KULTURA

O historii mlékárenství na Zábřežsku vypráví i Sunar

8. března 2017, 09:00, Roman Tyčka
O historii mlékárenství na Zábřežsku vypráví i Sunar Zábřeh - Neobvyklou výstavu připravilo zábřežské kino Retro ve své galerii, jejíž dveře se příchozím otevřou v úterý 14. března, aby vydaly svědectví o historii mlékárenství ve městě a jeho okolí.

 Návštěvníky vernisáže potěší řada zajímavých artefaktů ze sbírky Marka Kamlara, ti starší si budou moci i zavzpomínat. „Například na to, že až do konce tisíciletí se dětská výživa pod tradiční značkou Sunar vyráběla právě v Zábřeze a že zde existovala také známá továrna na mlékařské stroje,“ popisuje vedoucí biografu Věra Smrčková.
Součástí vernisáže bude také krátká přednáška a promítání filmu z historie výroby tvarůžků v Lošticích s názvem Příběh neobvyklé vůně z vyprávění stréčka Křópala. Chybět nebude ani ochutnávka světoznámých syrečků, které se v hanáckém regionu vyrábějí z odtučněného mléka již přes 500 let.
Výstava s vůní mléka a tvarůžků bude v zábřežském biografu přístupná až do 9. dubna. Na vernisáž se začátkem v obvyklých 17 hodin je vstup volný.


Foto: archiv

Nová výstava v kině Retro zavzpomíná i na to, že do konce tisíciletí se dětská výživa pod tradiční značkou Sunar vyráběla právě v Zábřeze.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 8.3.2017 17:51
Titulek: Kdo ukradl SUNAR?
Autor: Tomáš
132
121
"...že až do konce tisíciletí se dětská výživa pod tradiční značkou Sunar vyráběla právě v Zábřeze"
a za vydatné pomoci jednoho zábřežského politika byla tato značka vytunelována a ukradena.
Reagovat
Datum: 9.3.2017 19:31
Titulek: Dětská výživa se vyráběla v Zábeřze
Autor: Ruža
83
Ano, vyráběla. Pak nějaký chytrák prodal licenci na Sunar do Anglie. Měli v tom prsty bývalí náměstci a lidé, co do všeho viděli- z privatizovali provoz, rozdělili výrobu a tu "lepší" zpeněžili. Smutné...
Reagovat
Datum: 9.3.2017 23:21
Titulek: Každý normální člověk se snaží něco vybudovat,
Autor: Anonym
105
109
ale vy jste si, idioti, vybrali tuneldědky Havla, Klause, Zemana, kteří rozkradli celý stát. Mohli jsme jít cestou státního kapitalizmu jako Čína, ale zvolili jste ODS, KDUČSL a ČSSD, zmar, rozklad, spálenou zemi. Nechali jste si zničit výrobní i finanční základnu, dostali se do pozice otroků a odbytiště nekvalitních výrobků.

Konkrétně státní podnik Průmysl mléčné výživy si v roce 1991 zprivatizovali (= podali privatizační projekt) občanští fóristé ředitel a náměstci PMV: MvDr. Jaromír Lukáš a Ing. Zdeněk Pešek z Hradce Králové a v roce 1997 prodali Průmysl mléčné výživy a.s. americkým kečupářům Heinz. Heinz v Zábřehu realizoval už od toho roku 1997 jen ztráty, nakonec si nechali ochrannou známku Sunar (a sunar vyráběli ve Skotsku) a fabriku vrátili zemědělcům, ale pořád už to bylo o ztrátové výrobě.

Z hlediska nákladů byla zábřežská mlékárna sice dobrý producent, ale nemohla cenově konkurovat silně dotovaným mléčným kojeneckým výživám ze Západu (dumping). Další problém byl i technologický. Náš sunar byl sice mimořádně kvalitní, ale stále jen sušené kravské mléko. Jenže technologie kojenecké výživy se koncem 90. let změnila a dnešní "sunary" jsou poskládané z jednotlivých aminokyselin, složením skoro mateřské mléko. A tohle nikdo nevěděl, kam vývoj půjde, když se kupovala v polovině 80. let za 400 000 dolarů výrobní linka do Zábřeha a nevěděli to ani Heinzové v roce 1997.

Dnes vlastní zábřežskou mlékárnu kleptooligarcha Babiš (Olma), suší se tam běžné sušené mléko.
Reagovat