ZPRAVODAJSTVÍ

Obce zůstanou bez lékařů

10. května 2016, 07:00, Jaroslav Kropáč
Okres - Je to paradox. Zatímco počet lékařů se stále zvyšuje, lidem hrozí, že si svého praktického lékaře přesto nenajdou. Noví medici si totiž stále častěji volí specializované obory a „obvoďáky“ na venkově dělat nechtějí. Už do pár let se můžou hlavně vesnice na Šumpersku potýkat s nedostatkem praktických lékařů a třeba ve Štítech je omezená lékařská péče pro děti už dnes. Stát tam chce doktory navábit pomocí dotací.

 Štíty figurují na oficiálním seznamu lokalit s omezenou lékařskou péčí pro děti a mládež podobně jako třeba Jeseník. Brzy mohou na tuto listinu přibýt další města a vesnice, kde tamní „obvoďáci“ odejdou do důchodu a ordinaci zruší. „Pediatra jsme hledali několik měsíců, dokonce i v sousedním kraji. Stát v tomto naprosto selhal, za pár let budeme navíc také řešit nedostatek zubařů,“ uvedl starosta Štítů Jiří Vogel. Vláda chce prostřednictvím ministerstva zdravotnictví pomoci lékařům s vybavením ordinací a přispět na platy sester v těch regionech, kde je jich nedostatek. Celkem by tak mohli doktoři získat dotaci až půl miliónu korun.

