějakou dobu pro lidi víc aktivnější.
Reagovat
Datum: 8.9.2016 16:20
Titulek: Nekvalitní práce KIDSOKu
Autor: Cestující
37
Ono by nebyl takový problém, když bude stát Ex ČD jen jednou za hodinu v Zábřehu. Naprostým debaklem ovšem je, že díky"skvělému " taktu, prosazovaném KIDSOKem je prosazována doprava pouze ve směru Olomouc- Šumperk bez ohledu na přípoje na Prahu. Takže po novém zastavíte při cestě ze Šumperku do Zábřehu v caa 47 minutu a vždy ve 43 minutu odjíždí EX do Prahy.V opačném směru je to obdobné, v 18 minutu přijíždí Ex z Prahy a v 9-11 minutu odjíždí přípoj do Šumperka. Vždy tedy čekání 50-55 minut. Taková je politika KIDSOKu, lidi do aut.
Rychlíky, jejichž zastavování se ruší, alespoň každé 2 hodiny tvořily rychlý přípoj do/z Prahy. Asi proto musejí být zrušeny.
Další lahůdky nastanou na koutecké trati. Mimo drastického omezení provozu do Sobotína (zůstanou pouze 2 spoje v pracovní dny) se asi budou divit třeba pracující v loučenské "velamosce".
Směna končí 14.00 a 22.00, vlaky odjíždí přísně v taktu ve stejnou minutu, to budou mít zaměstnanci tedy co dělat ...
No a doprava do hor ze Šumperka ? Naprosté fiasko už dlouhá léta, žádný použitelný přímý spoj na Ramzovou, v neděli ani s přestupem. Pokud nové krajské vedení neudělá s vedením KIDSOKu pořádek, rekonstrukce tratí byly zbytečné, vlaky nebudou mít koho vozit ...
Reagovat
Datum: 13.9.2016 01:22
Titulek: Re: Nekvalitní práce KIDSOKu
Autor: Helena
30
A reklamovali jste změny jízdního řádu o svých volených zástupců? Zřejmě ne, tak zde nekňučte. Co jste si udělali to máte. Nesmíte chrápat, musíte se starat. Zástupci se starají o sebe a požadavky od vás nemají. Kandidáte cheš být zvolený? Tak to dej do pořádku. Nejde to? Tak jsi pro občany jen nepoužitelná vyžírka.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Pokračujerme v soutěžní vánoční nabídce. Dnes hrajeme o volné vstupenky na koncert legendární skupiny Olympic a koncert Tomáše Kočko s orchestrem. Volňásky získáte, pokud pošlete správnou odpověď a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Odpovědi je potřeba posílat pod číslem i písmenem otázky!

Soutěžní otázka č. 1: ( sk. Olympic, 13. 12., 19.00, Dům kultury Šumperk, 2 vstupenky)
Jaký byl původní název skupiny Olympic?
1a) Kašpárek
1b) Karkulka
1c) Krteček


Otázka č. 2: (Tomáš Kočko & orchestr, 19.12., 19.00, KKC Rapotín, 2x2 vstupenky)
Jaké hudební prvky se mísí ve tvorbě Tomáše Kočka?
2a) rocku, folku a jazzu
2b) bluegrassu, hip hopu, diska
2c) metalu. rapu, reggae

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ:

Pro některý z 11 originálních dárků k filmu Ledové království 2 do šumperského kina OKO zamíří: S. Sittová, Zábřeh; Z. Galiszová, Bludov; B. Smrčková, Postřelmov; D. Jílková, Vikýřovice; J. Kupčíková, Libina; J. Kouřilová, Hrabenov a H. Hudosová, L. Čermáková, J. Růžičková, L. Zachová, J. Haramia ze Šumperka. Blahopřejeme!

Tři volné vstupenky na diashow s cestovatelem J. Kolbabou, konanou v KD Zábřeh 5. prosince, vyhrávají: Z. Trhalová ze Zábřeha, A. Sadilová z Dlouhomilova a P. Brachtlová z Libiny. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně KD.