ZPRAVODAJSTVÍ

Nauč se řemeslo, získej nezávislost

7. září 2016, 07:00, redakce, placená reklama
Nauč se řemeslo, získej nezávislost Střední škola železniční, technická a služeb, Šumperk, přivítala 1. září ve svých lavicích více než sedm stovek žáků. Počet žáků dokládá, že škola představuje kvalitní a stabilní výchovně vzdělávací instituci, v niž rodiče i žáci věří. Tento počet je rovněž důkazem, že na pracovištích školy získají mladí lidé vzdělání, jež povede k dobrému uplatnění na trhu práce.

 Ze statistiky Úřadu práce Olomouc vyplývá, že v kraji chybí 449 prodavačů, 861 volných pracovních míst je pro kvalifikované dělnické profese ve strojírenství, tj. pro soustružníky, svářeče, obráběče… Je to právě naše škola, která poskytuje kompletní moderní vzdělání ve výše uvedených profesích.

První školní den jsem si nenechala ujít příležitost osobně pozdravit žáky 1. ročníků a popřát jim i třídním učitelům mnoho úspěchů. Již dlouho jsem neviděla tak plné třídy mladých lidí. Třicet i více žáků v prvních ročnících - to je pro nás nejen potěšitelné, ale také zavazující. Naši pedagogové se snaží držet krok s požadavky trhu práce, reagovat na nové potřeby 4. průmyslové revoluce. Již v loňském školním roce jsme zahájili ve spolupráci s úspěšnými regionálními zaměstnavateli rekonstrukce školních vzdělávacích programů tak, aby vzdělání odpovídalo potřebám našeho kraje. S odborníky z praxe můžeme díky jejich aktivní přítomnosti u maturitních zkoušek i závěrečných zkoušek konzultovat výkony i výsledky našich žáků. Chtěli bychom navázat se zaměstnavateli úzkou spolupráci i v rámci středoškolské odborné činnosti. Chceme, aby studenti řešili konkrétní praktické problémy firmy. Svůj projekt by žáci posléze obhajovali i v praktické části maturitní zkoušky a nejlépe v reálném prostředí výrobního podniku.

Snažíme se pro žáky realizovat různé soutěže, projekty, které nemají za cíl pouze vzdělávání, ale také výchovu. Vždyť právě s kontaktem s vrstevníky, poměřením si vzájemných sil, sdílením dobrých i špatných zkušeností se utváří mladý člověk. Letos jsme získali 9 ocenění z Hospodářské komory České republiky a 4 žáci byli navrženi na prestižní krajské vyznamenání Talent Olomouckého kraje. To, že naši žáci jsou vzdělaní, zruční, je dobré. Mě však velmi těší, že našim chlapcům, našim děvčatům dávají zaměstnavatelé v Olomouckém kraji přednost před žáky jiných škol pro jejich slušné chování a disciplinovanost. A věřte, že vychovávat mladého muže či ženu je často obtížnější, než je vzdělávat. Jsem ráda, že pedagogové školy ve výchově našich žáků táhnou za jeden provaz, jsou důslední a snaží se dospívajícím vštípit standardy slušného a morálního života.

Nauč se řemeslo, získej nezávislost. Tento slogan provází naši školu, žáky, pedagogy již čtvrtým rokem. A statistika hovoří za vše. V České republice se pohybuje procento úspěšných absolventů tříletých učňovských oborů kolem 80 %. Naše škola se stejně jako v loňském roce může pochlubit, že zadání státní závěrečné zkoušky splnili naši žáci na 90,91 %. A maturitní obory? Oproti loňskému roku výrazné zlepšení! Vloni úspěšně odmaturovalo 37,70 % žáků, letos 48,94 %. Pro navýšení o dalších 10 % realizujeme řadu konkrétních opatření.

Jsem hrdá i vděčná pedagogům, všem žákům, že jsou schopni vytvářet takové pracovní prostředí, takovou školu, jejíž absolventi se neztratí v dnešním světě, že jsme schopni je vybavit do života tak, že svými znalostmi, dovednostmi, chováním úspěšně reprezentují školu nejen v Olomouckém kraji. Děkuji i Vám rodičům za Vaši důvěru. 1. září jsme přivítali 182 žáků prvních ročníků, což je nejvíce ze všech středních odborných škol a odborných učilišť v Olomouckém kraji.

Mgr. Irena Jonová
ředitelka SŠŽTS, ŠumperkDoporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.