KULTURA

Pavlínin dvůr a rodina Chiari

15. dubna 2009, 08:17, -fá-
Šumperk - Pavlínin dvůr, kmenový majetek města Šumperka, se od roku 1945 postupně proměňoval ve významný kulturní objekt navštěvovaný nejen obyvateli města, ale i turisty a dalšími návštěvníky. Dvůr poskytuje možnost kulturních zážitků prostřednictvím tří galerií, tří výstavních prostor s muzejními výstavami a stálé muzejní expozice. Je zde Informační centrum, Galerie Jiřího Jílka, pohodlný penzion, klubový sál, upravená dvorní plocha umožňující pořádání společensko-kulturních akcí a pod čarou i luxusní veřejné záchody. Se stavební historií dvora a s osudy lidí s ním spjatých seznamuje výstava otevřená od 23.4.2009 v 17 hodin v Rytířském sále Vlastivědného muzea v Šumperku.


    Těžištěm výstavy je informace o rodině barona Karla Chiari, která sídlila v Pavlínině dvoře bez mála 70 let. Baron Chiari, významný šumperský podnikatel, byl i říšským poslancem a jeho rodina, spřízněná s nejvýznamnějšími šumperskými osobnostmi, hrála ve společenském životě města prim. Rodinné fotografie, busty a umělecké předměty doplňuje původní mobiliář z vybavení paláce Pavlínina dvora a vily Doris.

    Na osudy rodiny Chiari volně navazuje stavební historie objektu od roku 1815, kdy dvůr postavil rytíř Franz Tersch, pokračuje přestavbami jeho syna, přestavbou A. Schulze a K. Chiariho ke stavebním úpravám Vlastivědného ústavu, Domu kultury a posléze k rekonstrukci celého objektu městem Šumperkem v letech 2004 – 2008. Více o historii Pavlínina dvora v sekci Vlastivědné zajímavosti.Terschův dvůr z roku 1830

Pavlínin dvůr na počátku 20. století

Pavlínin dvůr v roce 1941
současná podoba budovy Vlastivědného muzea v ŠumperkuDoporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou pohádku ČERTÍ BRKO, kterou promítá šumperské kino OKO od 29. listopadu do 23. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Koho hraje Ondřej Vetchý v nové pohádce Čertí brko?

A) sluhu
B) knížete
C) lucifera

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny LIVE FOYN FRIIS QUINTET v čele se zpěvačkou Live Foyn Friis, který se uskuteční v neděli 25. listopadu v zábřežském kině Retro, vyhráli Alžběta Vévodová z Chromče, Marcela Haramiová ze Šumperka, Daniel Balcárek z Rapotína, Lenka Kubíčková z Mohelnice a Eva Valnohová ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).