KULTURA

O historii mlékárenství na Zábřežsku vypráví i Sunar

8. března 2017, 09:00, Roman Tyčka
O historii mlékárenství na Zábřežsku vypráví i Sunar Zábřeh - Neobvyklou výstavu připravilo zábřežské kino Retro ve své galerii, jejíž dveře se příchozím otevřou v úterý 14. března, aby vydaly svědectví o historii mlékárenství ve městě a jeho okolí.

 Návštěvníky vernisáže potěší řada zajímavých artefaktů ze sbírky Marka Kamlara, ti starší si budou moci i zavzpomínat. „Například na to, že až do konce tisíciletí se dětská výživa pod tradiční značkou Sunar vyráběla právě v Zábřeze a že zde existovala také známá továrna na mlékařské stroje,“ popisuje vedoucí biografu Věra Smrčková.
Součástí vernisáže bude také krátká přednáška a promítání filmu z historie výroby tvarůžků v Lošticích s názvem Příběh neobvyklé vůně z vyprávění stréčka Křópala. Chybět nebude ani ochutnávka světoznámých syrečků, které se v hanáckém regionu vyrábějí z odtučněného mléka již přes 500 let.
Výstava s vůní mléka a tvarůžků bude v zábřežském biografu přístupná až do 9. dubna. Na vernisáž se začátkem v obvyklých 17 hodin je vstup volný.


Foto: archiv

Nová výstava v kině Retro zavzpomíná i na to, že do konce tisíciletí se dětská výživa pod tradiční značkou Sunar vyráběla právě v Zábřeze.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 8.3.2017 17:51
Titulek: Kdo ukradl SUNAR?
Autor: Tomáš
216
158
"...že až do konce tisíciletí se dětská výživa pod tradiční značkou Sunar vyráběla právě v Zábřeze"
a za vydatné pomoci jednoho zábřežského politika byla tato značka vytunelována a ukradena.
Reagovat
Datum: 9.3.2017 19:31
Titulek: Dětská výživa se vyráběla v Zábeřze
Autor: Ruža
124
137
Ano, vyráběla. Pak nějaký chytrák prodal licenci na Sunar do Anglie. Měli v tom prsty bývalí náměstci a lidé, co do všeho viděli- z privatizovali provoz, rozdělili výrobu a tu "lepší" zpeněžili. Smutné...
Reagovat
Datum: 9.3.2017 23:21
Titulek: Každý normální člověk se snaží něco vybudovat,
Autor: Anonym
183
143
ale vy jste si, idioti, vybrali tuneldědky Havla, Klause, Zemana, kteří rozkradli celý stát. Mohli jsme jít cestou státního kapitalizmu jako Čína, ale zvolili jste ODS, KDUČSL a ČSSD, zmar, rozklad, spálenou zemi. Nechali jste si zničit výrobní i finanční základnu, dostali se do pozice otroků a odbytiště nekvalitních výrobků.

Konkrétně státní podnik Průmysl mléčné výživy si v roce 1991 zprivatizovali (= podali privatizační projekt) občanští fóristé ředitel a náměstci PMV: MvDr. Jaromír Lukáš a Ing. Zdeněk Pešek z Hradce Králové a v roce 1997 prodali Průmysl mléčné výživy a.s. americkým kečupářům Heinz. Heinz v Zábřehu realizoval už od toho roku 1997 jen ztráty, nakonec si nechali ochrannou známku Sunar (a sunar vyráběli ve Skotsku) a fabriku vrátili zemědělcům, ale pořád už to bylo o ztrátové výrobě.

Z hlediska nákladů byla zábřežská mlékárna sice dobrý producent, ale nemohla cenově konkurovat silně dotovaným mléčným kojeneckým výživám ze Západu (dumping). Další problém byl i technologický. Náš sunar byl sice mimořádně kvalitní, ale stále jen sušené kravské mléko. Jenže technologie kojenecké výživy se koncem 90. let změnila a dnešní "sunary" jsou poskládané z jednotlivých aminokyselin, složením skoro mateřské mléko. A tohle nikdo nevěděl, kam vývoj půjde, když se kupovala v polovině 80. let za 400 000 dolarů výrobní linka do Zábřeha a nevěděli to ani Heinzové v roce 1997.

Dnes vlastní zábřežskou mlékárnu kleptooligarcha Babiš (Olma), suší se tam běžné sušené mléko.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.