ZPRÁVY

Roboti v Jeseníku - 2. místo obsadil tým Hlucháků ze Šumperku

12. listopadu 2008, 17:17, téma MLADÍ ŽURNALISTÉ, mladí žurnalisté z Vily Doris
Jeseník/Šumperk - V sobotu 8. listopadu se v Jeseníku uskutečnilo celostátní kolo soutěže FIRST LEGO League 2008. V týmu, který v kategorii ROBOT GAME a v konkurenci 13 týmů obsadil 2. místo, byla i mladá novinářka z Vily Doris Adriana Ivanová. Dříve než článek vyjde v časopise ŠUMPERSKÝ KOMINÍK, vám přináší mladí novináři první informace zde.
Osmičlenný tým žáků ze sedmých, osmých i devátých tříd pod vedením pana učitele Krhánka obsadil v kategorii ROBOT GAME krásné druhé místo.

Třetí ročník soutěže First Lego League 2008 se konal v prostorách historické Kaple v Jeseníku. Z celé soutěže vítězně vyšlo družstvo z Jeseníku, která tak bude již potřetí za sebou reprezentovat Českou republiku  na mistrovství Evropy, které se letos koná v Curychu.Ale od začátku. 1. března 2008 odstartovala světová soutěž FIRST LEGO LEAGUE (První lego liga). Nahlásilo se hned několik týmu, postoupit však mohli jen někteří. Samotná soutěž vznikla před deseti lety  v USA a před třemi lety ji Asociace českých debrujárů přivezla k nám do Česka.

Účastnili se i mladí stavitelé robotů ze šumperské školy známé jako Hluchák.


Soutěžilo se v  prezentaci projektů,  spolupráce byla prokázána v soutěži o nejlepší design legorobota a nakonec se týmy utkaly na jakési improvizované překážkové dráze, kde jejich sestavení roboti měli splnit co nejvíce z 18 úkolů. Mimo jiné se zde převážely částečky oxidu, překonávaly a zvedaly hráze, pracovalo se v podzemní laboratoři.

Výzkumný úkol Hlucháků ze Šumperka zněl:
Úspory el.energie ve škole a jejich  vliv na klima

Průběh projektu:
  • Skleníkové plyny a jejich dopad na klima.
  • Výroba el. energie v ČR.
  • Měření spotřeby el. energie u pc ve škole.
  • Návrh řešení úspor el. energie u pc ve škole.
  • Vyhodnocení dopadu na úspory a skleníkové plyny.
  • Závěr

Týmy  zařazené do finále byly tyto: 

HRADEC KRÁLOVÉ - Hradečtí baráčníci, DDM, p. Zubr a p.Jirásek
JESENÍK - Yesteam, Gymnázium Jeseník, p. Javůrek, Dostálová
JESENÍK – SVČ DUHA, Roman Chasák
LITOMYŠL - Modrásci, Litomyšl, p. Coufal
OLOMOUC – Gymnázium Hejčín, Jiří Kvapil
OLOMOUC - Slovanské gymnázium, P.Martišková
OLOMOUC - ZŠ Nedvědova, Gerd Dimmroth
PLZEŇ - tým 28.ZŠ, Plzeň, Michal Zoubek
PRAHA – DDM Praha – Dejvice, František Pechlát
PRAHA - Robotika Vyšehrad, Martin Koníř
TŘINEC – Gymnázium Třinec, Rudolf Mlčoch
ŠUMPERK – Hlucháci, ZŠ Šumperk 8. Května, Daniel Krhánek
ZÁBŘEH - Gyza, Gymnázium Zábřeh, p. Horáčková

Takže čest Šumperka museli jakoli uhájit Hlucháci. Ti to taky tak pojali a do robotového boje se vrhli se vší razancí.
A tohle je robot Hlucháků. Z obyčejného lega, které známe snad všichni, se dá postavit skoro vše. Pak už to jen naprogramovat a můžete vyrazit soutěžit.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).