KULTURA

Ohlédnutí za Pekařovskou poutí

24. srpna 2010, 00:00, rejdakce
Ohlédnutí za Pekařovskou poutí Pekařov - Tentokrát všechno začalo už odpoledne v pátek 13. srpna dole v údolí, na zeleném trávníku před bílou renesanční fasádou papírny ve Velkých Losinách.
Melodie teskné i veselé se linuly z kouzelných bedýnek poháněných klikou, za pořádající o.s. Obnova kulturního dědictví údolí Desné zahájil I. Mezinárodní setkání flašinetářů (Liberec - Pekařov - Brno) p. Strnad, promluvil také starosta Velkých Losin p. Kopřiva a ředitel ruční papírny p. Jurčík.

Tóny flašinetů a jejich píšťal, klobouky a zlatem prošívané vesty, dálkou vonící písně "Akorde, akorde, akordeon..." s chrastivým francouzským errrrr, potlesk a občas cinknutí mince. Když vcházel podvečer, zazněl klapot koňských kopyt a flašinetářky a flašinetáři odjížděli v kočáře do kopců, do Pekařova. Tam všechny - flašinetáře i návštěvníky - přivítala p. Krellerová, starostka Jindřichova, k němuž osada Pekařov přináleží. A znovu se hrálo a zpívalo, kdo chtěl, mohl si flašinety jazýčkové či píšťalové prohlédnout zblízka.

Přesně v půl deváté zapršelo do tmy i na začínající divadelní představení "Sestra Paskalina", které se odehrávalo za svitu loučí a svíček před kaplí Nanebevzetí Panny Marie. Úvodní píseň rozehnala déšť a nastalo putování všech, herců i diváků, kolem prastaré kamenné hřbitovní zdi tvořící kruh od počátku do konce příběhu: útěk sestry Paskaliny od andělíčků s bělostnými perutěmi, nástrahy cesty, černé mraky letěly nad lesem, když ďábel promluvil, tak zahřmělo... Odpudivé peklo plné lidských odpadků, nakonec ve tmě volající jasné světlo z vysoké věže a návrat k branám kláštera. Bublání potůčku pod lopuším bylo přehlušeno dlouhým potleskem a všichni se plni dojmů rozešli do noci.

Na druhý den ráno po mši svaté v kostele sv. Jana Křtitele se vydala dvacítka poutníků z Velkých Losin do Pekařova, aby byli u kapličky pod školou svědky jejího požehnání. Podařilo se ji totiž letos opravit hlavně díky obci Jindřichov a grantu "ČSOB a Poštovní spořitelna pro podporu regionů", který sdružení získalo.

V deset dopoledne začala mše svatá spojená s požehnáním Kaple Nanebevzetí Panny Marie v Pekařově. Zasvitla mitra, zlatem se blýskla berla, mši celebroval Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský. Zde v kapli, která před sedmi lety byla na spadnutí ztracená v přítmí stromů, zaznělo kázání i o tom, že si máme dávat velké cíle. Protože žabí pohled od spodu mění louži v moře, ale s vírou získáváme i nadhled a je nám dáno uvidět vše z výšky, abychom tak zjistili, že louže je louží a ne nepřekonatelným mořem.
 

Před polednem, když už se cípatými mlhami začalo prokousávat slunce, byla slavnostně zahájena 7. Pekařovská pouť, slovo dostal místní rodák p. Gőttlicher a následovala produkce celkem dvanácti flašinetářů, kteří na setkání přijeli z Moravy, Čech, Polska, Francie i Švýcarska. Na pódiu se objevila cimbálová muzika Dúbrava, vystřídala ji ukázka lidového kroje Podesní a pak zazněly bicí, trubky, klarinet a na zelený pažit vtančila Markovice následovaná červenými mašlemi Markovičky.

Potulné flašinetáře jste mohli potkat všude - u stánků s řemeslnými výrobky, hned za kovářskou výhní, před můstkem vedoucím k dětské skautské pouti a projížďce na koních, mezi perníkem, krajkami a zmrzlinou i nad kaplí, kde byla umístěna výstava "Podesní" o historii kraje a sdružení. Či také před ručně malovaným "Plánem poutě" ze štětce p. Válka, který maloval i šipky směrovky i veselé plakáty.

Všude se točilo klikou, a kdo přihodil měďák do klobouku, ten přispěl na opravu jednoho starého flašinetu. Tenhle flašinet, jeden z největších, jaký kdy firma Franz Kolb & Sőhne vyrobila, zakoupilo letos o.s. Obnova kulturního dědictví údolí Desné z německé sbírky. Kdysi jej vyrobili ve varhanářské dílně rodiny Kolbů, která stávala na horním konci Pekařova, naložili ten veliký a těžký nástroj na žebřiňák, odvezli dolů na dráhu... A pak léta zněl lidem pro potěchu - 6 pozounů, 14 trumpet a 130 píšťal hrajících jako housle, flétny a lesní roh... A teď, po desítkách let se vrátil zpět do míst, kde ho kdysi s láskou vyrobili lidé, kteří už tu nežijí, v dílně, která už tu nestojí... Doufáme, že se nám podaří nastřádat na jeho opravu, aby se pak mohl stát úhelným kamenem "Expozice varhan a flašinetů", která by měla vzniknout v kapli Nanebevzetí Panny Marie.

Odpolední divadelní představení u kaple mělo narváno, napětí a teskné tóny houslí a violoncella střídal smích, když přiskotačila sestra Marta s kartáčky na zuby a hláskem pisklákem, rytíř Nikodém ("Pojď za zídku, srabe!") se rval tak zuřivě, až drny létaly, kruh se uzavřel a potlesk neutichal až do přídavkové svatební písně. Za divadelní zážitky jsme vděčni hercům Magdaleně Borové a Milanu Kőnigovi (s andělíčky Jonášem a Zorkou) v režii Štěpána Pácla a dramaturgii Terezy Dlaskové, kteří zde v Pekařově po dva týdny zkoušeli, aby nám mohli předvést představení "Sestra Paskalina".
 

A pak se na travnaté výšině nad pekařovskou kotlinkou sešli i ti, kteří tu pospolu stáli před rokem, kdy P. Palkovič žehnal kamenným základům bývalé kapličky Panny Marie Lurdské. Tu nechala po 1. světové válce postavit rodina Hilbertů z Pekařova, ale do našich dnů z ní zbyla jen hromádka cihel zarostlých v maliní. Ale to bylo vloni, však letos tu díky snaze místních obyvatel, Obci Jindřichov a grantu "ČSOB a Poštovní spořitelna pro podporu regionů" stojí kaplička znovu, tak jako kdysi. A v její nice, železem přikovaný, je kámen z Lurd, spojující tak dvě daleká místa.

Společné vystoupení flašinetářů ukončilo 7. Pekařovskou pouť kolem 18. hodiny, ale kdo chtěl, mohl ještě do soumraku poslouchat cimbál a pak si zatančit s kapelou Lišajband. Děkujeme všem, kteří pomohli, aby se těm, kteří přišli, "Flašinetářská pouť" líbila. Děkujeme všem, kteří nás různými způsoby podpořili.
FOTOGALERIE PEKAŘOVSKÁ POUŤ 13.- 14. SRPNA 2010 - FOTO
 
 
 
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.