ZPRÁVY

Podnikatel chce dostat radnici i VHZ k soudu

10. ledna 2015, 00:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk - Vodohospodářská zařízení (VHZ) Šumperk a místní radnice budou už brzy čelit žalobě. Chystá se ji podat místní podnikatel, kterému vadí postoj města i VHZ při budování kanalizace v Šumperku. Špatnou koordinací stavebních prací mu měla vzniknout vysoká škoda na tržbách.

 „Žádná ze stavebních firem nás o postupu prací neinformovala. Prostě ráno přijely a beze slova zavřely ulici jednou na tři dny, pak na několik týdnů. Stěžovat jsem si byl na radnici, ale pomocnou ruku jsem nenašel,“ říká Jiří Dohnal, který v Kozinově ulici v Šumperku provozuje obchod se zdravotnickými potřebami. Tržby mu kvůli stavbě kanalizace klesly o několik desítek procent, zákazníci se totiž přes rozkopanou cestu k jeho obchodu nedostali. „Celou situaci řeším s právníkem a hodlám podat žalobu,“ dodává Dohnal. Razantní pokles tržeb zaznamenali i další prodejci v dotyčné části města. Kozinova či sousední ulice jsou rozkopány od dubna loňského roku, což se podle obchodníků vymyká běžné stavební praxi. Zda se k Dohnalově žalobě připojí i ostatní poškození podnikatelé, zatím není jasné.

Došlo k porušení Ústavy ČR?

Kompenzace podnikatelům, kteří kvůli rozkopaným ulicím přišli o část své klientely, VHZ už dříve odmítly: „Na nic takového nemají firmy ani živnostníci ze zákona nárok,“ nechal se před časem slyšet manažer VHZ Aleš Miketa. Jiří Dohnal se však přesto vzdát nehodlá. „Ze strany města a dotyčných stavebních firem došlo podle mě k omezení práva na svobodné podnikání,“ tvrdí uvedený živnostník. Radnice i VHZ tak podle něj mohou u soudu čelit žalobě kvůli porušení Ústavy, právě ta totiž občanům ČR právo na podnikání zaručuje.

Města budou rozbitá do podzimu

Novou kanalizaci budují VHZ v pěti největších městech okresu a celkem utratí miliardu a půl korun. Obří dílo má být dokončeno letos na podzim. Na špatnou koordinaci stavebních prací si stěžují obyvatelé i v dalších částech Šumperka, místní zastupitelstvo nedávno řešilo problém zdlouhavé uzavírky směrem na Temenici. Proti rozkopaným ulicím v místě podnikání protestovali dříve také obchodníci v Zábřehu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 10.1.2015 08:35
Titulek: tak jak to je pane Kropáči ?
Autor: ctenar
123
109
Reagovat
Datum: 11.1.2015 12:45
Titulek: Re: tak jak to je pane Kropáči ?
Autor: Coco
128
128
Ta příloha je ze strany VHZ napsána celkem srozumitelně, i když zavání alibismem. Navíc se nikdo pod uvedené stanovisko nepodepsal. Když je tedy VHZ tak solidní organizace, tak by mě velmi zajímalo kdo může za havárii (údajně potrubí ve Vikýřovicích), zda VHZ, ŠPVS, město? Ta voda vážení neteče od půlnoci 9.1. doteď (11.1. - 12.45). Pomíjím časový úsek mezi 22. hodinou 10.1. až 8. hodinou ranní 11.1. kdy tekla čůrkem a to bydlím v přízemí.
Kdo se omluví nám dotčeným občanům? VHZ, ŠPVS, město? O ceně vody v Šumperku se nebudu raději zmiňovat, to by bylo nošení dříví do lesa.
Reagovat
Datum: 11.1.2015 17:22
Titulek: Re: tak jak to je pane Kropáči ?
Autor: Stanislav
111
112
Redakce Reje přišla k této reklamě ze strany VHZ neprávem, ale určitě se z toho nehroutí, ovšem pravda je taková, že zmiňovaný článek Rej pouze převzal, tak jak vyšel v Týdnu na severu.... kdo by ale čekal nějaký všeobecný přehled od lidí jako je prodavač psů Aleš Miketa, zemědělec František Winter nebo ta nová ředitelka, která tam je bůhví proč.
Reagovat
Datum: 10.1.2015 11:47
Titulek: Bez titulku
Autor: Mirek1
126
117
Situaci ke které došlo se nelze divit.

Město hledá nejlevnější firmu která dané práce udělá -> firma AB nabídne nejnižší cenu ale za cenu toho že paralelně delá na x dalších zakázkách jelikož na jedné zakázce za tak nízkou cenu se neuživí = firma AB nemá dostatek lidí aby všechny zakázky stihla vyhotovit za rozumný čas, proto vznikají situace jako v Šumperku -> práce které by se daly udělat za krátkou dobu se natahují na několik měsíců.


