ZPRÁVY

Pesticidy zabíjí včely, chovatelé jsou bezradní

9. září 2014, 05:00, Jaroslav Kropáč
Pesticidy  zabíjí včely, chovatelé jsou bezradní Okres - Jedovaté chemické koktejly, kterými zemědělci stříkají pole, devastují populaci hmyzu a především včel, které jsou pro rozvoj krajiny životně důležité. Státní veterinární správa letos eviduje o třetinu více hromadných otrav včelstev než vloni.

 „Dřív se otrava poznala hned, úl byl plný mrtvých včel. Dnes to výrobci pesticidů dělají chytřeji, včely hynou přímo na polích nebo při cestě z pole do úlu, takže se dá otrava hůř prokázat,“ vysvětluje chovatel patnácti včelstev Libor Krštík z Mohelnicka. Celou situaci podle něj zhoršuje to, že zakázané postřikové látky někteří zemědělci aplikují v noci a je proto těžké chytnout je přímo při činu. „V případě podezření na otravu je nutné co nejrychleji kontaktovat příslušnou veterinární správu nebo využít krizové telefonní linky,“ doporučuje mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. V Olomouckém kraji mohou včelaři využít telefonního čísla 720 995 206.

Čekají se velké ztráty

Kromě otrav pesticidy, které včelám hrozí hlavně na jaře a v létě, je teď navíc ohrožuje varroáza. Kvůli teplé zimě se roztoč, který ji způsobuje, rychle přemnožil a podle chovatelů se mnohá včelstva nemusí dočkat zimy. V konečném důsledku to může znamenat nedostatek kvalitního českého medu a především narušení citlivé rovnováhy mezi rostlinami a jejich opylovateli.


Foto: jak

Podle chovatelů se mnohá včelstva nemusí dočkat zimy. Kromě otrav pesticidy je ohrožuje varroáza.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO


Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří šťastlivců, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kde se odehrává děj animované komedie Emoji ve filmu?

A) uvnitř mobilního telefonu
B) uvnitř mrazáku na zmrzlinu
C) uvnitř lidského těla

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební přehlídku REVIVAL INVAZE, která se uskuteční v pátek 25. srpna v Pavlínině dvoře v Šumperku, vyhráli Pavlína Lešovská ze Šumperka, Martina Hejduková z Velkých Losin, Radka Pospíšilová z Kolšova, Petr Fišer ze Šumperka a Edita Mederová z Rejhotic.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.