SPORT

Na soutěžích Holba Cupu „hasí“ týmy z celého kraje. Zaslouží si požární sport větší pozornost?

24. července 2019, 13:56, Petr Fišer
Na soutěžích Holba Cupu „hasí“ týmy z celého kraje. Zaslouží si požární sport větší pozornost? Okres – Najde se spousta těch, co požárním sportem opovrhují, nebo se na něj dívají posměvačně skrz prsty. Zároveň se vyskytuje značné množství nadšenců, kteří svoji zálibu milují natolik, že bez ní nemůžou být a spokojeně existovat. V jejich případě se dá mluvit o upřímné lásce a součásti životního stylu. Málokteré odvětví vyvolává tak rozdílné emoce a názory jako zápolení sportovních hasičů.

 Na Šumpersku se hlavní dění točí kolem Holba Cupu. Soutěže jsou rozesety po celém okrese a velmi často lákají natěšené zájemce z jiných regionů a krajů. Ať už se jedná o Hanou, Jesenicko či Bruntálsko. Seriál, za kterým stojí bohatá historie, už dávno překročil hranici tuctové záležitosti pro několik málo závodníků. Jsou jasně daná pravidla, pevně stanovený řád a vysoko nastavená laťka se drží v solidní výšce. A to i v uspěchané době, kdy nejedna tradiční disciplína svádí těžký boj o přežití, nebo už stačila vymřít po meči třeba jako šumperská házená.

I když si to kdekdo nepřipouští, bavíme se o jednom z nejpopulárnějších a nejmasovějších sportů na okresním území. V mnoha vesnicích a obcích je dokonce oblíbenější než sebevědomý fotbal. Snad každá dědina má alespoň jedno družstvo. A kdo zasévá nadprůměrně, pravidelně sklízí bohatou úrodu ve všech vypsaných kategoriích od dětí a malých mládežníků až po nestárnoucí veterány. Jen zcela výjimečně klesne průměrná účast v Holba Cupu pod třicet týmů na jeden závod. Počtově slabších víkendů se objevuje pramálo, což samo o sobě měřeno jednoduchou optikou mluví jasnou řečí.

Přetahovaná o jednotlivá místa ve sledovaném pořadí připomíná válku v pozitivním slova smyslu. Samozřejmosti se rovná pečlivá příprava, velké soustředění, maximální zaujetí a extrémní úsilí vyvíjené přímo na trati. Nikdo nic nevypustí, i kdyby trakaře padaly, od začátku až do konce se jede naplno. Vždyť jsou v sázce nejen důležité body, ale i značná dávka prestiže. Pakliže si všechno sedne naprosto dokonale, přihlížející diváci oprávněně sahají k uznalému potlesku. Je to oku lahodící paráda založená na týmové souhře a pozoruhodných sprinterských výkonech nejzdatnějších rychlíků. Expres z Hrabišína dokonce pravidelně zastavuje v extraligových destinacích.

Soutěžní hasiči tvoří jednu obrovskou rodinu a pozornost si určitě zaslouží. Ať už se vám jejich soupeření zamlouvá, nebo ne. Koluje jim v žilách „stejná krevní skupina“ a společně trávený čas si užívají plnými doušky. Podobným luxusem se v současnosti může pochlubit jen málokdo.


Foto: Petr Fišer

Muž několika funkcí a hlavně velký srdcař Milan Churavý patří k požárnímu sportu neodmyslitelně řadu let. Originálním komentářem doprovází všechny soutěžní závody Holba Cupu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 25.7.2019 06:00
Titulek: Kumšt to je. Čest a sláva umění.
Autor: Jiří Skrbek
24
Poklona před panem Milanem Churavým. Romantickou baladu ale nevidím.
Jsou sbory dobrovolných hasičů, které bych přejmenoval na sbory požárního sportu. Požární sport je alfou a omegou jejich existence. Nemají na nic jiného čas a možnosti, protože jezdí na sótěže. Odjedou jich za víkend několik. Zatím se závodníci nebo závodnice mezi sbory půjčují zdarma (tedy doufám). Jsou sbory, které náborují svoje členy mezi fotbalisty, protože umí rychle běhat. Měli takovéto požární sportování na mysli zakladatelé dobrovolného hasičstva ? Jaké by měly být oblasti činnosti sborů dobrovolných hasičů v obcích a městech ? Jaký by měl být jejich smysl ? Složka „rádi bychom“ má svůj význam, ale co složka „měli bychom“ ? Totiž sbory dobrovolných hasičů jsou základy jednotek požární ochrany měst a obcí. Do jaké míry je takovéto požární sportování využitelné při mimořádných událostech a krizových situacích ?
Vyhlašuji pátrání. Kam se ztratila otázka PROČ ? s odpovědí. Kdo ví, kde je soudnost, přiměřenost a kontrola ? Nevím, jestli nejde o drb. Požárnímu sportu se teď prý bude věnovat z Prahy Ministerstvo školství a sportu ČR. Pic kozu do vazu …………..
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes se mohou soutěžící rozhodnout, zda dají přednost divadelní premiéře, nebo maškarnímu reji na plese. Oboje pořadatelé nabízejí formou volných vstupenek, které nám do soutěže věnovali. Stačí se zúčastnit a čekat na vyrozumění o výhře. Jména výherců zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka č. 1 (Maškarní ples v Bludově, KD 25. 1. od 19 hodin, 2x 2 vstupenky):
Jaký je správný název bludovské rozhledny?
1a. Brusinka
1b. Vyhlídka Brusná
1c. Na Brusné

Soutěžní otázka č. 2 (Amadeus, Divadlo Šumperk 8. 2., 19.00 hod, 1x dvojvstupenka):
Jaké je celé skutečné jméno Mozarta?
2a. Wolfgang Amadeus Mozart
2b. Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart
2c. Joannes Paulus Amateo Mozart

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559
551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku na koncert Terezy Maškové, konaný 22. 1. v šumperském Domu kultury, vyhrávají K. Válková z Bludova a J. Cechal ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně DK.