ZPRAVODAJSTVÍ

Rok sokola v Jeseníkách. Vzácným dravcům se daří

25. července 2017, 14:00, Jaroslav Kropáč
Jeseníky - Jeseníky letos potvrdily pověst sokolích hor. Vzácní dravci tam vyvedli téměř třicet mláďat, tedy téměř stejný počet, jako v rekordním roce 2014. Nebýt chladného jara, bylo by sokolů ještě víc.

 „Víme, že větší sněhová nadílka v druhé polovině dubna, kdy v Jeseníkách ptáci sedí na vejcích a začínají se líhnout první mláďata, negativně ovlivnila hnízdění nejméně na třech lokalitách. Jeseníky tak přišly o několik dalších mláďat,“ uvedl Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
V Jeseníkách jsou desítky fotopastí, které hnízdiště dravců hlídají. „Do ochrany těchto vzácných ptáků se navíc zapojují další zájemci. Jsou to především lesníci, při potřebě intenzivnější ostrahy konkrétního hnízda také členové dobrovolné stráže přírody, “ doplnil Tomáš Pospíšil z Lesů ČR v Šumperku.

Smrtící postřiky

Sokol v Česku málem vyhynul, a to poté, co zemědělci začali v šedesátých letech postřikovat pole přípravkem DDT. Do volné přírody se začal pomalu vracet až v devadesátých letech. V Moravském krasu letos přišlo na svět pět těchto dravců, v Českém Švýcarsku 29 mláďat a v Českém ráji zahnízdilo šest párů.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 25.7.2017 22:14
Titulek: tematická
Autor: Nanosekunda ®
81
Reagovat