ZPRÁVY

Radim Sršeň: „Sedím na kolotoči, který se pořád zrychluje“

20. května 2014, 06:28, redakce, placená reklama
Radim Sršeň: „Sedím na kolotoči, který se pořád zrychluje“ Dolní Studénky - Věděli jste, že Japonci a Australané obdivují fungování Evropské unie? Nejen tento, ale další zajímavé postřehy najdete v rozhovoru s RADIMEM SRŠNĚM. Mladý politik z Dolních Studének je vzdělaný, snaživý a rozumný člověk, který to ve věku 34 let dotáhl už hodně daleko. Přesto zůstal svůj, na nic si nehraje a jak sám tvrdí, je hrdým venkovanem.

Na úvod se musím zeptat, jak se přihodí, že se starosta malé obce v podhůří Jeseníků objeví na šesté pozici celostátní kandidátky TOP 09 a STAN do Evropského parlamentu?

Těch důvodů je více. Jako vysokoškolský učitel diplomacie a EU a člověk, který se dlouhodobě evropskou integrací zabývá i v praxi, vnímám velmi silně důležitou roli a vliv Evropského parlamentu na každodenní život nás všech. Ač bývá jeho postavení našimi médii často bagatelizováno, více než tři čtvrtiny veškeré legislativy je přijímáno v Evropském parlamentu a naše země ji již pouze přejímá. Je tak důležité, aby europoslanci za Českou republiku byli lidé, kteří evropské problematice rozumí, umí prosadit zájmy České republiky i našeho regionu.


Práce starosty v Dolních Studénkách vám musí zabrat spoustu času, v obci se pořád něco buduje, staví, pořádáte zde kulturní akce... K tomu se věnujete práci pro MAS Šumperský venkov, učíte na vysoké škole, pečujete o rodinnou cestovní kancelář Hornet Tour a také jste známý v hudební branži coby vynikající pozounista a člen orchestru Moravia Big Band Zábřeh. Nemáte někdy problém vše stihnout?

No popravdě mám pocit, že sedím na kolotoči, který se pořád zrychluje. Vše je samozřejmě o týmu lidí kolem mě, každý člověk může být úspěšný jen tehdy, pokud je obklopen schopnými a zapálenými lidmi. Mým životním mottem je africké přísloví: "Když chceš jít rychle, jdi sám, když chceš dojít daleko, pojďme spolu".


Jak se na vaše aktivity dívá manželka? Příliš rodinné pohody a klidu s vámi asi neužije.
Manželka to se mnou nemá lehké, ale o to víc si její podpory vážím. Ostatně mé příjmení Sršeň mě předurčuje k tomu lítat a píchat do věcí, které považuji za nespravedlivé.


Jako prezident Evropské asociace pro rozvoj venkova znáte Evropskou unii z bezprostřední blízkosti. Po všech zkušenostech s fungováním Unie se z vás stal spíše „eurohujer“, nebo euroskeptik?

Já jsem určitě euroidealista, nic na světě není dokonalé a Evropská unie je neuvěřitelně složitý komplex, který má spoustu nedostatků, ale je to jen a jen na nás, aby jich bylo co nejméně. Je to společný dům, který evropské národy namísto válčení již více než šedesát let staví, a můžu říct, že je EU vzorem pro mnohé regiony světa. V loňském roce jsem měl možnost reprezentovat EU na významném summitu v Číně a byl jsem až šokován, jakému se těší uznání, mj. i ze strany takových zemí jako je Japonsko, Austrálie či Indie.

Když byste měl sousedovi u piva vysvětlit, v čem je společná Evropa dobrá, co mu řeknete?

Evropa je všude kolem nás, zajišťuje nám mír, bezpečí, stabilitu, což si věřím každý z nás v souvislosti s událostmi na Ukrajině silně uvědomuje. Je to také výhoda pro jednotlivce i podnikatele z účasti na společném trhu, od levnějšího volání, přes podnikatelské příležitosti až po volné cestování či možnost studovat a pracovat po celé Evropské unii.

A naopak, co vám na stávajícím fungování Evropské unie vadí?

Těch nedostatků je řada, zejména problém s legitimitou Evropské unie a také faktem, že politici při sjednocování Evropy mají někdy větší oči, než jsou její skutečné možnosti.

Když získáte dostatečný počet preferenčních hlasů a stane se poslancem Evropského parlamentu, jaká témata budou pro vás prioritní?

