ZPRAVODAJSTVÍ

Novinky v jesenické značce – káva, muffiny, restaurace se stoletou historií i jazzový festival

15. června 2016, 10:00, BH
Novinky v jesenické značce – káva, muffiny, restaurace se stoletou historií i jazzový festival Jeseníky - První pražírna kávy v Jeseníkách získala regionální ochrannou známku JESENÍKY originální produkt®. K certifikovaným výrobkům se nově řadí muffiny, pivo a medová kosmetika. Začátkem června se rozšířily se i značené služby a zážitky. Nově certifikovaní i stávající výrobci se setkají již tradičně první červencovou sobotu v Branné, aby zdejší malebné náměstí proměnily v živý jarmark regionálních značky nejen s označením JESENÍKY originální produkt®. Tradičně se zde objeví výrobci ze sousedního území HANÁ regionální produkt®.

 O ochrannou známku se ucházeli v prvním kole certifikace roku 2016 čtyři výrobci. Nově tak ponesou regionální značku Jeseníků čerstvě pražená káva z Petrova nad Desnou, muffiny ve slaných i sladkých variantách v několika provedeních. Kromě běžného pečiva se bruntálské Domácí muffiny specializují na bezlepkové i bezlaktózové pečivo, na své a bez obav si zde přijdou také diabetici. Značka se rozšířila o zlatý mok Hasič v Bruntálu. Své medové kosmetické výrobky označené fialovým zvonkem jesenickým bude nabízet i nový sociální podnik sídlící na Osoblažsku. V první polovině roku 2016 tak ponese regionální značku v Jeseníkách 76 výrobků.
Rozšířila se i skladba jedinečných jesenických služeb a zážitků. Komise zasedly v úterý 7. června na Javornicku. „Certifikační komise pro služby a zážitky tentokrát netradičně vyjely mimo sídlo koordinátora, přímo u žadatele do rekreačního střediska v Račím údolí,“ uvedla koordinátorka pro služby a zážitky Hana Olejníková z MAS Horní Pomoraví. Posuzovatelé tak měli možnost prohlédnout si objekt ucházející se o punc jesenické originality na vlastní oči, ochutnat speciality a nasát zdejší atmosféru. Objekt z roku 1927 budoval známý javornický stavitel Herbert Utner, který dostavoval i nedalekou tančírnu v Račím údolí. Služby se rozšířily o Restauraci a penzion Bludoveček, objekt s pětisetletou pohostinskou historií. Do třetice získalo ochrannou známku rekreační, rehabilitační a školící Centrum slezská Harta. Zařízení je zcela vyhovující pro vozíčkáře a jejich rodiny. Za budovou centra se nachází Naučná stezka genofondu jesenických ovocných stromů.
Měníme papír na zážitek se nazývá nově certifikovaný jedinečný zážitek z Ruční papírny ve Velkých Losinách. Méně historický, ale již v regionu tradiční je další ze zážitků, a to zábřežský jazzový festival Jazz in Hall, neodmyslitelně spojený s tamějším hudebním tělesem Moravia Big Band.
„Další možnost rozšíření bude opět na podzim. Výzvy vyhlašuje koordinátor MAS Horní Pomoraví zhruba měsíc dopředu a jsou zveřejněné na webu www.hornipomoravi.eu . Veškeré certifikované výrobky, služby a zážitky jsou na webu www.regionalni-znacky.cz/jeseniky,“ doplnila Olejníková. Slavnostní předávání certifikátů se uskuteční právě na Slavnostech Minipivovaru Kolštejn v Branné 2. července. Akce začíná ve 13 hodin.


Foto: BH

Certifikační komise měla možnost prohlédnout si žadatele o certifikát pro originální jesenickou službu přímo na místě.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 20.6.2016 16:58
Titulek: :(
Autor: aNONYM
122
110
Já tu pražírnu na webu Jeseníky - originální produkt nemůžu najít. Jsem slepoň nebo tam není?
Reagovat
Datum: 20.6.2016 21:45
Titulek: Re: :(
Autor: Anonym
96
197
Reagovat
Datum: 20.6.2016 23:55
Titulek: Re: :(
Autor: aNONYM
111
131
Díky za odkaz :) Já to ale myslel tak, že když jim dali certifikát, tak bude logicky na jejich webu popis firmy a odkaz.
Reagovat