KULTURA

Pátá výstava z cyklu „Člověk tvůrce“ se věnuje historii výroby skla nejen v našem regionu

16. února 2014, 18:29, téma MUZEA, VÝSTAVY, Ondřej Polák
Pátá výstava z cyklu „Člověk tvůrce“ se věnuje historii výroby skla nejen v našem regionu Šumperk - Ve čtvrtek zahájí Vlastivědné muzeum v Šumperku pátou výstavu z původního autorského cyklu Člověk tvůrce. Po kameni, hlíně, dřevu a kovu se nyní dostává ke slovu křehké sklo.

Předchozí výstavy z cyklu Člověk tvůrce, věnované nejstarším materiálům používaným člověkem, se konaly v letech 2009 až 2012. U veřejnosti vzbudily pravidelně zájem, když upoutaly pozornost téměř 4000 návštěvníků. „Po roce odmlky se tedy k cyklu vracíme tématem o sklu nejen pro jeho obdivuhodnou krásu, ale také proto, že jeho výroba byla pro náš region typická a proslavila ho daleko za hranicemi okresu,“ říká mluvčí muzea Miluše Berková.

V regionu existovalo 16 sklářských lokalit

Historii severomoravského sklářství, sahající od 15. do 20. století, dokládá existence 16 lokalit, které se nalézaly nejen na velkolosinském a branenském, ale i na štíteckém a rudském panství. Produkce některých hutí je na výstavě dokumentována nálezy skloviny a od 18. století i zastoupením výrobků skláren ve sbírkovém fondu muzeí v Šumperku, Olomouci a Jeseníku.

Postup vzniku výrobků přibližuje jednoduchá sklářská dílna, v níž zaujme pánvová pec s nářadím sklářů používaným při výrobě foukaného skla. Dnes již zcela unikátní jsou vystavené sklářské stroje z 19. století na transmisní pohon, sklářský brus a vrták, které jsou zapůjčeny z bývalého sklářského muzea v Rapotíně. Někdejší slávu rapotínských skláren připomínají také stropní stínidla s různě zušlechtěným povrchem, dále lisované sklo včetně exportně úspěšných Petrino misek. Na výstavě nechybějí ani nejrůznější předměty uměleckého charakteru včetně půvabných obrázků malovaných na skle. Divák se setká i s nálezy sklářských artefaktů, které jsou výsledkem archeologických výzkumů , jichž jsme byli v Šumperku v posledních dvaceti letech svědky.

Vernisáž k výstavě, která potrvá do začátku června, se uskuteční ve výstavní síni šumperského muzea ve čtvrtek 20. února od 17 hodin.


Foto: VM Šumperk
V 70. letech minulého století probíhala v rapotínských sklárnách výroba osvětlovacího skla klasickou technologií – foukáním.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 17.2.2014 08:26
Titulek: Rapotínské sklárny.
Autor: Ladislav
143
263
Škoda jen, že tuto krásnou výrobu dokázala ze zdejšího regionu vymazat nová doba.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.