ZPRAVODAJSTVÍ

Předškoláci si přišli obhlédnout, jak se učí řemeslům

12. dubna 2017, 05:00, redakce, placená reklama
Předškoláci si přišli obhlédnout, jak se učí řemeslům Nezvyklou návštěvu přivítali žáci a učitelé Střední školy železniční, technické a služeb v Šumperku. Děti z mateřinky v Třebízského ulici se přišly podívat, jak se na své povolání připravují budoucí kadeřníci, prodavači, strojní mechanici či obráběči kovů.

 „Nejdříve jsme navštívili kadeřnictví, obchod i strojírenský podnik. Děti však zajímalo, jakou školu je třeba absolvovat, pokud se chtějí stát kvalifikovanými řemeslníky. Proto jsem požádala o spolupráci Střední školu železniční, technickou a služeb,“ objasnila Vladislava Jurníčková, učitelka šumperské SŠ, ZŠ a MŠ.
Na učňovské škole připravili pro děti bohatý program. Provedli je učebnami i dílnami pro přípravu řemeslných povolání. Velký zájem vzbudila zejména zámečnická dílna, kde předškoláci viděli, co vše se učí strojní mechanici. Sami si také vyzkoušeli, jak se pracuje s učebními pomůckami.
„Tyto děti získaly odklad školní docházky a navštěvují nultý ročník školy. Ačkoliv někdo může říct, že v tomto věku by se měly věnovat pouze dětským hrám a zábavám, jsou už dost zralé na to, aby začaly uvažovat o budoucím povolání. Ne z každého jednou bude lékař či jaderný fyzik, naše společnost potřebuje také šikovné řemeslníky. V dnešní době však obyčejná manuální zručnost značně upadá. 

Dříve tatínkové měli doma své kutilské dílny, přišlo jim samozřejmé naučit potomstvo, jak zatlouct hřebík a další jednoduché úkony. V rozvoji těchto dovedností pak pokračovala škola. Dnes mnozí mladí lidé neumí ani vyměnit prasklou žárovku. Děti nejsou zvyklé pracovat rukama, zručnost je přitom potřebná i v řadě vysoce kvalifikovaných profesí. A když někdo není zrovna studijní typ, mohl by se uplatnit jako žádaný řemeslník. Takové povolání si však nevybere, pokud si ani nedokáže představit, co vlastně takový obráběč kovů dělá. Proto je třeba děti vést k řemeslu už od mala. Kdo si chce umět dobře vybrat, musí se nejdřív seznámit s možnostmi,“ zdůrazňuje Jurníčková.
Zajímavostí exkurze na šumperské učňovské škole byla obhlídka 3D tiskárny. Mnohé děti se s ní setkaly poprvé v životě a byly nadšené z toho, že si kromě balonku z exkurze odnesly jako suvenýr i drobnou hračku vyrobenou právě 3D tiskárnou.
„Exkurze měla obrovský úspěch. Každému se líbilo něco jiného. Kluky nadchla zámečnická dílna, holčičky zase roztály v kadeřnickém salonu. S nadšením si nechaly vylepšit účesy šikovnýma rukama budoucích kadeřnic,“ přiblížila Jurníčková.


„Mít ve střední škole děti z mateřinky pro nás bylo dost nezvyklé, přece jen jsme zvyklí na starší žáky. Trochu jsme se obávali, jestli dokážeme předškoláky zaujmout, a příjemně nás překvapilo, jak vše s nadšením přijali. Provedli jsme je školou, nevynechali jsme ani tělocvičnu nebo kantýnu. Školkařům se velice líbila odpočinková místnost a ještě víc jídelna. Když exkurze skončila, hned se k nám chtěli přihlásit. Museli jsme jim vysvětlovat, že je ještě čeká základní škola. Jsme rádi, že se exkurze vydařila, zřejmě se tak zrodila nová tradice. Pokud ve školce budou mít zájem, rádi děti provedeme i příště,“ uvedl Robert Lubina, učitel Střední školy železniční, technické a služeb.
O dojmech z návštěvy učňovské školy si děti se zájmem povídaly a potom je ještě výtvarně zpracovaly.

Vladimíra Krejčí
Foto: Vladislava Jurníčková, Lenka Janíčková
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na animovanou komedii MIMI ŠÉF, kterou promítá šumperské kino OKO od 20. do 30. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kterou úspěšnou komedií se proslavili tvůrci nového animáku Mimi šéf?

a) Doba ledová
b) Madagaskar
c) Rákosníček

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ


Vstupenku na LADIES NIGHT EROTIC DANCE SHOW GLADIATORS, která se uskuteční v pátek 28. dubna od 19 hodin v H-clubu v Šumperku, vyhráli Elenka Hrbáčková ze Šumperka, Simona Jílková ze Šumperka, Daniel Balcárek z Rapotína a Vladislava Jančíková ze Sudkova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká u vstupu v H-clubu.