KULTURA

Preludium mění po čtyřiceti letech název podle sbormistra Motýla

3. února 2014, 19:12, Ondřej Polák
Preludium mění po čtyřiceti letech název podle sbormistra Motýla Šumperk - V letošním roce zahájí cyklus koncertů vážné hudby Klasika Viva čtrnáctou sezónu koncertů v Šumperku, Jeseníku a nově také v Rapotíně. Také letos chce pořadatel Roman Janků přivážet do našeho regionu zajímavé podněty a umělce.

„Stejně jako tomu bylo již několik let zpátky, i letos budeme první čtyři koncerty pořádat společně s festivalem Preludium, které od letošního ročníku získává oficiální název Preludium Aloise Motýla. Je to jen malý příspěvek nás všech, abychom takto vzpomněli na člověka, který toho pro Šumperk a jeho kulturu tolik udělal,“ řekl naší redakci Roman Janků.

V pondělí 10. února přivítá festival Preludium Aloise Motýla laureáty mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro – hornistku Kateřinu Javůrkovou a varhaníka Pavla Svobodu. „Oba interprety jsme již mohli v Šumperku slyšet. Kateřina Javůrková před třemi lety reprezentovala Pražskou Konzervatoř na koncertě nejlepších žáků této jedinečné školy a Pavel Svoboda vystupoval v Šumperku v roce 2010,“ připomíná Janků.

Druhý večer Preludia Aloise Motýla se uskuteční 24. února a představí se na něm současní mladí čeští skladatelé. Své skladby přiveze a také zahraje komorní soubor vedený hudebním skladatelem Ondřejem Štochlem.

Další dva koncerty festivalu a zároveň cyklu Klasika Viva jsou plánovány na březen. V pondělí 10. března zazpívá posluchačům jeden z nejzajímavějších mužských vokálních souborů u nás Gentlemen Singers a 24. března zahraje šumperskému publiku violoncellové Duo Brikcius.

Všechny pořady Preludia Aloise Motýla se uskuteční v klášterním kostele vždy od 19 hodin.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.