KULTURA

Padesát odstínů šedi není pro děti

8. února 2015, 12:25, Roman Tyčka
Šumperk, Zábřeh - Jen málo filmům se ještě dlouho předtím, než se vůbec dostanou do kin, dostává takového zájmu, jako se to daří adaptaci knižního bestselleru Padesát odstínů šedi. V čem vězí kouzlo tohoto erotického příběhu?

 Studentka literatury Anastasia je podle vlastních slov nezajímavá a nudná „šedá myš“ s nízkým sebevědomím, pravý opak tajemného podnikatele Christiana Greye, kterého přišla vyzpovídat pro článek do studentského časopisu. Přestože se ji Grey svým chladným a odměřeným chováním snaží odradit, má ho plnou hlavu. Bez ohledu na to, že ji varuje, jak je komplikovaný, a ve zlověstných náznacích mluví o svém specifickém vkusu, není Anastasia jeho přitažlivosti schopná odolat. Ani Grey však není vůči téhle plaché dívce imunní a postupně jí začne otevírat dveře do své třinácté komnaty. Pokud do ní Anastasia vstoupí, pozná pravého Christiana Greye a zároveň pozná pravou Anastasii - své touhy, své vášně, svou živočišnost...
Historie světového úspěchu knihy začala, když autorka E. L. James dala na internet příběh, k němuž použila postavy milenců Edwarda a Belly z „upířích“ knih Stmívání. Poté, co tento první příběh získal řadu příznivců, jej Jamesová přepsala s novými postavami a situacemi. Práva na celou trilogii byla prodána do 37 zemí, ve kterých se celkově prodalo na 40 miliónů kusů knih. Rychlostí prodeje byl vytvořen nový rekord, čímž titul překonal i sérii Harryho Pottera.
Zda na nadšené čtenářky knižní předlohy opravdu čekají odvážné sexuální scény také na plátně, bude zřejmě jasné až 12. února, kdy se film dostane do kin. „Milostný příběh Padesát odstínů šedi uvedeme v zábřežském kině v termínu české premiéry a pak do konce měsíce ještě několikrát. Mimo jiné také na sv. Valentýna 14. února, kdy se diváci mohou těšit na noční promítání,“ upozornila vedoucí kina Retro Věra Smrčková.
Noční projekci erotického filmu si mohou užít také návštěvníci šumperského kina, avšak den před Zábřehem 13. února. Oko film uvádí stejně jako Retro ode dne celostátní premiéry 12. února až do 2. března.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 11.2.2015 10:30
Titulek: Tak v čem vězí to kouzlo?
Autor: kinderman
117
130
Na tu zásadní otázku, položenou v úvodu, nakonec článek neodpoví. Snad by mohla odpovědět některá z těch tisíců čtenářek či stovek divaček, které se na filmovou adaptaci hrnou do kina. Chápu, že nejsem cílovka, ale četl jsem ukázku uvolněnou vydavatelem na internet, a působilo to na mě jen jako průměrně napsaná harlekýnka.
Reagovat
Datum: 11.2.2015 15:01
Titulek: sex, prachy a rocknroll
Autor: cinique
138
123
Ona ta odpověď na tu zásadní otázku je totiž strašně jednoduchá. Jen jsem si celkem jistá, že naprosté většině nadšených čtenářek by se nelíbila a nikdy by s ní nesouhlasila.
Reagovat
Datum: 12.2.2015 00:47
Titulek: Re: Tak v čem vězí to kouzlo?
Autor: Kikča
128
170
Za sebe můžu říct, že je to asi o samotné podstatě lásky tak, jak v ni doufá podobně romantická duše jako já - zlobivej kluk potká holku, pro kterou jedinou chce být hodnej. Ona ho svým způsobem zachrání a on jí snese modré z nebe :-) Asi jako Pretty Woman, akorát se spoustou, spouuuustou sexu, popsaného vcelku květnatě a zejména pocitově, jak to my holky spíše vnímáme. Možná si potřebujete přečíst další ukázku? ;-)) Pěkný den!
Reagovat
Datum: 12.2.2015 09:26
Titulek: Re: Tak v čem vězí to kouzlo?
Autor: aNONYM
171
120
Takže film vlastně naplňuje mýtus, že ženská dokáže změnit chlapa. A k tomu trochu té erotiky. Takže ne harlekýnka, ale soft porno harlekýnka :)
Reagovat
Datum: 12.2.2015 09:35
Titulek: Re: Tak v čem vězí to kouzlo?
Autor: kinderman
127
Možná by to chtělo spíš ty bičíky :-) Ne, díky za odpověď, ale nemusím číst všechno. Na té ukázce mi vadilo, JAK je to napsané (beru v úvahu i možnost nedostatečně kvalitní práce překladatele), teď koukám, že by mě čtenářsky urážel i obsah. Tohle je (romantická) představa o podstatě lásky? Napravím zlobivého kluka? V tomhle případě nechutně bohatého a se zálibou v BDSM? A roztaháno je to do tří knih? Fakt ne. Ale tím nechci říct, že by mi vadila i filmová adaptace. Takový film totiž vydělá dost peněz na to, aby kino mohlo odpromítat myšlenkově závažnější díla, na která nás bude koukat dvacet :-)
Reagovat
Datum: 13.2.2015 08:16
Titulek: Re: Tak v čem vězí to kouzlo?
Autor: danča
152
116
Pretty Woman má aspoň trochou děj, kdežto tenhle paskvil ne nuda od začátku do konce.
Reagovat
Datum: 19.2.2015 07:50
Titulek: Bez titulku
Autor: Jana
114
106
Většina lidí šla do kina,aniž by ty knihy četla,spíše ze zvědavosti.Pro děti,to určitě není.....
Reagovat
Datum: 19.2.2015 09:23
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Mimoň
98
118
Kulturnost občanů neustále stoupá. Nechají si nalít do hlavy jakoukoliv sra...
Reagovat
Datum: 23.2.2015 16:24
Titulek: Zbytečný humbuk
Autor: Danča
140
137
No tak knížku jsem začala číst a odložila asi v půlce, pořád jsem doufala, že tam bude nějaký děj - a ono ne. Dokonce i popisy intimit jsou naprosto k smíchu, něco tak debilního jsem už dlouho nečetla. Nedovedu si představit, že by se z ničeho dal udělat film ke koukání, tak to nebudu ani zkoušet. První ohlasy mě ubezpečily v tom, že je to opravdu ztráta času, taková slepice snad ještě nejsem.
Reagovat
Datum: 23.2.2015 16:48
Titulek: Re: Zbytečný humbuk
Autor: Kelner
106
105
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na besedu s profesorem MARTINEM HILSKÝM, která se uskuteční v sobotu 9. června v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který půjde na besedu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké prestižní ocenění obdržel profesor Martin Hilský?

A) Řád britského impéria
B) Řád Bílého lva
C) Medaili cti USA

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival BÝT ŽENOU, který se uskuteční v sobotu 26. května v Domě kultury Šumperk, vyhráli Jana Holinková z Bludova, J. Havlíčková ze Šumperka a Jiří Blažek z Petrova nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po – pá, 14 – 18 h).