KULTURA

Retro se chystá na první živý přenos prostřednictvím internetového streamu

4. května 2014, 00:00, Ondřej Polák
Retro se chystá na první živý přenos prostřednictvím internetového streamu Zábřeh - Nový celovečerní dokumentární film o první dámě Olze Havlové s podtitulem „Zpráva o sledování objekta, který odmítal vypovídat a dělal si, co chtěl“ vyprodal několik projekcí na festivalu Jeden svět. V úterý 13. května proběhne od 19 hodin slavnostní premiéra filmu v rodišti Olgy Havlové – na pražském Žižkově. Kino Retro chystá přímý přenos této události.

 „Díky speciálně připravenému on-line přenosu budou mít návštěvníci našeho kina možnost živě sledovat celý slavnostní večer v pražském kině Aero. Jde o první živý přenos prostřednictvím internetového streamu, který se v kině Retro uskuteční. Na film Olga pak naváže projekce hodinového koncertu skupiny The Plastic People of the Universe,“ přiblížila průběh večera vedoucí zábřežského biografu Věra Smrčková.

Film nemá být výčtem biografických dat ani vyčerpávajícím popisem života Olgy Havlové. Režisér Miroslav Janek nechává spíše volně promlouvat dosud nezveřejněné archivní záběry a fotografie i osobní zpovědi přátel. „Rozhodně jsem nechtěl poskládat další biografický medailónek, ve kterém se vzpomínky kamarádů střídají s fotografickými či filmovými archivy podkreslené jímavou hudbou,“ uvedl Janek a dodal: „Naším možným cílem je vytvoření iluze, že samotná oslavenkyně je přítomna, že se s ní během večírku náhodně potkáváme, že vyslechneme útržky jejích monologů a že po návratu ze slavnosti máme na co vzpomínat a o čem přemýšlet.“

Film přináší velké množství dosud neznámých záběrů, fotografií a vyprávění. Olga Havlová je zde představena jako ostrá glosátorka, zásadová disidentka i štědrá hostitelka, jako žena věcná, nesnášející jakoukoliv okázalost, naopak milující jemný humor a říkající vždy to, co si myslí.


