KULTURA

Priessnitz bez tíže a možná naposledy

22. března 2017, 09:30, Ondřej Polák
Priessnitz bez tíže a možná naposledy Šumperk - Hudební skupina Priessnitz představí v Šumperku naživo své údajně poslední album Beztíže. Kultovní kapela z jesenických hor za svou novinkovou nahrávku před několika dny obdržela dvě nominace na výroční ceny Akademie populární hudby Anděl, a to v kategoriích album a skladba roku.

Koncert rockového kvinteta v čele s charismatickým zpěvákem Jaroslavem Švejdíkem se uskuteční ve velkém sále Domu kultury v pátek 24. března. Pořadatelé slibují, že vedle čerstvých písní nebudou v repertoáru chybět ani staré hitovky jako Děláže nebo Sluníčko.
Nové album Beztíže vydala kapela deset let po poslední řadovce Stereo. Album sklízí nadšené reakce ze strany fanoušků i odborné kritiky. Jedenáct nových písní v produkci Dušana Neuwertha, které kapela dle svých slov skládala "svobodně a beztížně", vyšlo začátkem října a nyní vydání alba podporuje klubové turné, které se zastaví tento pátek v Šumperku.

Naposledy? Možná…

„Za sebe cítím, že se vracíme v kruhu na místo činu. Tam, kde jsme před lety se skupinou začali, tedy do Jeseníků. Mezitím jsme se rozutekli do světa a je pro nás velmi těžké se scházet ke zkouškám, k tvorbě nových věcí. Je možné, že až se sem jako dobří holubi jednou vrátíme, možná něco nového vznikne, ale v současné situaci to nevidím jako reálné," vysvětluje zpěvák Jaromír Švejdík, proč prezentují album Beztíže jako své definitivně poslední.
„Nebavili jsme se zatím o konci kapely. Koncertovat budeme pořád dál. Dokud to nás i lidi bude bavit. Jen už asi cítíme, že nemáme energii pokoušet se překonávat tuhle nahrávku. A dělat další album s vědomím, že by bylo horší než to předcházející, nemá smysl,“ doplnil Švejdíka kytarista Petr Kružík.


Foto: archiv

Členové kapely Priessnitz jsou aktivní také v jiných uměleckých oblastech.


Za vše může Alois Nebel

Členové kapely Priessnitz jsou aktivní také v jiných uměleckých oblastech. Zpěvák Jaromír Švejdík je spoluautorem komiksové trilogie Alois Nebel, která byla v roce 2011 uvedena do kin jako celovečerní film. Autorem hudby k snímku je právě Petr Kružík. Filmový soundtrack obsahoval mimo jiné hit Půlnoční zpívaný Václavem Neckářem. Po tomto úspěchu vyšlo Neckářovo album Dobrý časy, kde se o texty postaral výhradně Jaromír Švejdík a zároveň je spoluautorem hudby.
Kružík a Švejdík jednohlasně přiznávají, že by novinka skupiny Priessnitz zřejmě nikdy nevznikla, nebýt právě již zmíněného filmu a následného – k překvapení samotné kapely –úspěšného turné a vřelé zpětné vazby od fanoušků včetně častých dotazů na nový materiál.
Priessnitz odstartují svůj páteční koncert o půl osmé večer. Cena vstupenky je v předprodeji 300 korun, v den akce podraží o padesát korun.
Více informací a online rezervace lístků na dksumperk.cz.

 


 
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 24.3.2017 21:26
Titulek: Bez titulku
Autor: Bluth
24
2. nejlepší kapela v ČR :)
Reagovat
Datum: 24.3.2017 21:27
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Bluth
23
1. jsou samozřejmě Rudé Kostry a 3. Prouza ...pokud neznáte, tak se prosím vzdělejte
Reagovat
Datum: 24.3.2017 22:01
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
34
A kde máš duo Jamaha? Na Šlágru říkali, že jsou nejlepší oni. A co řeknou na Šlágru, to už z kebule důchodce nedostaneš. Uncaca, uncaca...
Reagovat

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).