ZPRAVODAJSTVÍ

Novinky v jesenické značce – káva, muffiny, restaurace se stoletou historií i jazzový festival

15. června 2016, 10:00, BH
Novinky v jesenické značce – káva, muffiny, restaurace se stoletou historií i jazzový festival Jeseníky - První pražírna kávy v Jeseníkách získala regionální ochrannou známku JESENÍKY originální produkt®. K certifikovaným výrobkům se nově řadí muffiny, pivo a medová kosmetika. Začátkem června se rozšířily se i značené služby a zážitky. Nově certifikovaní i stávající výrobci se setkají již tradičně první červencovou sobotu v Branné, aby zdejší malebné náměstí proměnily v živý jarmark regionálních značky nejen s označením JESENÍKY originální produkt®. Tradičně se zde objeví výrobci ze sousedního území HANÁ regionální produkt®.

 O ochrannou známku se ucházeli v prvním kole certifikace roku 2016 čtyři výrobci. Nově tak ponesou regionální značku Jeseníků čerstvě pražená káva z Petrova nad Desnou, muffiny ve slaných i sladkých variantách v několika provedeních. Kromě běžného pečiva se bruntálské Domácí muffiny specializují na bezlepkové i bezlaktózové pečivo, na své a bez obav si zde přijdou také diabetici. Značka se rozšířila o zlatý mok Hasič v Bruntálu. Své medové kosmetické výrobky označené fialovým zvonkem jesenickým bude nabízet i nový sociální podnik sídlící na Osoblažsku. V první polovině roku 2016 tak ponese regionální značku v Jeseníkách 76 výrobků.
Rozšířila se i skladba jedinečných jesenických služeb a zážitků. Komise zasedly v úterý 7. června na Javornicku. „Certifikační komise pro služby a zážitky tentokrát netradičně vyjely mimo sídlo koordinátora, přímo u žadatele do rekreačního střediska v Račím údolí,“ uvedla koordinátorka pro služby a zážitky Hana Olejníková z MAS Horní Pomoraví. Posuzovatelé tak měli možnost prohlédnout si objekt ucházející se o punc jesenické originality na vlastní oči, ochutnat speciality a nasát zdejší atmosféru. Objekt z roku 1927 budoval známý javornický stavitel Herbert Utner, který dostavoval i nedalekou tančírnu v Račím údolí. Služby se rozšířily o Restauraci a penzion Bludoveček, objekt s pětisetletou pohostinskou historií. Do třetice získalo ochrannou známku rekreační, rehabilitační a školící Centrum slezská Harta. Zařízení je zcela vyhovující pro vozíčkáře a jejich rodiny. Za budovou centra se nachází Naučná stezka genofondu jesenických ovocných stromů.
Měníme papír na zážitek se nazývá nově certifikovaný jedinečný zážitek z Ruční papírny ve Velkých Losinách. Méně historický, ale již v regionu tradiční je další ze zážitků, a to zábřežský jazzový festival Jazz in Hall, neodmyslitelně spojený s tamějším hudebním tělesem Moravia Big Band.
„Další možnost rozšíření bude opět na podzim. Výzvy vyhlašuje koordinátor MAS Horní Pomoraví zhruba měsíc dopředu a jsou zveřejněné na webu www.hornipomoravi.eu . Veškeré certifikované výrobky, služby a zážitky jsou na webu www.regionalni-znacky.cz/jeseniky,“ doplnila Olejníková. Slavnostní předávání certifikátů se uskuteční právě na Slavnostech Minipivovaru Kolštejn v Branné 2. července. Akce začíná ve 13 hodin.


Foto: BH

Certifikační komise měla možnost prohlédnout si žadatele o certifikát pro originální jesenickou službu přímo na místě.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 20.6.2016 16:58
Titulek: :(
Autor: aNONYM
130
132
Já tu pražírnu na webu Jeseníky - originální produkt nemůžu najít. Jsem slepoň nebo tam není?
Reagovat
Datum: 20.6.2016 21:45
Titulek: Re: :(
Autor: Anonym
116
218
Reagovat
Datum: 20.6.2016 23:55
Titulek: Re: :(
Autor: aNONYM
118
147
Díky za odkaz :) Já to ale myslel tak, že když jim dali certifikát, tak bude logicky na jejich webu popis firmy a odkaz.
Reagovat

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).