SPORT

NETRADIČNÍ SPORTY - S hůlkami po šumperských luzích a hájích

10. července 2009, 16:43, téma NETRADIČNÍ SPORTY, -zag-
Vypadá to jednoduše, ale není. Ostatně vyzkoušejte si to sami - cyklostezky a in-line trasy k tomu samy vybízejí.
Uričtě jste se s nimi potkali už i vy. Nabízí je řada pojišťoven jako dárky pro své nové klienty. Jsou častým reklamním dárkem i často inzerovaným zbožím v letní výprodeji.  Jsou to hůlky na tzv. Nordic walking. Používání hůlek má hluboké kořeny v historii lidstva. Už pastýři a poutníci používali hůl k překonávání rozmanitých terénů jako oporu. Od nich převzali tento zvyk pěší turisté, z nichž někteří na strmých kopcích začali používat hole dvě. Toto použití holí však představuje jiný účel, než k jakému je umíme využívat dnes – hůlky už nejsou jen nástrojem k udržení rovnováhy, ale také účinným prostředkem ke zlepšení kondice.

Není to sice žádná novinka, řeknete si, ale přesto historie dnes již sportu nazvaného Nordic walking není tak dlouhá. Na jaře 1997 se setkali zástupci závodu Suomen Latu a známého výrobce lyžařských hůlek ve Finsku, firmy Exel. Odborníci této firmy začali pracovat na vývoji speciálních hůlek určených pro chůzi a na trh se tak dostal nový produkt “ Nordic walking“, což byl zásadní přelom. Hůlka pak prošla od tohoto prvního typu ještě mnoha úpravami, bylo vyvinuto několik modelů a stále bylo co zlepšovat. Nové hůlky nejprve zkoušeli studenti sportovních škol a potom se začaly rozšiřovat po celé zemi zejména díky velmi široké členské základně Suomen Latu.

A aby to bylo poetičtější, za vším hledejte vychytralý mozek. Protože vše začalo již mnohem dřív,  5. ledna 1988 v Helsinkách. Tehdy se totiž měla konat soutěž v běhu na lyžích na počest finského národního sportovce a profesora Lauri „Tahko“ Pihkaly. V tomto roce však bylo málo sněhu a dlouho připravovaná událost byla ohrožena. Právě tato situace přiměla organizátory, aby přemýšleli o alternativním řešení – lyže se uplatnit nemohly, a tak vyrazili soutěžící na trať pěšky pouze s hůlkami v rukou. V roce 2000 byla založena International Nordic Walking Association (INWA), jejímž hlavním cílem je rozšiřovat nordic walking dále do světa, jejími členy jsou dnes Finsko, Norsko, Rakousko, Německo, Japonsko, Austrálie, Slovinsko a další.

Při praktikování nordic walking vnímejte:
  • Koordinaci - sladění pohybu rukou a nohou s holemi (měli by jsme se u toho cítit přirozeně, jako by jsme s holemi chodili od nepaměti).
  • Ruce - ODRAZ Z HOLE! za tělem. Ruce udávají rychlost chůze.
  • Délku kroku - podle rychlosti chůze:pomalá chůze - krátké kroky, rychlá chůze - dlouhé kroky
  • Pozici těla - tělo je v mírném náklonu vpřed, podle rychlosti chůze.
  • Ohebnost - věnujme pozornost jak rozcvičení před cvičením, tak protažení po cvičení.

I když se to zdá lehké, správný krok nording walking není nijak snadný, tedy není snadné jeho správné provedení udržet. Krok začíná odrazem z přední časti chodidla zadní nohy, která se na konci odrazu propne v kolenním kloubu. Druhá dolní končetina je před tělem a v kolenním kloubu pokrčená podle délky kroku (čím je krok delší, tím je úhel mezi bércem a stehnem ostřejší). Horní končetina, která se nachází před tělem, je mírně ohnutá v lokti, hrot její hůlky se zapichuje podle rychlosti chůze buď do úrovně paty (ne dále - nejsme na běžkách a nemáme skluz lyže) chodidla přední dolní končetiny, či většinou v rozsahu pata přední nohy až za tělo (při pomalé „lázeňské chůzi). Během celého cyklu by se směrem dopředu neměla hole dostat (za vertikální osu danou zápěstím této horní končetiny). Je důležité, aby při přenosu síly z hůlky od zabodnutí do odrazu z ní se rameno nezvedalo. Ve stejném čase protější horní končetina dokončuje odpich zapažené a v lokti propnuté končetiny.

Lidé jsou ale tvorové vynalézaví, a proto je už nordic walking skoro minulostí. Nahrazuje ho pomalu ale jistě nový sport . Severské bruslení nebo také anglicky Nordic blading je relativně nová disciplína, při které se pohybujeme na in-line bruslích a odrážíme se speciálními holemi.

Hůlky při bruslení splňují stejný účel jako při chůzi, tj. zefektivňují práci celého těla a to tak, že zapojují jeho horní část a aktivně ji posilují. Také výrazně usnadňují a urychlují pohyb na bruslích. Tento bruslařský styl je výborný pro úplné začátečníky, kteří v hůlkách naleznou dobrou oporu. Celkově vzato bruslení za pomoci hůlek může být považováno za novou formu zábavy s efektivním výsledkem jak pro zkušené bruslaře, tak pro úplné nováčky.


Více na oficiálních stránkách http://www.czech-nordicwalking.com/

Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 18.5.2011 11:57
Titulek: Nordic walking
Autor: borec
147
131
je nejlepší aktivita pro lidi každého věku a do každého terénu. Je to pohyb na vzduchu a skoro nic to nestojí.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).