Vše je o penězích. Pokud chceme šetřit tak se dočkáme výsledků jako jsme viděli v Šumperku. POkud si připlatíme, tak jako součást kontraktu si můžeme stanovit podmínky o termínu dokončení...
Reagovat
Datum: 10.1.2015 14:21
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: X
102
114
Stačí když jim při zadání dají citelné penále kratší termín a musí prokázat že na to mají kapacity. Pak by se tam hlásili jen co na to mají a ne joudové s rozdělanýma zakázkama aby nahltali co nejvíc.
Reagovat
Datum: 10.1.2015 13:09
Titulek: no totok
Autor: aNONYM
116
130
Stěžovat si ve městě, kde jsou nejlepší podmínky pro podnikání? To je provokace!
Reagovat
Datum: 10.1.2015 15:59
Titulek: Noví lidé ve VHZ?
Autor: Dvořák M.
148
124
Kdo je nová ředitelka VHZ JUDR. Hlavatá? Zná tuto paní někdo? Dále by mě zajímalo, jestli proběhlo výběrové řízení na manažera projektu Ing. Miketu? Ví to někdo? Je to snad bývalý starosta Mohelnice a obchodník s ojetými automobily. Co takoví lidé dělají ve firmě vlastněné obcemi a městy Šumperska?!
Reagovat
Datum: 10.1.2015 18:57
Titulek: Re: Noví lidé ve VHZ?
Autor: Anonym
148
129
loutka a šmelinář
Reagovat
Datum: 12.1.2015 09:52
Titulek: Re: Noví lidé ve VHZ?
Autor: Anonym
103
110
Důrazně je nutno se ohradit proti tomuto označení. Obchodník s ojetými auty, nikoliv šmelinář. Děkuji.
Reagovat
Datum: 13.1.2015 11:12
Titulek: Re: Noví lidé ve VHZ?
Autor: šumperák
101
119
Ale pane Miketa, co si ty přispěvky alespoń podepsat :)
Reagovat
Datum: 15.1.2015 11:14
Titulek: Re: Noví lidé ve VHZ?
Autor: šumperák
118
123
Ale Miketa šmelinář je, to by se třeba mohl pochlubit, jak se snažil zašmelit kostky z rekonstrukce mohelnického náměstí atd., že .....
Reagovat
Datum: 21.1.2015 15:23
Titulek: Re: Noví lidé ve VHZ?
Autor: Pavlíček
98
100
Pan Miketa má chovnou stanici německých ovčáků. A psy má výborné. Prodává ojetá nákladní auta, nešmelí s nima. S dlažebníma kostkama nešmelil. Šumperáci, nestrkejte rypák do Mohelnice, udělejte si pořádek na vlastním hnojišti. Pá chytrolíni.
Reagovat
Datum: 10.1.2015 16:17
Titulek: Bez titulku
Autor: Mira
136
117
Nejlepší podmínky pro podnikání v Šumperku??? Ha ha ha jeden velký bordel a korupce,tak jako všude,akorát,že se do toho tady ještě nikdo pořádně neopřel včetně medií a až k tomu někdy dojde,tak se bude hodně obyvatel divit,kam a komu se dávají miliony úplně zbytečně a ještě k tomu bez výběrového řízení!!! A k rozkopaným ulicím v Šumperku se snad nelze ani vyjádřit.protože Ti kteří uzavírají smlouvy s těmi "údajně nejlevnějšími firmami" by zasloužili vyhodit z dobře placené funkce na městě a postavit před soud!! Firma při nedodržení termínu s nějakou rezervou vyměnit!!Takže pán podnikatel z Kozinky at se spoji s ostatními a podá na ně žalobu..
Reagovat
Datum: 11.1.2015 13:40
Titulek: Kozinka
Autor: laďa
132
119
Tak jak to je. Jeden podnikatel se chstá dát žalobu. Co to je? To berete iformace někde v hospodách? Buď podal, či nepodal.Ta Kozinka se asi týká všech obchodů. Pokud ano, pak se divím, že neprotestují všichni najednou.
Reagovat
Datum: 16.1.2015 14:32
Titulek: Kozinka a pod.
Autor: radmila
130
130
Tak snad už bude vše v pořádku. Nové koště, nové koště, které nově hrabe, nějaké větší rozloučení se Šperlichem, který už nahrabal a vše půjde dál, nebo ne? Možná pan Brož by mohl být trochu nervní. Jeho kolegové ho sice jen tak pro jeho neskutečnou aktivitu v senátu nedají, ale co kdyby.
Reagovat

DO KINA ZADARMO


Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří šťastlivců, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kde se odehrává děj animované komedie Emoji ve filmu?

A) uvnitř mobilního telefonu
B) uvnitř mrazáku na zmrzlinu
C) uvnitř lidského těla

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební přehlídku REVIVAL INVAZE, která se uskuteční v pátek 25. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Pavlína Lešovská ze Šumperka, Martina Hejduková z Velkých Losin, Radka Pospíšilová z Kolšova, Petr Fišer ze Šumperka a Edita Mederová z Rejhotic.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.