KULTURA

Překvapení a britský humor slibuje premiéra v šumperském divadle

16. února 2015, 20:00, téma DIVADLO, hap
Překvapení a britský humor slibuje premiéra v šumperském divadle Šumperk - Na premiéru komedie mistra frašky Raye Cooneyho 1 + 1 = 3 zve v sobotu Divadlo Šumperk. Diváci by si neměli nechat ujít nejvtipnější přestavení letošní divadelní sezóny, bude stát za to.

 „Tato hra je nejznámější komedií Raye Cooneyho a vzhledem ke složení našeho hereckého souboru se do našeho dramaturgického plánu výborně hodí. Bavil jsem se už při čtení scénáře a zkoušky, které jsem zatím viděl, byly velmi tvůrčí a komické,“ uvedl ředitel Divadla Šumperk Matěj Kašík. Divadelní hra 1 + 1 = 3, v originále Run For Your Life, vypráví příběh manželské nevěry, která se vzpírá svému prozrazení. Nabalují se na ni témata transvestismu, homosexuality, bisexuality a kdovíjaké další sexuality. Hlavní postavou je nešťastný taxikář John, kterého dobrá vůle pomoci a nešťastná nehoda vykolejí z křehce udržované rovnováhy skrývaného dvojženství. Prvek nejrůznějších zmatků a nepochopení pak zosobňují postavy souseda, dvou policistů a nejdůležitějšími tvůrci trablů jsou samozřejmě postavy obou Johnových žen. V Šumperku se v hlavních rolích pod vedením režiséra Romana Groszmana objeví Karolína Hýsková, Lucie Šmejkalová a Milan Cimerák.

Ray Cooney (1932) se stal jako autor divadelních komedií už za svého života legendou a v roce 2005 obdržel od anglické královny za služby dramatu Řád britského impéria. Jeho komedie potvrzují, že je mistrem frašky. Hry jsou plné překvapivých situací a neschází jim tradiční britský humor. Divadlo Šumperk zve na premiéru nejúspěšnější komedie Cooneyho v sobotu 21. února v 19 hodin. „Kdo se chce odreagovat a dobře se pobavit, neměl by si šumperskou premiéru komedie 1 + 1 = 3 nechat ujít. Vstupenky jsou zatím ještě v předprodeji, ale rychle mizí,“ dodává ředitel divadla.Foto: Petr Veselý

