KULTURA

Překvapení a britský humor slibuje premiéra v šumperském divadle

16. února 2015, 20:00, téma DIVADLO, hap
Překvapení a britský humor slibuje premiéra v šumperském divadle Šumperk - Na premiéru komedie mistra frašky Raye Cooneyho 1 + 1 = 3 zve v sobotu Divadlo Šumperk. Diváci by si neměli nechat ujít nejvtipnější přestavení letošní divadelní sezóny, bude stát za to.

 „Tato hra je nejznámější komedií Raye Cooneyho a vzhledem ke složení našeho hereckého souboru se do našeho dramaturgického plánu výborně hodí. Bavil jsem se už při čtení scénáře a zkoušky, které jsem zatím viděl, byly velmi tvůrčí a komické,“ uvedl ředitel Divadla Šumperk Matěj Kašík. Divadelní hra 1 + 1 = 3, v originále Run For Your Life, vypráví příběh manželské nevěry, která se vzpírá svému prozrazení. Nabalují se na ni témata transvestismu, homosexuality, bisexuality a kdovíjaké další sexuality. Hlavní postavou je nešťastný taxikář John, kterého dobrá vůle pomoci a nešťastná nehoda vykolejí z křehce udržované rovnováhy skrývaného dvojženství. Prvek nejrůznějších zmatků a nepochopení pak zosobňují postavy souseda, dvou policistů a nejdůležitějšími tvůrci trablů jsou samozřejmě postavy obou Johnových žen. V Šumperku se v hlavních rolích pod vedením režiséra Romana Groszmana objeví Karolína Hýsková, Lucie Šmejkalová a Milan Cimerák.

Ray Cooney (1932) se stal jako autor divadelních komedií už za svého života legendou a v roce 2005 obdržel od anglické královny za služby dramatu Řád britského impéria. Jeho komedie potvrzují, že je mistrem frašky. Hry jsou plné překvapivých situací a neschází jim tradiční britský humor. Divadlo Šumperk zve na premiéru nejúspěšnější komedie Cooneyho v sobotu 21. února v 19 hodin. „Kdo se chce odreagovat a dobře se pobavit, neměl by si šumperskou premiéru komedie 1 + 1 = 3 nechat ujít. Vstupenky jsou zatím ještě v předprodeji, ale rychle mizí,“ dodává ředitel divadla.Foto: Petr Veselý

