SPORT

Přemek Hnilica a Vojta Král mistry ČR

25. září 2008, 07:56, rejdakce
Přemek Hnilica a Vojta Král  mistry ČR Šumperk - Šumperk má letos hned dva mistry ČR v orientačním běhu. Na letošním Mistrovství ČR na klasické trati 20. - 21. 9. v Ledči nad Sázavou se stal Přemek Hnilica ze šumperského oddílu Magnus Orienteering mistrem ČR na klasické trati v kategorii H 18 a Vojta Král ze Severky Šumperk v kategorii H 20.

Tyto závody sice pořádal Přemkův oddíl Magnus Orienteering, tento terén však  pro něj byl neznámý stejně jako mapa, protože se zde nikdy předtím žádný závod neběžel.

Letošní sezóna pro Přemka  nebyla nijak jednoduchá, protože postoupil do starší kategorie a dostal se tak mezi lepší soupeře, než tomu bylo v loňském roce. "Za celý rok jsem skvěle zaběhl jen málo závodů, a tak jsem se soustředil na vrchol sezóny - MČR na klasice," vysvětluje Přema.
"Dlouho jsem se na tento vrchol sezóny připravoval a doufal, že se mi povede zaběhnout dobrý výsledek."

 

V sobotu 20. září se běžela kvalifikace, podle které se těch nejlepších 18 závodníků  z jeho kategorie nominovalo do nedělního finále. "Závod jsem zaběhl bez větších chyb a docela i rychle. Zdejší terén byl vůbec dost rychlý (i přes množství kopců). Důležité bylo hlídat si směr a před  kontrolou se orientovat podle výrazných bodů. Startoval jsem až poslední z naší kategorie, takže hned,jak jsem přiběhl do cíle, bylo jasné, že postupuji do nedělního velkého finále. To byl dobrý začátek" těší se z postupu Přema. "Na neděli jsem se mohl dost vyspat a připravit, protože jsem startoval až 12:30. Na trať jsem se tedy snažil vyběhnout s pocitem, jako by o nic nešlo. Docela se mi to povedlo, protože jsem se při běhu stíhal soustředit na mapu a nedělat větší chyby. Start závodu jsem sice neměl nejlepší,  ale zhruba v polovině jsem se dostal na vedoucí pozici. Po dvou  za sebou jdoucích chybách jsem ji sice ztratil, ale ke konci jsem se znovu dostal do vedení. Asi díky tomu,  jak jsem se donutil běhat do kopců. Na konci této 10kilometrové trati, kdy už jsme byli všichni dost unaveni, na nás čekala ještě dost mapově těžká pasáž v kamenném poli, kterou jsem naštěstí dobře zvládl na výbornou a zajistil si tak první místo."


foto: M.Malý                                                                    Přemek na stupních vítězů

Vítězství Přemka bylo pro všechny tak trochu překvapením. Vzhledem k počasí moc nefungovali radiokontroly, takže chyběly průběžné informace, jak dobře či špatně Přemek běží. 
"Když jsem vyběhl z lesa na poslední rovinku, kdosi na mě zakřičel,  že vedu, ale nevěřil jsem tomu. Že jsem opravdu první, jsem uvěřil až na cílové čáře, kdy mi tleskalo spoustu diváků a kde na mě čekal můj trenér David Aleš. Ostatně to on jediný věřil, že to mohu vyhrát ani já si před závodem (radši) tolik nevěřil. Z titulu mám obrovskou radost, protože jsem si tímto posunul své hranice zase o kus výš. Snad se mi bude dařit i nadále, třeba hned tento víkend na MČR štafet, kde bychom také chtěli uspět," doufá Přema.
 
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.