SPORT

Recesisté se zapřáhnou do saní a osedlají i cyklyžónu

10. února 2012, 00:00, rejdakce, FOTO (archiv Zk)
Recesisté se zapřáhnou do saní a osedlají i cyklyžónu Zábřeh - Zábřežský festival cestovatelů, dobrodruhů a recesistů Welzlování čeká jeden z jeho vrcholů. V neděli 19. února se na Masarykově náměstí opět zapřáhnou do saní lidské posádky, aby co nejrychleji zdolaly vyznačenou trať. „Jako každoročně platí, že závod se koná za každého počasí, i kdyby se mělo jezdit po dlažbě. Naposledy se tak soutěžilo v roce 2008, naopak loni museli závodníci zdolávat hromady sněhu,“ připomíná Zdeněk David z pořádající Zábřežské kulturní. Při závodech však nejde jen o dosažený čas, ale především o recesi a co nejoriginálnější ztvárnění masek. Nejzajímavější z nich budou také vyhlášeny a oceněny.
 
Závody čtyřspřeží tentokrát oživí originální novinka. Tou bude 1. mistrovství světa v jízdě na cyklyžónu, což je jakýsi kříženec jízdního kola a lyží. „Na startu sice bude jeden erární stroj připraven, ale použít lze i cyklyžón vlastní výroby, fantazii se meze nekladou,“ povzbuzují všechny odvážné kutily pořadatelé a dodávají, že vzorový cyklyžon je až do doby konání závodů vystaven ve vestibulu kulturního domu. Vzhledem k tomu, že cyklyžón má místo předního kola namontovánu lyži, o tom, jakým způsobem se bude závodit, rozhodne především aktuální stav sněhové pokrývky na náměstí a před zámkem.

Na své si při závodech přijdou rovněž děti, které se mohou zdarma povozit na psím spřežení přítulných samojedů. Dospělým bude k dobré náladě vyhrávat country skupina Hubertus. Už od 9 hodiny ranní pak bude pro všechny na náměstí připraven bohatý sortiment tradičních zabijačkových specialit a dalšího občerstvení, a to nejen pro dospělé, ale i pro děti. Soutěžní posádky a účastníci soutěže v jízdě na cyklyžónu se mohou k závodu přihlašovat od 13 hodin přímo na náměstí v Galerii Tunklův dvorec, start je plánován na čtrnáctou hodinu.

Letošní zábřežské Welzlování bude zakončeno netradičně. Nejen všem milovníkům stříbrného plátna nabízí pořadatelé možnost setkání se zábřežským rodákem, hercem a režisérem Miroslavem Krobotem. Beseda, která se uskuteční v kině Retro v pátek 24. února, představí nejen jeho divadelní a filmovou tvorbu, ale upozorní také na Krobotovu duchovní spřízněnost s Eskymo Welzlem. Průvodního slova se ujme filmový historik a publicista, Zábřežák Pavel Taussig. „Součástí večera bude rovněž promítnutí krátkého filmu mapujícího akce letošního Welzlování. Zváni jsou tedy také všichni ti, kteří si chtějí znovu připomenout skvělou atmosféru letošního ročníku,“ dodává Zdeněk David z pořadatelského týmu.

Cyklyžón se objevil poprvé na loňských závodech čtyřspřeží, přivezli jej motorkáři až ze Znojma.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

NA KONCERT ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na koncert legendárního folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaká je původní profese písničkáře Vladimíra Merty?

A) strojvedoucí
B) architekt
C) pedagog

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na ŠUMPERSKÝ PLES, který se uskutečnil 9. února v DK Šumperk, vyhrál Václav Nováček z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhru jsme výherci předali před konáním Šumperského plesu.