ZPRAVODAJSTVÍ

Převčelená krajina a nesmyslná vyšetření. Včelaři sčítají katastrofální ztráty

19. března 2020, 18:00, Jaroslav Kropáč
Převčelená krajina a nesmyslná vyšetření. Včelaři sčítají katastrofální ztráty Šumperk – Některé vesnice na Šumpersku jsou po uplynulé zimě téměř bez včel. Jejich chovatelé hovoří o historicky největších ztrátách. Kritizují takzvané převčelení krajiny, používání chemie v zemědělství, a hlavně nezvládnutou varroázu. Ta se navíc vyšetřuje způsobem, který nemá v zahraničí obdoby a jenž někteří včelaři považují za zbytečný.

 „Každý podzim dáváme vzorky z úlů na vyšetření proti varroáze. Jejich poslední výsledky žádný problém nenaznačovaly, a přitom v regionu uhynuly stovky včelstev. K čemu takové vyšetření je?“ ptá se včelař Radovan Toníček z Hanušovicka.

Oficiální data o počtu uhynulých včelstev veterinářům chybí. Včelaři se totiž za problémy často stydí a potíže nehlásí. Přitom jsou v regionu místa, kde včelstva kolabovala ve velkém.
„Všechny úly mám prázdné, přišel jsem o třicet včelstev. Krajina je převčelená – na malém prostoru je často několik včelařů, což šíření nemocí a chorob jedině prospívá,“ dodal František Vlček z Dubicka.
Za úhyny včel zřejmě nemůže jen nemoc varroáza, ale kombinace různých dalších vlivů. Co ke kolapsům hmyzích kolonií vede, se teď snaží zjistit vědci z Univerzity Palackého v Olomouci. Kromě nadužívání chemie v přírodě mohou podle nich sehrát důležitou roli viry, které se kvůli varroáze mezi včelstvy rychle přenáší.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.