KULTURA

POpKLOPEC v akci aneb originality není nikdy dost

22. srpna 2007, 17:34, Petra Krobotová
POpKLOPEC v akci aneb originality není nikdy dost Možná ani netušíte, kolik kapel a hudebních nadšenců obývá náš kraj. Někdy doslova ukryté před světem, zkoušejí jak jen se dá, čekajíc na svou chvíli slávy. Tento fakt mě vyburcoval k hledání těchto ukrytých skvostů a jejich představení všem zájemcům.

Vždyť je opravdu škoda, když mnozí z nich skládají melodie a texty pouze do šuplíku a pro hraní ve zkušebně bez možnosti koncertovat, ukázat svůj talent před ostatními.

Kapela Innocent Core, kterou jsem vyzpovídala v předešlém článku se také díky vaší diskusi a čtenosti pomalu dostává na výsluní a ač před sebou mají ještě dlouhou cestu, je dobře, že už nyní o nich víme.

Jak se do vašeho podvědomí dostane čtveřice mladých pánů, kteří se prezentují pod názvem POpKLOPEC, to bude jistě na zajímavou debatu.

Jejich stálé posluchače není třeba upozorňovat na originalitu ve všech směrech, pro případné další fanoušky snad jen poznámka, aby při čtení rozhovoru brali tuto originalitu v potaz a neděsili se při přečtení některých odpovědí. Čas na mé otázky si našel Jirka Kopecký.

 

 

Jistě už působíte nějakou dobu. Já jsem na vás narazila až při vašem posledním koncertu, mnozí ale stále neví, že nějaký POpKLOPEC existuje.  Můžete se nám v krátkosti představit? Kdy se datuje začátek vašeho působení?

  • Roman Cerman - housle
  • MUDr. Jiří Kopecký - kytary, piano, zpěv
  • MUDr. František Novák – Baskytara
  • Marek Sáblík - bicí

 Rok začátku? Já bych to viděl tak na čtyři ročky.


Houslistu Romana Cermana lze brát jako stálého člena, nebo je spíše hostem?

Když se před asi rok a půlem přidával myslel si, že je stálý, my si mysleli, že host nebo že se uvidí. Problém byl, že Mára těžko zkousával, když vrzal do starých věcí. Mě se to převážnou většinou líbilo.
Teď je stálý člen s návštěvami zkoušek spíše typu hostovského. Navíc nyní se stěhuje do Olomouce a tvrdí, že bude dojíždět. Já to vidím, že bude vrzat na nějaký nahrávky doma sám a dvakrát před případným vystoupením se dostaví

 

 Kdo je hlavním autorem textů a kde berete inspiraci?

Nejvíc textů je asi mých. Něco Frantíka. Texty vznikají samy od sebe z přetlaku v lebce. Různě po kapsách, taškách, v šuplíkách apod. se nacházejí veršíky na kouscích papírků. Teď to píšu do mobilu. Někdy vypadne celá sloka najednou i s melodií. Určitě pomáhá podnapilost. To se noří myšlének !!! Po trávě by to byl ještě větší šmigrus, ale tu teď moc nepraktikuju. A vůbec, není to nesportovní? Tvorba pod vlivem ??? (To je ale vznešené slovo „ tvorba“, co!!!). Melodie velmi často přijde s textíkem. Vše mi to někdo posílá najednou. Často při džemu na zkoušce vyleze nějaká melody, nápad a já na to našroubuju za domácí úkol nějaký již zaznamenaný rým. Autor melodie tedy občas není. Leze to hodně z basy a bicích. Začíná se zapojovat Roman s texty, ale zatím jsme nic nedodělali. To, že na celkovým zvuku a jisté neobvyklosti má podstatný podíl ten pán za bicíma, nemusím dodávat.

POpKLOPEC – to je především originálnost. Texty, hudba, image, projev. Setkáváte se i s negativními reakcemi, nebo slýcháváte jen chválu?