Již v současnosti bojuji na evropské i národní úrovni za spravedlivější, jednodušší a smysluplnější využití prostředků Evropské unie všude tam, kde jsou potřebné, ať je již jedná o města a obce, kraje, podnikatele - od těch nejmenších po to největší - i spolky a neziskové organizace. Je důležité, aby v ČR nefungoval systém, že kdo víc urve a má víc známých, více má. Rád bych také napomohl více propojit ČR s Evropou, EU nejsou oni tam v Bruselu, Evropou jsme my všichni. A v neposlední řadě musím samozřejmě slíbit, že v celém našem regionu budou růst jitrnice na stromech a téct pivo korytem tak, jak tomu bylo u nás v Dolních Studénkách před Silvestrem.

Může vůbec činnost jednoho europoslance v EU nějak konkrétně ovlivnit lepší kvalitu života obyvatel našeho kraje?

Já si myslím, že ano, což ostatně prokázal i pan europoslanec Březina, který deset let reprezentoval náš region v Evropském parlamentu a bohužel již nekandiduje. Jeho práce je mi velkou inspirací. Náš region coby hospodářsky postižená a ekonomicky slabší oblast by měl být o to více a účelněji podporován.

Na závěr zkuste jednou větou shrnout, proč by vás o víkendu měli naši čtenáři volit?

Jsem místním rodákem a v souladu s japonským příslovím "hlavní město na světě je to, ve kterém žiješ" také pyšný občan regionu. Slibuji, že se za něj budu bít ze všech sil.Radim Sršeň (34) je starostou Obce Dolní Studénky, manažerem MAS Šumperský venkov, vysokoškolským učitelem evropských studií a diplomacie a od letošního roku také prezidentem Evropské asociace LEADER pro rozvoj venkova, která zastupuje zájmy všech evropských venkovských oblastí v institucích Evropské unie (ELARD). Aktuálně se loňský finalista soutěže Starosta roku ČR rozhodl přijmout výzvu a kandidovat ze 6. místa kandidátky TOP 09 a Starostové do Evropského parlamentu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 20.5.2014 06:59
Titulek: No to určitě
Autor: mik
209
159
S Vámi leda tak S-karty do každé rodiny v Evropské unii a předražené státní IT zakázky, sedm let stačilo, aby každý pochopil čeho je TOP09 schopná a pokud tam jdete za starosty potom si o těch starostech myslím svoje.
Reagovat
Datum: 20.5.2014 07:59
Titulek: Novinářská manipulace
Autor: kinderman
183
178
Osoba pana Sršně je mi celkem lhostejná, ale zařadit tohle předvolební PR do sekce Zpravodajství, navíc s hodnocením a skrytým komentářem typu "vzdělaný, snaživý a rozumný člověk, který to ve věku 34 let dotáhl už hodně daleko. Přesto zůstal svůj, na nic si nehraje..." to je manipulace se čtenářem jak bič. Buď jasné označení článku jako PR, nebo komentář pana Poláka v Jak to vidím já, aby bylo jasné, koho redakce před eurovolbami preferuje. Ale tohle fakt ne!
Reagovat
Datum: 21.5.2014 06:51
Titulek: Re: Novinářská manipulace
Autor: Redakce
174
194
Dobrý den, máte pravdu, omlouváme se, nebyla to záměrná chyba, rozhovor s panem Sršněm je samozřejmě PR. Již je v záhlaví upraveno. Pane Kindermane, vám děkujeme za upozornění.
Reagovat
Datum: 20.5.2014 09:59
Titulek: A proč ne? :)
Autor: Lucka
198
162
Řekla bych, že je to byznys jako každý jiný, tak jestli si tu pan exstarosta zaplatil reklamu na Reji tak tam dostal článek jako rozhovor. jsou volby, nedivte se. Přeci jen každý rozumný čtenář pochopí, že se jedná o politickou propagaci. PR označení ovšemže chybí - do zpravodajství nám to jen tak na Reji nesedí.
Reagovat
Datum: 21.5.2014 06:54
Titulek: OK
Autor: kinderman
203
179
Tak teď už je to v pořádku, ale příště si na tyhle věci dejte pozor. Doufám, že se to stalo z neznalosti, a ne úmyslně.
Reagovat
Datum: 21.5.2014 06:57
Titulek: P.S.
Autor: kinderman
170
188
Než jsem příspěvek odeslal, objevil se ten redakční. Takže si té mé poslední poznámky nevšímejte a přeji pěkný den.
Reagovat
Datum: 21.5.2014 09:30
Titulek: ZÁBĚR VSKUTKU ŠIROKOROZCHODNÝ
Autor: Josef F.
183
231
Je ovšem pravdou, že by prostor v tomto medii, neměl být použiván pro prakticky soukromé účely a nebo nabídnout stejné všem kandidátům bez výhrad.....
Reagovat
Datum: 21.5.2014 11:21
Titulek: Re: ZÁBĚR VSKUTKU ŠIROKOROZCHODNÝ
Autor: Smyl Flek z Nohavic
181
197
"nebo nabídnout stejné všem kandidátům bez výhrad"
A to se snad neděje?
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.