Zdravotnictví je tvrdý byznys

Za poslední měsíc eviduje úřad práce v Šumperku zhruba třicet volných pracovních míst ve zdravotnických zařízeních. Nejvíce chybí sestřičky, ale poptávka je i po chirurzích nebo pečovatelkách v sociálních ústavech. Interna v Zábřeze má zaměstnanců dostatek, o budoucnost se ale přesto obává. „Hrozí, že nemocnice z okolí nám přestanou posílat pacienty a budou o ně pečovat na svých odděleních. Dalším, velmi vysokým rizikem je, že nám přetáhnou lékaře a sestry, které zkrátka přeplatí. Už dnes některé velké nemocnice v Čechách dávají zdravotníkům stotisícové náborové příspěvky, “ dodává primář zábřežské interny Jiří Černý.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 10.5.2016 14:45
Titulek: Peníze na prvním místě
Autor: Rejobčan
84
Bohužel u mnoha lékařů a zvláště těch mladších jsou peníze na prvním místě a starost o pacienta až kdesi daleko.
Reagovat
Datum: 10.5.2016 17:29
Titulek: Re: Peníze na prvním místě
Autor: aNONYM
59
Zatímco vy jste nejraději pro šéfa nebo zákazníky pracoval zadarmo :)
Reagovat
Datum: 10.5.2016 18:18
Titulek: Re: Peníze na prvním místě
Autor: Množko
56
Občané se přece můžou stěhovat do lokalit kde lékaři jsou. Tak jako za prací.
Reagovat
Datum: 10.5.2016 18:26
Titulek: Re: Peníze na prvním místě
Autor: ZNU
51
Ve Vikanticích lékař nezbohatne. Lékař není veřejná služba jako hasiči. To si aNONYMe uvědom !!!
Lékař také musí živit svoje hladové děti a ženu. A tržní hospodářství je všechny udržuje při životě. Lidé z Vikantic musí emigrovat do vnitrozemí za zdravotníky, jinak to nejde. V Šumperku dostanou zdarma byty a práci. Je to krizová situace ohrožující životy občanů.
Reagovat
Datum: 10.5.2016 20:25
Titulek: Re: Peníze na prvním místě
Autor: aNONYM
51
Lidé z Vikantic si mají vychovat svého lékaře a poslat ho na studia. Nebo podle vás to jsou samí blbci?
Reagovat
Datum: 10.5.2016 18:16
Titulek: Tržní hospodářství není k zahození
Autor: PYSK
49
Dokáže nepřímo vyhubit celý národ.
Reagovat
Datum: 10.5.2016 20:26
Titulek: Re: Tržní hospodářství není k zahození
Autor: aNONYM
56
A proto chcípají v KLDR na hladomor, protože tam je tržní hospodářství nejrozvinutější :)))))))
Reagovat
Datum: 10.5.2016 18:46
Titulek: Bez titulku
Autor: Lenka
71
Ano obvoďáky dělat nechtějí a proč ? Současní lékaři dostali obvod zadarmo a teď se snaží na mladých lékařích vyrejžovat co to dá .Copak začínající lékař si může koupit obvod za 2 - 3 miliony ? Toto je běžná praxe. Stát tyto nekalé praktiky podporuje, tak se nedivme. Pediatři ti nebudou vůbec. Asi by se měli zamyslet někde výš :))
Reagovat
Datum: 11.5.2016 05:21
Titulek: High society
Autor: Rejobcan
53
A na co mate vsechny ty sve lekarske komory, odbory, ... Kolik doktoru sedi v parlamentu? Spise by se nad sebou mel zamyslet lekarsky stav. Pacient je v tom nevinne.
Reagovat
Datum: 11.5.2016 07:22
Titulek: Re: High society
Autor: m
61
V dřívějších dobách byl na štítecku příplatek, tak proč to neřeší ministr zdravotnictví spolu s pojišťovnami podobně ? Proč by to měli řešit lékaři, ti své návrhy mají ,ale ministr Němeček jim nenaslouchá.ČSSD zrušila 30ti korunový poplatek, to jim pomohlo u voleb, ale teď jsou v koncích. Zdravotnictví se nedá řídit populisticky !
Reagovat
Datum: 11.5.2016 11:22
Titulek: Přísaha
Autor: Rejobčan
101
Přísahám a volám Apollóna lékaře a Asklépia a Hygieiu a Panakín a všechny bohy a bohyně za svědky, že budu tuto smlouvu a přísahu dle svých možností a dle svého svědomí dodržovat.
Toho, kdo mě naučil umění lékařskému, budu si vážit jako svých rodičů a budu ho ze svého zajištění podporovat. Když se dostane do nouze, dám mu ze svého, stejně jako i jeho potomkům dám a budou pro mne jako moji bratři. Pokud po znalosti tohoto umění (lékařského) zatouží, budu je vyučovat zdarma a bez smlouvy. Seznámím své syny a syny svého učitele a všechny ustanovené a na lékařský mrav přísahající s předpisy, přednáškami a se všemi ostatními radami. Jinak však s nimi neseznámím nikoho dalšího.
Lékařské úkony budu konat v zájmu a ve prospěch nemocného, dle svých schopností a svého úsudku. Vystříhám se všeho, co by bylo ke škodě a co by nebylo správné.
Nepodám nikomu smrtící prostředek, ani kdyby mne o to kdokoli požádal, a nikomu také nebudu radit (jak zemřít). Žádné ženě nedám prostředek k vyhnání plodu.
Svůj život uchovám v čistotě a bohabojnosti, stejně tak i své lékařské umění. Nebudu (lidské tělo) řezat, ani ty, co trpí kameny, a tento zákrok přenechám mužům, kteří takovéto řemeslo provádějí.
Do všech domů, kam vstoupím, budu vstupovat ve prospěch nemocného, zbaven každého vědomého bezpráví a každého zlého činu. Zvláště se vystříhám pohlavního zneužití žen i mužů, svobodných i otroků. Cokoli, co při léčbě i mimo svou praxi ve styku s lidmi uvidím a uslyším, co se nesmí sdělit, to zamlčím a uchovám v tajnosti.
Když tuto přísahu dodržím a neporuším, nechť ve svém životě i ve svém umění skromně dopředu postoupím. Tak získám si vážnost všech lidí po všechny ty časy. Když ale zákazy přestoupím a přísahu poruším, nechť stane se pravý opak.
Reagovat
Datum: 11.5.2016 14:39
Titulek: přečtěte si
Autor: aNONYM
110
Něco pro ty přemýšlivější, kteří jen hloupě nepindají a chápou, že věc není tak černobílá, jak tady někteří jednodušší spoluobčané píší: http://ekonomika.idnes.cz/rozhovor-pravnik-ondrej-dostal-zdravotnictvi-fl1-/ekonomika.aspx?c=A160505_2244006_ekonomika_kris
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.