Foto: Ondřej Polák

Kino Retro uvede v přímém přenosu koncert skupiny Plastic People.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 4.5.2014 11:44
Titulek: Koho to zajímá ?
Autor: Pamětník
62
Běžte už někam s těmi všemi Havly a podobnou pakáží ! Uvědomte si, jak si v době "totality" žila tato privilegovaná kasta budižkmičemů a jak museli pracovat a žít všichni ti normální. Nejsem na příživníky typu Havlová-Havel a další zvědavý. A myslím, že nejsem jediný.
Reagovat
Datum: 4.5.2014 14:27
Titulek: Re: Koho to zajímá ?
Autor: kinderman
57
Privilegovaní byli zřejmě v tom, že nemohli vykonávat svoji práci, StB jim dělala domovní prohlídky, věčně byli u výslechů a občas i ve vězení. To, že Havel jako politik dělal chyby, ještě neznamená, že se musí ohledně disentu 70. a 80.let přitakávat podobně zhovadilým bolševickým reminiscencím o pakáži a líbivým narážkám o "životě a práci těch ostatních". Upřímně, nejsem zvědavý na tyhle "pamětnické" výlevy. A je mi jedno, jestli jsem jediný.
Reagovat
Datum: 5.5.2014 06:43
Titulek: Re: Koho to zajímá ?
Autor: petr x
64
Protože si pamatuji, jak museli žít a pracovat všichni ti tvoji "normální", jak makali na kastu stranických budižkničemů a že totalita byla reálná a bez uvozovek, je mi na blití z podobných bolševických výkřiků, soudruhu a tobě podobná pakáži...a nejsem jediný...
Reagovat
Datum: 5.5.2014 17:29
Titulek: Re: Koho to zajímá ?
Autor: Pamětník
42
Ty jsi prostě nenapravitelný magor. Ty si myslíš, že těm všem Havlům šlo o nějakou Tvoji osobní prosperitu ? Samozřejmě že nešlo. Mohu diskutovat o tom, jak dalece to mysleli vážně oni straničtí funkcionáři, ale po nich tu nezůstaly biliónové dluhy. Když padal režim, nebyl tu žádný státní dluh, nebyli tu nezaměstnaní a vystresovaní lidé. Právě tací jako Ty, dopomohli k převrácení mínění jinak docela normálních lidí. A rozhodně Ty mně nebudeš nadávat do pakáží ! To si vyprošuji.
Reagovat
Datum: 5.5.2014 18:59
Titulek: Re: Koho to zajímá ?
Autor: petr x
61
...no, stáhl jsi na sebe to označení sám...o svoji prosperitu se umím postarat sám a v tom je asi rozdíl mezi námi dvěma, nemám důvod fňukat. Toho "magora" neřeším, kde chybí argumenty, začínají nadávky, ale to je u anonymních diskutérů zleva normální.
Reagovat
Datum: 5.5.2014 23:22
Titulek: Nejsi také člen partaje TOP 09 ?
Autor: Pamětník
34
Opravdu nenapravitelný naivko ! Ty asi musíš být vzorný člen Kalouskovy partaje TOP 09. Až budeš zase vehementně pokříkovat po jiných, zkus se někdy podívat na to, co grázl Kalousek prováděl (jako ekonomický náměstek) na MO. A ti jeho další partajníci, včetně Vlasty P. A pokud si myslíš, že dnes jsi nějaký geroj, tak Ty budeš asi takový ten nezranitelný nový člověk kapitalsmu. Nepřeji Ti nic zlého, ale zkusme se sejít za deset let. Aby z Tebe nebyla zlomená troska, až potom si uvědomující, jak jsi těm politickým dobrodruhům naletěl. Já rozhodně žádný ufňukánek nejsem, na rozdíl od Tebe mám dost jasný pohled na tuto společnost a jejich ničitele. Tak buď zdráv, pane Anonyme. Abys o to svoje velké sebevědomí dost rychle nepřišel. Na rozdíl od Tebe docela dobře znám historii a všechny ty paralely. Ale co, škoda slov pro takové, jako jsi Ty...
Reagovat
Datum: 6.5.2014 09:22
Titulek: Re: Nejsi také člen partaje TOP 09 ?
Autor: Tomáš 2
48
Není nad to vystupovat v diskuzi konstruktivně, že? Melete tu cosi o seběvědomí a zranitelnosti a k tomu urážíte a osočujete ostatní dikutující. Nechápu, proč by se s Vámi tady po tom chtěl někdo za 10 let scházet. Jste borec!
Reagovat
Datum: 6.5.2014 14:08
Titulek: Re: Nejsi také člen partaje TOP 09 ?
Autor: AM
36
Volte Radima Sršně (starosta Dolních Studýnek) ve volbách do Evropského parlamentu! TOP 09 je narozdíl od těch zkorumpovaných nezávislých a ODČSSD férová strana lidí, co něco dokázali. Díky všem za podporu.
Reagovat
Datum: 10.5.2014 11:43
Titulek: Re: Nejsi také člen partaje TOP 09 ?
Autor: kinderman
36
Tak tohle mě upřímně rozesmálo: " (TOP09)férová strana lidí, co něco dokázali". Stačí si vzpomenout na chemika Kalouska (obrana,finance), zubaře Bessera a družinářku Hanákovou (kultura), kybernetika Drábka (práce a sociální věci), Hegera (zdravotnictví), vyzpěvujícího poslance Korteho, poslaneckou dominu Langšádlovou, podnikovou právničku a příležitostnou zpěvačku Parkanovou (obrana) a jednu z hybných pák církevních restitucí, Schwarzenberka. Fakt toho dokázali hodně!
Reagovat
Datum: 7.5.2014 07:26
Titulek: Re: Nejsi také člen partaje TOP 09 ?
Autor: petr x
74
Pamětník je ale velkolepý demagog, podobní se měli za komára dobře...famózní otočka od něčeho, o čem ví kulový ke Kalouskovi a jeho pochybné partě, kterého přece zná z Blesku a Novy a jehož jsem určitě stoupencem! ...kimovsky jasný pohled nekompromisního politruka na dění na MO a přehled o škůdcích společnosti...kde jsem jen podobné fráze četl? Třicet let zpátky, Rudé právo nebo Tribuna?
Reagovat
Datum: 6.5.2014 21:20
Titulek: Re: Koho to zajímá ?
Autor: kinderman
43
V totalitním režimu nebyl vystresovaný jen jeho aktivní přisluhovač, nebo slabomyslný jouda. Moc normálních lidí tady taky nebylo, spíš spousta znormalizovaných. A lidé, kteří tady rozkradli/umožnili rozkrádat státní prostředky, nespadli z žádné kapitalistické hrušky, ale vyrostli z bolševiky pečlivě vypěstovaného podhoubí charakterů pokřivených čtyřicetiletou likvidací morálních norem.
Reagovat
Datum: 7.5.2014 09:49
Titulek: Re: Koho to zajímá ?
Autor: aNONYM
49
Dokonale napsáno, není co dodat.
Reagovat
Datum: 8.5.2014 13:33
Titulek: Re: Koho to zajímá ?
Autor: Dušan Masár
47
Lidé s pokřiveným charakterem budou vždy páchat zlo. Bez ohledu, jaký režim vládne. Překvapivě ten dnešní nahrává více různým vykukům, bezcharakterním šmelinářům.
Reagovat
Datum: 8.5.2014 16:24
Titulek: Re: Koho to zajímá ?
Autor: aNONYM
47
Protože režim se sice změnil, ale lidi ne :(
Reagovat
Datum: 6.5.2014 06:31
Titulek: Bez titulku
Autor: Valda
41
Nazýváte se pamětníkem, tak by jste mohl mít nadhled, ale ten Vám zcela chybí, dále by jste měl mít i úsudek, ale ten je zcela mimo realitu, vycházím z Vaší argumentace, která také mimo mísu.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.