KULTURA

Oko až do jara nebude promítat, místo diváků tam chodí řemeslníci

17. ledna 2018, 10:00, Ondřej Polák
Oko až do jara nebude promítat, místo diváků tam chodí řemeslníci Šumperk - Na celé tři měsíce osiřelo hlediště šumperského kina Oko. Začala zde rozsáhlá rekonstrukce interiérů. Kromě oprav rozvodů elektřiny a vody dostanou nový vzhled vnitřní prostory. Výzdoba se ponese ve stylu retro.

 Poslední představení se v jednom z nejnavštěvovanějších kin v České republice odehrálo v neděli 14. ledna. Dnes už za zdmi kina pracují dělníci.
„Téměř po padesáti letech město opraví rozvody vody a elektřiny. Proměnou projde vstupní hala, kavárna, foyer a oponové technologie,“ cituje z plánu prací ředitel kina Kamil Navrátil.

Déšť přímo nad hlavou

Kino se také dočká modernizace zvukové technologie, od dubna budou diváci vnímat audio stopu filmů v novém formátu Dolby Atmos.
„Zvuk díky reprobednám instalovaným na stropě kinosálu umožňuje nevšední prostorový zážitek, podobně jako promítání 3D. Například pokud ve filmu prší, diváci slyší déšť přímo nad svými hlavami,“ popisuje šéf kina.

Další plány: střecha a fasáda

V příštích letech by se kino mělo dočkat obnovení střechy, fasády a také venkovního prostoru před kinem. Současný nerovný asfalt nahradí dlažba, vznikne zde také místo pro venkovní posezení kavárny.
Budova kina Oko se ve větším rozsahu naposledy opravovala v roce 1968. Do kompletní obnovy kinosálu radnice investovala před více než deseti lety, kdy nepohodlné dřevěné sedačky nahradila polstrovaná křesla.
Největší přelom znamenala v roce 2010 digitalizace, která přinesla vyšší kvalitu obrazu a také možnost sledovat filmy ve formátu 3D se speciálními brýlemi.
Budova kina Oko pochází z roku 1928, nejdříve se jmenovalo Varieté, později Kapitol.
První kinosál v Šumperku ale býval začátkem 20. století ve sklepě historické budovy radnice na náměstí Míru, kam se vešla zhruba stovka diváků.


Foto: Ondřej Polák

Za zdmi šumperského kina panuje čilý stavební ruch. Rozsáhlá rekonstrukce interiérů potrvá čtvrt roku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.