Jedno z prvních veřejných vystoupení před cizími ošklivými lidmi. Zároveň MS ve fotbale. Festival, který pořádal můj brácha. Čtvrtá hodina odpoledne. Nikde nikdo. Nervozita jak prase. Celou dobu jsem zapomněl zapnutýho kvaka, což trochu zkreslí zvuk . Pak mně říkali kamarádi, že hlavně ať nezpívám, že je to strašný. Já to vím, ale věděl jsem,  že to ještě dál zkusím, že si lidi zvyknou a já trochu zpřirozením. Ale jsem rád, když se nám lidi nebojí říkat vlastní názor, že jen nechválí. Pomůže to. První vystoupení v Mašině jsme měli s Hedejkama. To je takové autorské Agroblues
(mně se to moc líbí, učil jsem se s nima na bicí). Byli na nich i nějací příznivci country a bluegrassu. Viděl jsem jen, jak ostentativně odcházejí. Pak mi říkala moje manželka, která je chudák poslouchala u stolu, co říkali. Prý to bylo i dosti sprosté. Ale jinak nás lidí chválí, ale je fakt, že jsou to více méně známí a kamarádi. Když se naše produkce někomu líbí sama od sebe, tak to těší. Ale tuším, že některé kusy můžou trošilinku pohoršovat.

Nekoncertujete příliš často, jak dlouho jste plánovali koncert v Music Machine? Je na vině nedostatek času, inspirace pro nové písničky  nebo jen nemáte chuť příliš ze zviditelňovat?

Mašinu máme domluvenou dvakrát ročně. Na zviditelňování byly v kapele názory různé až protichůdné. Já jsem vprostředku. Určitě se mi nechce někam volat, něco zařizovat a cpát se. Někdy si lidi myslí, že když jsem blízko mikrofonu, že jsem frontman, ale nejsem. My ho nemáme (máme Frantmena). Když se vystoupení povede, já při něm zapomenu málo věcí a nastoupím tam, kde chudák Mára chce, je to hezké. Ten celkový pocit z hudby, reakcí lidí. Určitě je těch pár minut lokální slávy hezkých. Nedostatek času je velmi významný faktor. Práce, kdy sloužíme, ženy, milenky a děti. Ale kdybych se chtěl 100% věnovat hudbě, našel bych si víc času a jinak si zorganizoval život. Bylo by teď hezký, intelektuálský napsat, že nás publikum nezajímá, že si hrajeme do kapsy. To je ale blbost. Strašně chceme být slavní, ale jsme strašně líní a blbí. Já třeba vím, že jsem technicky velmi špatnej kytarista a ani s piánem, na který se druhý rok učím, do Carnegie Hall neprorazím. Takže úspěch mi přísluší jen typu okresního. Ale  pokusím se třeba být dobrý i v KRAJSKÉM přeboru.

Máte svá zaměstnání, rodiny, času jistě není nazbyt. Jak často zkoušíte a kde máte své útočiště?

V létě jsme takoví rozstřelení. Dovolené a podobně, takže různě, jak se domluvíme Přes zimu jednou týdně, ale často někdo vypadává. Nemáme POpKLOPEC na prvním místě, takže při odjezdech na různé pracovní akce zkouška často odpadá nebo je redukovaná na zbylé hudebníky. A to se jde dřív na pivo. Zkoušíme v areálu nemocnice.

Speciální host byl Phil z Irska.  Proč právě on?

Protože učí Franckovu ženu angličtinu a má kytaru a krabičky. Jsou kamarádi.

Můžeme se těšit i příště na  netradičního hosta/hosty nebo šlo pouze o výjimku?

Nevíme. Spíše jsme všichni pro. Ale kde brát nové???  Asi zas bude kytaroFIL.

Když  už jsme u slůvka příště...kdy se vlastně můžeme těšit na další vystoupení POpKLOPCE?

Myslím, že už jsme na waiting listu v Mašině. Někdy na podzim.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 23.8.2007 08:11
Titulek: Omluva Romanovi a Frantovi
Autor: Marek Sáblík
17
Čau Romane a Franto, omlováme se tímto Romane za mylné odnětí Tvého Mudr. před Tvým jménem a pak Frantovi,že k baskytarě samozrějmě ještě zpívá.....tak ahoj na koncertě.Mára
Reagovat
Datum: 24.8.2007 15:47
Titulek: Bez titulku
Autor: Ombucmann
101
Dík za placenou (neplacenou) reklamu.
Reagovat
Datum: 30.8.2007 07:45
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
24
byla by zde prosím možnost bližšího vysvětlení? dík MS.
Reagovat
Datum: 28.8.2007 17:20
Titulek: Bez titulku
Autor: michálek
26
Zdravím,máte někde nějaké stránky?
Reagovat
Datum: 28.8.2007 20:25
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Marek Sáblík
14
na stránkách se tvrdě pracuje... Marek.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.