KULTURA

Priessnitz bez tíže a možná naposledy

22. března 2017, 09:30, Ondřej Polák
Priessnitz bez tíže a možná naposledy Šumperk - Hudební skupina Priessnitz představí v Šumperku naživo své údajně poslední album Beztíže. Kultovní kapela z jesenických hor za svou novinkovou nahrávku před několika dny obdržela dvě nominace na výroční ceny Akademie populární hudby Anděl, a to v kategoriích album a skladba roku.

Koncert rockového kvinteta v čele s charismatickým zpěvákem Jaroslavem Švejdíkem se uskuteční ve velkém sále Domu kultury v pátek 24. března. Pořadatelé slibují, že vedle čerstvých písní nebudou v repertoáru chybět ani staré hitovky jako Děláže nebo Sluníčko.
Nové album Beztíže vydala kapela deset let po poslední řadovce Stereo. Album sklízí nadšené reakce ze strany fanoušků i odborné kritiky. Jedenáct nových písní v produkci Dušana Neuwertha, které kapela dle svých slov skládala "svobodně a beztížně", vyšlo začátkem října a nyní vydání alba podporuje klubové turné, které se zastaví tento pátek v Šumperku.

Naposledy? Možná…

„Za sebe cítím, že se vracíme v kruhu na místo činu. Tam, kde jsme před lety se skupinou začali, tedy do Jeseníků. Mezitím jsme se rozutekli do světa a je pro nás velmi těžké se scházet ke zkouškám, k tvorbě nových věcí. Je možné, že až se sem jako dobří holubi jednou vrátíme, možná něco nového vznikne, ale v současné situaci to nevidím jako reálné," vysvětluje zpěvák Jaromír Švejdík, proč prezentují album Beztíže jako své definitivně poslední.
„Nebavili jsme se zatím o konci kapely. Koncertovat budeme pořád dál. Dokud to nás i lidi bude bavit. Jen už asi cítíme, že nemáme energii pokoušet se překonávat tuhle nahrávku. A dělat další album s vědomím, že by bylo horší než to předcházející, nemá smysl,“ doplnil Švejdíka kytarista Petr Kružík.


Foto: archiv

Členové kapely Priessnitz jsou aktivní také v jiných uměleckých oblastech.


Za vše může Alois Nebel

Členové kapely Priessnitz jsou aktivní také v jiných uměleckých oblastech. Zpěvák Jaromír Švejdík je spoluautorem komiksové trilogie Alois Nebel, která byla v roce 2011 uvedena do kin jako celovečerní film. Autorem hudby k snímku je právě Petr Kružík. Filmový soundtrack obsahoval mimo jiné hit Půlnoční zpívaný Václavem Neckářem. Po tomto úspěchu vyšlo Neckářovo album Dobrý časy, kde se o texty postaral výhradně Jaromír Švejdík a zároveň je spoluautorem hudby.
Kružík a Švejdík jednohlasně přiznávají, že by novinka skupiny Priessnitz zřejmě nikdy nevznikla, nebýt právě již zmíněného filmu a následného – k překvapení samotné kapely –úspěšného turné a vřelé zpětné vazby od fanoušků včetně častých dotazů na nový materiál.
Priessnitz odstartují svůj páteční koncert o půl osmé večer. Cena vstupenky je v předprodeji 300 korun, v den akce podraží o padesát korun.
Více informací a online rezervace lístků na dksumperk.cz.

 


 
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 24.3.2017 21:26
Titulek: Bez titulku
Autor: Bluth
13
2. nejlepší kapela v ČR :)
Reagovat
Datum: 24.3.2017 21:27
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Bluth
1. jsou samozřejmě Rudé Kostry a 3. Prouza ...pokud neznáte, tak se prosím vzdělejte
Reagovat
Datum: 24.3.2017 22:01
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
30
A kde máš duo Jamaha? Na Šlágru říkali, že jsou nejlepší oni. A co řeknou na Šlágru, to už z kebule důchodce nedostaneš. Uncaca, uncaca...
Reagovat