Zkoušky komedie 1 + 1 = 3 v šumperském divadle byly tvůrčí a vtipné.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 19.2.2015 22:44
Titulek: Nějaká panoptikální komedie.
Autor: Neznám.
338
342
Bude se na jevišti i provozovat sex?
Reagovat
Datum: 19.2.2015 22:55
Titulek: Městské divadlo Kladno má na repertoáru:
Autor: Anonym
355
334
Letní byt (Carlo Goldoni), Podivný případ se psem (Simon Stephens, Mark Haddon), Miláček (Guy de Maupassant), Vinnetou (Petr Kolečko), Jentl
(Leah Napolinová, Isaac Bashevis Singer), Brémská svoboda
(Rainer Werner Fassbinder), Plíce (Duncan Macmillan), Noční motýl
(František Čáp, Václav Krška, Vojtěch Mixa), Vražda na Nilu
(Agatha Christie), Marie Antoinetta (David Adjmi), Přízraky (Henrik Ibsen)
Reagovat
Datum: 19.2.2015 23:12
Titulek: Ale Městské divadlo v Prostějově
Autor: Anonym
379
294
nemá žádný soubor a v divadle jim hrají jen hostující cizí divadla. Například v březnu přijede Moravské divadlo Olomouc se Sluha dvou pánů (Carlo Goldoni), Divadlo Na Fidlovačce Praha s Eva tropí hlouposti (Fan Vavřincová), Městské divadlo Kladno s Vinetouem a pár koncertů. Za měsíc březen celkem čtrnáct dnů s nějakým představením.
Reagovat
Datum: 20.2.2015 09:50
Titulek: slabota
Autor: aNONYM
342
333
Pustil jsem si kousek té hry na Youtube a je to hrozná capina.
Reagovat
Datum: 21.2.2015 00:58
Titulek: Premiéra je dnes 21.2.,
Autor: Anonym
388
332
vstupné 240 Kč a vyprodáno ještě není.
Reagovat
Datum: 21.2.2015 09:04
Titulek: Re: Premiéra je dnes 21.2.,
Autor: aNONYM
399
361
To není možné, když tak rychle mizely :) Komedianti přece nelžou!
Reagovat
Datum: 22.2.2015 08:45
Titulek: 1+1=OK
Autor: kinderman
399
333
Dobré to je. První polovina dokonce vynikající. Pokud někomu ukázka na youtube (je tam záznam celé hry, ale nikoli šumperské inscenace) připadá jako "capina", nechť si nejprve nastuduje definici divadelního žánru zvaného fraška. Ta podle mého odráží lidskou zkušenost daleko víc než takové drama (i když by člověk chtěl, aby tomu bylo naopak, svět není plný ušlechtilých hrdinů pokládajících životy za ideály, ale spíš kašparů, kteří v tomto případě klamou okolí i sami sebe až do hořkého konce). Hra je postavená výhradně na mladých členech souboru, na premiéře místo Lucie Šmejkalové alternovala Eliška Dohnalová (v seriálu Ulice hraje brigádnici v krámku Kamilu, věčně tam nalévá kávu :-)
P.S. Ne, sex se na jevišti neprovozuje.
Reagovat
Datum: 22.2.2015 19:58
Titulek: Re: 1+1=OK
Autor: aNONYM
345
327
A to jako když je to fraška, mám se na to dívat jinýma očima?
Reagovat
Datum: 23.2.2015 07:09
Titulek: Re: 1+1=OK
Autor: kinderman
424
223
No jasně, poučenějšíma. Před pár lety divadlo inscenovalo středověkou frašku Mastičkář, která vzbudila nepochopení, ba přímo pohoršení, přičemž hře byly nepoučenými diváky vytýkány věci, které do žánru a doby vzniku hry jednoznačně patřily. Stejně tak bych se zdržel břitkého odsudku na základě několika minut z jiného představení(nikoli hry, ta je časem prověřená) na youtube. Ale je to umění, každý to může vnímat po svém. I když je fakt, že mnohem raději bych si Váš názor poslechl poté, co navštívíte inscenaci šumperskou. Pak lze diskutovat.
Reagovat
Datum: 23.2.2015 16:16
Titulek: zajímalo by mě
Autor: Anonym
383
309
Proč se hra hraje jen párkrát? Bude se hrát ještě v dubnu?
Reagovat
Datum: 23.2.2015 17:43
Titulek: Re: zajímalo by mě
Autor: kinderman
433
303
Nejsem mluvčím divadla, ale vzhledem k tomu, že poslední velká premiéra je zhruba za měsíc, měl by se snad Cooney hrát normálně v dubnu i v květnu. Potenciál přitáhnout diváky to má, tak by byli sami proti sobě, kdyby drasticky omezili počet repríz. Na zdejších diskusích o divadle mě mrzí, že se jen tláskají souhlasy- nesouhlasy, ale nikdo není schopen napsat, co se mu na konkrétní inscenaci líbilo- nelíbilo. Podle mě i divadlo potřebuje zpětnou vazbu a do Knihy hostů na webu přispěje málokdo. Tady je ideální místo pro šíření "šeptandy", která může hru divácky katapultovat, nebo pohřbít (pokud je fakt špatná).
Reagovat
Datum: 24.2.2015 09:20
Titulek: Re: zajímalo by mě
Autor: Anonym
413
339
Děkuji za info. Přišlo mi divné, že se po premiéře hraje jen dvakrát. Bohužel obě pro mě v nevhodný čas, takže doufám, že se jí příští měsíce ještě dočkám.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes dáme šanci celkem pěti výhercům. Soutěžit mohou o volňásky na premiéru v šumperském divadle nebo na taneční večer v Zábřeze. Odpovědět je potřeba zvlášť pod uvedeným číslem otázky. Zájemci o premiérové představení budou o výhře informováni prostřednictvím sms, kdo si půjde zadarmo zatancovat, si přečte v příštím čísle.

Otázka:
1. Z jakého apačského kmene pocházel Vinnetou? (Divadlo Šumperk, 26. 10., 19 hod.)
a) Mescalero b) Chiricahua c) Lipan
2. Ze které obce pochází dechová hudba Záhořané? (ZK Zábřeh, 3. 11., 14 hod.)
a) Dolní Bečva b) Prostřední Bečva c) Horní Bečva
Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.

VYHODNOCENÍ:
Volnou vstupenku na divadelní představení Chvála bláznovství, ve kterém excelují Martin Hofmann a Filip Blažek a které uvede kulturní dům v Zábřeze ve středu 30. října od 19 hodin, vyhrávají Jaroslava Mandáková ze Zábřeha a Eva Kombercová ze Šumperka. Blahopřejeme! O vstupenku se přihlaste u pořadatelů.