SPORT

„Nejtěžší běžecký závod v životě,“ prohlásil po Andoře Pavel Paloncý

26. července 2017, 14:00, Petr Fišer
„Nejtěžší běžecký závod v životě,“ prohlásil po Andoře Pavel Paloncý Andora - Andora. Země o pouhých 468 kilometrech čtverečných, a přesto bývá dějištěm jednoho z nejbrutálnějších běžeckých závodů na světě. Prudké svahy, ostré horské hřebeny, suti a celkově náročný terén. Zrovna takové podmínky vyhledává známý šumperský dobrodruh Pavel Paloncý. Nekompromisních 230 kilometrů s převýšením 20 tisíc metrů zvládl ve dvojici s Filipem Šilarem ve druhém nejlepším čase.

 „V Andoře buď jdete do dvacetiprocentního stoupání, nebo do stejně hustého klesání. Je to tady vždycky extrémně tvrdé,“ popisoval závodní extrémista ze Šumperka. „Mají tam všechno ve svahu. I supermarkety musí vyrovnávat,“ dodal s úsměvem jeho týmový parťák.
Trasa směřovala přes pět vrcholů ve výšce 2900 metrů nad mořem. Dalších třicet jich bylo o pouhých 400 metrů menších. „Převýšení ani celková délka nebyly tím nejtěžším. Neustále jsme balancovali na nějakém ostrém hřebeni, velká část vedla v sutích a na některých místech byly dokonce řetězy,“ odhaloval Paloncý.
Moravská dvojice dorazila do cíle za 72 hodin a 40 minut. V nelehkých podmínkách strávila více než tři dny a pohybovala se průměrnou rychlostí lehce nad 3 km/h. „Všechno bylo brutální, takže se moc běhat nedalo. Ale přesně to nám sedí!“ ujišťovali zástupci malé země ležící uprostřed Evropy.
Protože spolu závodí v české adventure racingové reprezentaci, nejednalo se o jejich první vzájemnou spolupráci. V minulosti už dvakrát ovládli Zimní horskou výzvu. „Zkušenosti, které jsme v ní nasbírali, nám hodně pomohly. Věděli jsme, co obnáší, když se přes 70 hodin protloukáte na vlastní pěst v horách,“
shodovali se jako jeden muž.
Stříbrný úspěch se nerodil lehce. „V úvodních dvaceti kilometrech jsme se v popředí moc nepohybovali. I když jsme se propadali dozadu, nenechali jsme se rozhodit a dál si udržovali svoje tempo,“ prozradil Šilar. „Jakmile došlo na obtížné technické pasáže, ztrátu jsme zase začali stahovat,“ navázal na svého kolegu Paloncý.
V průběhu celého závodu byly jen čtyři občerstvovací stanice, takzvaná depa. V nich si Češi počínali suverénně a pokaždé nahnali cenný čas. „Závodí se pořád. Ať jdete to kopce, jíte, převlékáte se nebo spíte. Tohle máme naučené z akcí adventure race. Věděli jsme, že budeme v depech rychlí,“ odtajňoval Filip Šilar. „Pokud je závod takhle dlouhý, někdy se vyspat musíte. Je to potřeba. Na třetí občerstvovačce jsme se zdrželi dvě hodiny a z nich skoro 70 minut prospali. V tomto případě jsme byli opravdu hodně efektivní,“ těšilo Pavla Paloncýho.
Ve světové konkurenci podlehli jedinému tandemu. Dohromady ho vytvořili Španěl a Francouz. „Dalo by se říct, že to v podstatě byla domácí dvojice. V klíčových momentech si vedli líp než my. Rychleji nacházeli cestu a taky dokázali zdatně využívat výhod pramenících ze spolupráce s podpůrným týmem. Díky němu si mohli na chvíli odpočinout, což se v závěru projevilo,“ vypočítávalo české duo rozhodující detaily.
Každé družstvo sázelo na jinou taktiku. Závod byl dramatický až do konce, do posledních čtyřiceti kilometrů vybíhali Paloncý se Šilarem se ztrátou menší než dvacet minut. „Čekala nás třetí noc a my přemýšleli, jestli jít spát, nebo ne. Dohodli jsme se, že po nich půjdeme. Museli jsme je dostat pod tlak a nedat jim prostor na odpočinek. Ještě jsme s tím chtěli něco udělat,“ objasňoval prvně jmenovaný. „Vždycky bojujeme až do konce. Třetí noc bývá krutá, a to se pak dějí věci. Dali jsme do toho maximum a zkusili to. Bohužel nám došly síly,“ posteskl si Filip Šilar.
Pavel Paloncý se jen devět dní před startem andorského dobrodružství vrátil z pokusu o překonání rekordu na 430 kilometrové trase Peninne Way. „Je dlouhá, ale stačil jsem se dát rychle do kupy. Po Andoře jsem byl unavený daleko znatelněji. Čím víc nad vším přemýšlím, tím jsem přesvědčenější o tom, že to byl nejtěžší běžecký závod, jaký jsem kdy absolvoval. Mám za sebou výrazně delší štreky, kombinace andorského převýšení a horského terénu však udělala své,“ bilancoval šumperský rodák. Teď nechce o běhání ani slyšet. „Ze všeho nejdřív si pořádně odpočinu. Až se vrátím do tréninku, půjde to ráz na ráz,“ uvědomoval si při pohledu do blízké budoucnosti. Na blížícím se mistrovství světa v adventure racingu ve Spojených státech jej můžou čekat velmi podobné terénní podmínky…


Foto: Andrea Nogová

Terén v Andoře nebyl pro slabé jedince. Pavel Paloncý se s náročnými podmínkami popasoval na výbornou.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.