KULTURA

Ohlédnutí za celostátní divadelní přehlídkou O Václava z Václavova 2019

18. prosince 2019, 16:00, bav
Zábřeh, Václavov – Nejdelší a s mnoha nej byla letošní přehlídka amatérského divadla ve Václavově. V místním kulturním domě ji navštívilo přes 2600 diváků. Nepřetržitě se při ní hrálo 10 dnů, uvedlo 20 inscenací a představilo se 211 účinkujících.

„To nejlepší, co jsme v tomto roce viděli na oblastních a národních přehlídkách, bylo ve Václavově,“ zhodnotil v pořadí 13. ročník Jiří Matějček z pořadatelského Divadla Václav. „Zasvěcení říkají, že z oblastních kol se postupuje do národních přehlídek na mezižánrový Jiráskův Hronov a odtud se ještě dá postoupit do Václavova,“ dodal s humorem. Byla ale dána i příležitost místním souborům.

Hlavní cenu – sošku Václava z Václavova – si nakonec odvezlo Divadýlko na dlani Mladá Boleslav, Cenu diváka získal Divadelní spolek Lázně Toušeň. „O vyrovnanosti inscenací svědčí třeba i to, že v hodnocení souborů na 1. až 4. místě rozhodovaly tisíciny bodů,“ ocenil letošní úroveň Matějček.

Přehlídka je finančně podporována Olomouckým krajem a městem Zábřeh a co je nejdůležitější, našla si své místo v kalendáři zájmu diváků, kteří dovedou ocenit herecké a režijní výkony. Tím vytvářejí její neopakovatelnou atmosféru. I to je výzva, aby se Václav do martýria přehlídky pustil příští rok znovu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 18.12.2019 23:00
Titulek: Byl jsem tam na část v roce
Autor: Jiří Skrbek
2018 a letos znovu. Skvělá záležitost. Lidské prostředí. Mám radost, že jsem viděl vítěze „Divadýlko na dlani“. U mne vyhrálo už textem v programu k jejich Vávrovi. „Za popularitou Maryši vulgo Vávry stojí nestárnoucí témata. Pro každého a každou dobu jiná. Račte si vybrat bez podsouvání sami.“ Já byl osloven dějovou linkou starý mlynář a mladá posluhovačka. A kdo teď udělí cenu a jakou, organizátorům ?
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes se mohou soutěžící rozhodnout, zda dají přednost divadelní premiéře, nebo maškarnímu reji na plese. Oboje pořadatelé nabízejí formou volných vstupenek, které nám do soutěže věnovali. Stačí se zúčastnit a čekat na vyrozumění o výhře. Jména výherců zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka č. 1 (Maškarní ples v Bludově, KD 25. 1. od 19 hodin, 2x 2 vstupenky):
Jaký je správný název bludovské rozhledny?
1a. Brusinka
1b. Vyhlídka Brusná
1c. Na Brusné

Soutěžní otázka č. 2 (Amadeus, Divadlo Šumperk 8. 2., 19.00 hod, 1x dvojvstupenka):
Jaké je celé skutečné jméno Mozarta?
2a. Wolfgang Amadeus Mozart
2b. Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart
2c. Joannes Paulus Amateo Mozart

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559
551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku na koncert Terezy Maškové, konaný 22. 1. v šumperském Domu kultury, vyhrávají K. Válková z Bludova a J. Cechal ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně DK.