Zkoušky komedie 1 + 1 = 3 v šumperském divadle byly tvůrčí a vtipné.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 19.2.2015 22:44
Titulek: Nějaká panoptikální komedie.
Autor: Neznám.
334
332
Bude se na jevišti i provozovat sex?
Reagovat
Datum: 19.2.2015 22:55
Titulek: Městské divadlo Kladno má na repertoáru:
Autor: Anonym
341
328
Letní byt (Carlo Goldoni), Podivný případ se psem (Simon Stephens, Mark Haddon), Miláček (Guy de Maupassant), Vinnetou (Petr Kolečko), Jentl
(Leah Napolinová, Isaac Bashevis Singer), Brémská svoboda
(Rainer Werner Fassbinder), Plíce (Duncan Macmillan), Noční motýl
(František Čáp, Václav Krška, Vojtěch Mixa), Vražda na Nilu
(Agatha Christie), Marie Antoinetta (David Adjmi), Přízraky (Henrik Ibsen)
Reagovat
Datum: 19.2.2015 23:12
Titulek: Ale Městské divadlo v Prostějově
Autor: Anonym
373
285
nemá žádný soubor a v divadle jim hrají jen hostující cizí divadla. Například v březnu přijede Moravské divadlo Olomouc se Sluha dvou pánů (Carlo Goldoni), Divadlo Na Fidlovačce Praha s Eva tropí hlouposti (Fan Vavřincová), Městské divadlo Kladno s Vinetouem a pár koncertů. Za měsíc březen celkem čtrnáct dnů s nějakým představením.
Reagovat
Datum: 20.2.2015 09:50
Titulek: slabota
Autor: aNONYM
336
325
Pustil jsem si kousek té hry na Youtube a je to hrozná capina.
Reagovat
Datum: 21.2.2015 00:58
Titulek: Premiéra je dnes 21.2.,
Autor: Anonym
382
324
vstupné 240 Kč a vyprodáno ještě není.
Reagovat
Datum: 21.2.2015 09:04
Titulek: Re: Premiéra je dnes 21.2.,
Autor: aNONYM
381
358
To není možné, když tak rychle mizely :) Komedianti přece nelžou!
Reagovat
Datum: 22.2.2015 08:45
Titulek: 1+1=OK
Autor: kinderman
390
328
Dobré to je. První polovina dokonce vynikající. Pokud někomu ukázka na youtube (je tam záznam celé hry, ale nikoli šumperské inscenace) připadá jako "capina", nechť si nejprve nastuduje definici divadelního žánru zvaného fraška. Ta podle mého odráží lidskou zkušenost daleko víc než takové drama (i když by člověk chtěl, aby tomu bylo naopak, svět není plný ušlechtilých hrdinů pokládajících životy za ideály, ale spíš kašparů, kteří v tomto případě klamou okolí i sami sebe až do hořkého konce). Hra je postavená výhradně na mladých členech souboru, na premiéře místo Lucie Šmejkalové alternovala Eliška Dohnalová (v seriálu Ulice hraje brigádnici v krámku Kamilu, věčně tam nalévá kávu :-)
P.S. Ne, sex se na jevišti neprovozuje.
Reagovat
Datum: 22.2.2015 19:58
Titulek: Re: 1+1=OK
Autor: aNONYM
339
315
A to jako když je to fraška, mám se na to dívat jinýma očima?
Reagovat
Datum: 23.2.2015 07:09
Titulek: Re: 1+1=OK
Autor: kinderman
416
216
No jasně, poučenějšíma. Před pár lety divadlo inscenovalo středověkou frašku Mastičkář, která vzbudila nepochopení, ba přímo pohoršení, přičemž hře byly nepoučenými diváky vytýkány věci, které do žánru a doby vzniku hry jednoznačně patřily. Stejně tak bych se zdržel břitkého odsudku na základě několika minut z jiného představení(nikoli hry, ta je časem prověřená) na youtube. Ale je to umění, každý to může vnímat po svém. I když je fakt, že mnohem raději bych si Váš názor poslechl poté, co navštívíte inscenaci šumperskou. Pak lze diskutovat.
Reagovat
Datum: 23.2.2015 16:16
Titulek: zajímalo by mě
Autor: Anonym
375
304
Proč se hra hraje jen párkrát? Bude se hrát ještě v dubnu?
Reagovat
Datum: 23.2.2015 17:43
Titulek: Re: zajímalo by mě
Autor: kinderman
429
298
Nejsem mluvčím divadla, ale vzhledem k tomu, že poslední velká premiéra je zhruba za měsíc, měl by se snad Cooney hrát normálně v dubnu i v květnu. Potenciál přitáhnout diváky to má, tak by byli sami proti sobě, kdyby drasticky omezili počet repríz. Na zdejších diskusích o divadle mě mrzí, že se jen tláskají souhlasy- nesouhlasy, ale nikdo není schopen napsat, co se mu na konkrétní inscenaci líbilo- nelíbilo. Podle mě i divadlo potřebuje zpětnou vazbu a do Knihy hostů na webu přispěje málokdo. Tady je ideální místo pro šíření "šeptandy", která může hru divácky katapultovat, nebo pohřbít (pokud je fakt špatná).
Reagovat
Datum: 24.2.2015 09:20
Titulek: Re: zajímalo by mě
Autor: Anonym
406
333
Děkuji za info. Přišlo mi divné, že se po premiéře hraje jen dvakrát. Bohužel obě pro mě v nevhodný čas, takže doufám, že se jí příští měsíce ještě dočkám.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o dvě vstupenky na koncert ojedinělého hudebníka, textaře a poety Karla Plíhala, který šumperský Dům kultury uvede 12. září. Posluchače čeká komorní atmosféra a hravá jemná poetika inteligentně humorných, často vyzrále sebeironických textů nebo krátkých veršovánek doplňujících jednotlivé písničky. Můžete být u toho, pokud budete mít kapku příslovečného štěstíčka a zapojíte se do soutěže. Kdo půjde na koncert zadarmo, zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:
Na albu kterého interpreta se Karel Plíhal nepodílel?
a)  Bratři Ebenové
b)  Jaromír Nohavica
c)  Karel Kryl

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Bohemian Rhapsody, který pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 22. srpna, vyhrávají: Vladislava Janciková ze Sudkova a Vendula Kubelková z Postřelmova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.