KULTURA

O víkendu se město přenese do středověku

31. května 2010, 11:20, rejdakce
O víkendu se město přenese do středověku Šumperk - Nejvýznamnější událost v dějinách města, tzv. šumperský sněm z 15. století, si již tento pátek a sobotu připomenou obyvatelé Šumperka. Slavnosti města nabídnou kromě večerního průvodu městem a ohňostroje i bojová klání, zábavná vystoupení, historický jarmark a řadu soutěží. „Sněmovní“ oslavy spojí místní radnice se zahájením letní sezony ve městě a také s mezinárodním Dnem dětí. Pátek nabídne průvod městem, ohňostroj i košt vín Tzv. Šumperský sněm ze 4. června roku 1490 si Šumperk připomíná již třináctým rokem. Letos se přitom do středověku přenesou obyvatelé i návštěvníci města v pátek 4. a v sobotu 5. června.
 „Původně hudební akce s rytířskými šarvátkami se v posledních ročnících stala jednou z nejprestižnějších událostí, kterou město pořádá. Letos navíc připadá na den přesně na pětisté dvacáté výročí této historické události,“ říká Bohuslav Vondruška z oddělení kultury a vnějších vztahů místní radnice. Centrem veškerého dění budou v pátek 4. června Sady 1. máje v prostoru „u koně“ a jeho okolí. Zde rozloží svá ležení rytíři, na pódiu se od šesté podvečerní představí děti z Veselé školky a z DDM U Radnice, Fit Aerobik Klub Angi Samcové, dobovou atmosféru navodí historická skupina Perchty von Bladen a své umění předvedou i tanečnice. „V devět večer se vydá městem průvod účinkujících v kostýmech, u radnice poté pozve herold vedení města, radní, zástupce partnerských měst a další do průvodu. Ten se za zvuku bubnů vrátí pěší zónou zpět do parku,“ popisuje Vondruška. V Sadech 1. máje proběhnou nejen slavnostní ceremonie a ohňová show, ale také výpravný ohňostroj, jenž páteční večer završí. „Od sedmé večerní do půlnoci bude současně probíhat v Domě kultury košt mikulovských vín,“ upozorňuje referent oddělení kultury a vnějších vztahů. Současně dodává, že ti, kteří první červnový pátek zavítají do Sadů 1. máje, mohou zamířit nejen na Slavnosti města, ale také do nedalekého muzea. Probíhat zde bude již pátá muzejní noc, během níž si mohou zájemci prohlédnout aktuální výstavy zdarma.
 

Páteční program okoření 5. šumperská muzejní noc „Úderem třetí odpolední odstartuje tzv. muzejní odpoledne, na které plynule naváže 5. šumperská muzejní noc. Našimi hosty budou letos kolegové z Prievidzi, kteří dnes přijíždějí do Šumperka v rámci prvního ročníku mezinárodního setkání pod názvem Muzejní mosty 2010,“ vysvětluje tisková mluvčí muzea Miluše Berková. Prievidzští muzejníci se zde představí hned dvěma výstavami, jejichž vernisáž proběhne  ve čtvrtek 3. června, v 10 hodin dopoledne v Galerii mladých. První z nich nazvaná Lanx, alebo Netradičné rozprávanie o časoch Tibéria, pojednává o unikátním římském pokladu z prievidzského sbírkového fondu, samotné město pak přiblíží výstava V tej Prievidzi, alebo Premeny hlavného námestia a jeho priľahlých uličiek. „Součástí vernisáže budou vystoupení folklorní skupiny z Chrenovca - Brusna Trombitáši z hornej Nitry a ochutnávka krajových kulinářských specialit, hornonitrianských dobrot,“ vyjmenovává tisková mluvčí. Hornonitrianské speciality budou moci lidé ochutnat i o den později v rámci muzejního odpoledne, a to od třetí odpolední na nádvoří Pavlínina dvora, kde slovenští hosté předvedou rovněž ukázky tradiční vázací techniky z oblasti horní Nitry pod názvem Uzlík s očkom. V 17 hodin pak proběhne v Rytířském sále vernisáž „domácí“ výstavy nazvané Léčivé rostliny, aneb Není bylina, aby na něco nebyla, jejíž součástí bude bylinkové občerstvení spojené s ochutnávkou čajů. „Ve večerních hodinách, konkrétně od sedmé do jedenácté hodiny, si budou moci návštěvníci muzea prohlédnout zdarma další výstavy. Objekty Antonína Suchana jsou k vidění ve výstavní síni, v Hollarově galerii je nainstalována výstava Zapomenutí hrdinové a v Galerii Šumperska výstava Cesta do pravěku,“ připomíná Berková. Současně dodává, že přístupná bude zdarma rovněž stálá expozice muzea.

Sněmovní veselí neutichne ani v sobotu Sady 1. máje budou hostit sněmovní veselí také v sobotu 5. června. Jarmarečníci v dobových stáncích zde budou nabízet rukodělné zboží a předvádět tradiční řemesla, pódium v letním divadle bude patřit především dobovým kostýmům a stylovým tancům, na pódiu u „koně“ se pak představí historické a dobové kapely, kejklíři, dragouni, mušketýři či mistři meče, kordu a rapíru. V jeho okolí budou probíhat soutěže a hry s rytířskou tematikou a tzv. Školička starých řemesel, v níž děti z kroužků Domu dětí a mládeže U Radnice předvedou tradiční řemesla. Chybět nebudou ukázky výcviku rytíře a jeho koně, vystoupení sokolníků, katovská dílna s ukázkami mučících nástrojů, představí se fakíři s orientálními tanečnicemi, plivači a polykači ohně. Zapojit do dění se budou moci opět i samotní diváci. „Ti si mohou osahat skutečné rytířské zbraně, zastřílet si na terče z historických kuší, luků a vrhacími sekerami, obléci si drátěnou košili a podobně,“ prozrazuje Bohuslav Vondruška. Sobotní podvečer letošních Slavností města pak bude již tradičně v 18 hodin patřit závěrečnému defilé všech účinkujících.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NAILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Nail Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.